Do leta 2010 bodo ZDA vložile več kot štiri milijardje dolarjev za raziskovanje 'avtonomnih sistemov', kar je drugo ime za robote, ki naj ne bi padli pod vpliv strahu ali želje, kot se to dogaja navadnim vojakom. V ta namen so najeli britanske strokovnjake za robotiko. Ameriški vojski naj bi pomagali zgraditi robote, ki ne bi kršili Ženevske konvencije.
Znanstvenik Colin Allen iz Indiane je izdal tudi knjigo o problemu robotov z naslovom Moralni stroji: Naučimo robote, da razlikujejo dobro od slabega. Allen je poudaril, da vojska želi izvedeti, ali je mogoče izgraditi avtomatsko orožje, ki zadovoljuje pravila vojskovanja. Sprašuje se, če lahko uporabimo teorijo etike za konstruiranje teh robotov.
Poveljniki v Pentagonu so zaradi vojne v Iraku in posttravmatskega stresa vojakov zaskrbljeni, saj so ugotovili, da vojaki na fronti dostikrat zagovarjajo mučenje in maščevanje proti sovražnikom. Znastveniki menijo, da so lahko roboti, čeprav niso popolnoma etični na bojnem polju, celo bolj etični od navadnih vojakov. Menijo, da roboti nimajo potrebe, da se zaščitijo, poleg tega pa jih lahko skonstruriajo brez čustev, ki lahko v času vojne zameglijo razum in odločitve ali pa vodijo k besu in frustraciji zaradi dogodkov na bojišču.
Ameriška vojska je že prejšnji mesec od podjetja QinetiQ prevzela novega robota, ki se lahko vešče rokuje s strupenim sprejem, ročnimi bombami in mitraljezom. Seveda pa v tej fazi razvoja z roboti še vedno upravljajo ljudje. Znanstveniki delajo na tem, da bi v prihodnje roboti sami odkrili potencialne tarče in bi bili zmožni razlikovati med sovražnimi in prijateljskimi silami ter civilisti.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.