
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je pozdravila "pomemben mejnik", ki so ga po več kot štirih mesecih političnega prerekanja na poti k oblikovanju stabilne vlade danes dosegli v Iraku. Iraški parlament je namreč za novega predsednika države potrdil Kurda Džalala Talabanija, ta pa je za mandatarja za sestavo nove vlade imenoval šiita Džavada al Malikija.
"To je pomemben mejnik," je poudarila vodja ameriške diplomacije, ki je Bagdad nazadnje obiskala v začetku meseca, ko je skušala voditeljem šiitskih, sunitskih in kurdskih strank pomagati pri iskanju izhoda iz slepe ulice, kamor so zašli pogovori o oblikovanju nove vlade narodne enotnosti. "Iračani so sedaj že blizu oblikovanju vlade narodne enotnosti," je še dejala Riceova.
Novi iraški mandatar al Maliki, ki mora v skladu z ustavo vlado oblikovati v 30 dneh, je politično nepopisan list papirja. Izvira iz šiitskega romarskega mesta Karbala, vse od leta 1968 pa pripada šiitski stranki Dava, ki jo vodi dosedanji iraški premier Ibrahim al Džafari.
Po strmoglavljenju iraškega voditelja Sadama Huseina marca 2003 se je al Maliki vrnil iz dolgoletnega izgnanstva v Siriji, od takrat pa si je ustvaril ime predvsem kot član komisije, ki je oblikovala novo iraško ustavo, in s sodelovanjem pri "čiščenju" novih organov oblasti članov nekdaj vladajoče stranke Baas. Januarja lani je tedanjega iraškega predsednika, šiita Ijada Alavija, pozval, naj s svojega seznama kandidatov za takratne parlamentarne volitve črta 15 kandidatov, ker so bili nekdanji člani stranke Baas.
Al Maliki, danes številka dve v stranki Dava, je bil nekoč pristojen za Brigade džihada, ki so v Iraku izvajale gverilske akcije. Velja za tesnega sodelavca in zaupnika dosedanjega premiera al Džafarija, ki ga je šiitski blok prvotno nominiral za položaj novega premiera, označujejo pa ga predvsem kot ostrega, sposobnega in prepričljivega.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.