ZDA so ob naraščajočih napetostih s Severno Korejo začele vzpostavljati sporni protiraketni sistem v Južni Koreji. Kot poročanje južnokorejskih medijev povzemajo tuje tiskovne agencije, je davi po lokalnem času v provinco Gjeongsang na jugu države prispel prvi kontejner z gradbenimi deli za protiraketni sistem THAAD.
ZDA so namestitev protiraketnega sistema napovedale že v preteklosti. Poveljstvo ameriške vojske v Pacifiku je tako že marca sporočilo, da so v Južno Koreji prispeli prvi elementi za protiraketni sistem THAAD, ki služi obrambi pred raketami kratkega in srednjega dosega.
Kaj pa Kitajska?
Kitajska sistem THAAD ocenjuje kot grožnjo lastnim varnostim interesom, saj naj bi sistem okrnil kitajske raketne sposobnosti. Kot so ocenili v Pekingu, sistem ruši regionalno, varnostno ravnovesje. Peking je zaradi protiraketnega sistema proti Južni Koreji uvedel številne gospodarske sankcije, vključno s prepovedjo skupinskih turističnih obiskov. Med tem je sicer Kitajska splavila novo letalonosilko, s čimer še dodatno krepi svojo vojaško prisotnost. Čeprav so jo splavili, naj bi bila ladja operativna šele leta 2020. Kitajska ima sicer le eno delujočo letalonosilko, ki so jo kupili v Ukrajini.
Protesti
Na jugu Južne Koreje so nekateri prihod kontejnerja pozdravili s protesti zaradi bojazni, da bi lahko imel protiraketni sistem negativne učinke na okolje. Na protestih se je zbralo več sto ljudi. Nastali so tudi izgredi med policijo in protestniki, v katerih je bilo deset ljudi poškodovanih.
Neimenovani tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva v Washingtonu je dejal, da ZDA sodelujejo z Južno Korejo, da bo postavitev obrambnega sistema THAAD kar najhitreje končana. Protiraketni sistem naj bi ščitil Južno Korejo pred severnokorejskimi raketnimi grožnjami.
Vodja poveljstva ameriške vojske v Pacifiku, admiral Harry Harris je sicer danes napovedal, da bo THAAD operativen že v prihodnjih dneh in bo tako lahko "ščitil Južno Korejo pred vse večjo severnokorejsko grožnjo". V govoru v odboru predstavniškega doma je nakazal tudi možnost, da bo ameriška vojska postavila nov sistem za prestrezanje raket na Havajih, ki bi bili lahko eden prvih delov ZDA v dosegu severnokorejskih raket.
Že v torek je v južnokorejsko mesto Busan na jugu države prispela podmornica na jedrski pogon USS Michigan. ZDA so v bližino Korejskega polotoka tudi napotile ladijsko skupino na čelu z letalonosilko USS Carl Vinson.
Razmere na Korejskem polotoku so po dveh jedrskih poskusih Severne Koreje in številnih poskusnih raketnih izstrelitev zelo napete. Južna Koreja in ZDA domnevajo, da se severnokorejski režim v Pjongjangu pripravlja na nov jedrski poskus in nove poskusne izstrelitve raket.
Ameriški predsednik Donald Trump je že večkrat zagrozil, da bo sam ukrepal proti Severni Koreji, hkrati pa stavi na sodelovanje s Kitajsko, ki jo je večkrat pozval, naj izrabi svoj vpliv na Severno Korejo.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.