Ameriška letala so nadaljevala bombardiranje ciljev v Afganistanu. V novem valu napadov na Kabul so ameriška letala odvrgla 35 bomb, po besedah predstavnika talibanske tiskovne agencije Bahtar pa je bil tarča napadov tudi Kandahar. Tja so po njegovih navedbah padle tri bombe, o morebitni škodi ali žrtvah pa ni imel podatkov. Pentagon je potrdil, da so bile tarče ponedeljkovih letalskih napadov poveljniški in nadzorni centri talibanskega režima in Al Kaide, vključno z jamami in predori, v katerih naj bi talibani skrivali tudi vojake in orožje.
Medtem so talibanski minister za zdravstvo, mula Mohamed Avas in dva zdravnika na novinarski konferenci v Kabulu pojasnili, da se vsak dan soočajo z nepojasnjenimi primeri smrti, ki bi lahko bili povezani s kemičnim orožjem, ki ga naj bi Američani uporabljali v napadih. Talibanski veleposlanik v Islamabadu Abdul Salam Zaef pa je povedal, da so talibanski borci v Afganistanu aretirali več Američanov, ni pa navedel natančnega števila. Prav tako ni povedal, ali so aretirani Američani vojaki, sodelavci človekoljubnih organizacij ali novinarji, je pa omenil, da sta en ali dva Američana bila aretirana skupaj z afganistanskim poveljnikom Abdulom Hakom, ki so ga talibani ubili v petek.
Talibani trenutno zadržujejo več tujcev, med njimi dva Pakistanca in enega francoskega novinarja, japonskega državljana in osem humanitarnih delavcev. Slednji so obtoženi širjenja krščanstva in jih je talibanski režim aretiral že pred začetkom napadov na Afganistan.
Opozicija pripravlja novo ofenzivo
Na severu Afganistana, kakih 70 kilometrov južno od strateškega mesta Mazar-i-Šarif, je skupaj z afganistanskimi opozicijskimi silami od 15 do 20 oboroženih Američanov, je potrdil eden od voditeljev Severnega zavezništva Mohamed Ata. Severno zavezništvo je že pred tem večkrat poročalo o navzočnosti Američanov v regiji, vendar po njihovih podatkih ti nikoli niso bili oboroženi.
Predstavnik Severnega zavezništva Mohamed Ašraf Nadem je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da se opozicija pripravlja na novo ofenzivo na Mazar-i-Šarif. Doslej je Severno zavezništvo pri poskusih osvojitve Mazar-i-Šarifa vedno naletelo na močan odpor talibanov. Poveljniki afganistanske opozicije Abdul Rašid Dostam, Mohamed Ata in Hadži Mohamed Muhakik so v nedeljo v okviru vojaškega sveta razpravljali o novi ofenzivi na to strateško pomembno mesto. Sprejeli so nov načrt boja proti talibanom, nova ofenziva pa naj bi se začela v prihodnjih dveh ali treh dneh. V okviru vojaškega sveta so se opozicijski poveljniki po poročanju agencij srečali tudi s predstavniki ameriške vojske, govorili pa so o zračni podpori ZDA opozicijskim enotam. Z zavzetjem Mazar-i-Šarifa, ki leži blizu uzbekistanske meje, bi ameriškim enotam, nameščenim v Uzbekistanu, omogočili vstop v Afganistan, obenem pa presekali oskrbovalne poti talibanov.
Ameriške vojaške enote pa naj bi po poročanju ameriškega časnika USA Today razmišljale o možnosti vzpostavitve vojaškega oporišča v Afganistanu za podporo operacijam ameriških posebnih enot. Po neimenovanem vojaškem viru bo v oporišču nameščenih 600 vojakov, ki bodo od 200 do 300 komandosov v Afganistanu oskrbovali s hrano in zdravniško pomočjo ter jim pomagali pri morebitni evakuaciji. Oporišče bi lahko uporabljali tudi za organiziranje helikopterskih napadov na talibanske sile. Vzpostavili naj bi ga na severu Afganistana, nudilo pa bi tudi podporo afganistanskim opozicijskim silam, ki poskušajo zavzeti Mazar-i Šarif.
Ameriški general v Pakistanu
V sosednji Pakistan je medtem prispel poveljnik ameriških sil v Perzijskem zalivu, general Tommy Franks. S pakistanskim predsednikom Pervezom Mušarafom se bo pogovarjal o vojaški kampanji v Afganistanu, so povedali vojaški viri. V pakistansko prestolnico je prispel tudi posebni odposlanec ZN Lahdar Brahimi, ki naj bi s pakistanskim zunanjim ministrom Abdulom Satarjem govoril o možnostih za oblikovanje vlade v Kabulu po padcu talibanskega režima. Nedeljski napad na pakistanski avtobus v Kveti, ki je terjal tri življenja, 25 ljudi pa je bilo ranjenih, bi po podatkih pakistanske policije lahko bil povezan z ameriško ofenzivo na Afganistan.