Koalicija arabskih držav, ki so skupaj z ZDA ponoči izvedle prve letalske napade na cilje Islamske države (IS) v Siriji, dokazuje, da ZDA v boju proti IS niso same, je poudaril ameriški predsednik Barack Obama. Posvaril je, da bo operacija proti IS terjala svoj čas, a obenem zatrdil, da bo naredil vse potrebno, da jo premaga. "Moč te koalicije jasno kaže svetu, da Amerika v tem boju ni sama," je poudaril.
Še posebej narodi in vlade na Bližnjem vzhodu zavračajo IS ter se borijo za mir in varnost, ki jo ti ljudje in regija sveta zaslužijo, je dejal in dodal, da so ponosni, da stojijo "z ramo ob rami v imenu naše skupne varnosti" z arabskimi državami.
Predsednik je pohvalil pogum ameriških pilotov, ki so izvedli napade, in posebej izpostavil napade na cilje z Al Kaido povezane skupine, saj da so z njimi poslali posebej odločno sporočilo o svojih namerah. "Vsem, ki bi se zarotili proti Ameriki in skušali škoditi Američanom, mora biti jasno, da ne bomo dopuščali varnih zavetij za teroriste, ki grozijo našim ljudem."
Kje potekajo napadi?
Kot so sporočili iz Pentagona, so ameriška letala ponoči v provinci Alep na severu Sirije izvedla osem napadov na cilje skrajne skupine Horasan, ki jo sestavljajo nekdanji pripadniki teroristične mreže Al Kaida.
Istočasno so letala mednarodne koalicije ponoči izvedla 14 napadov na cilje IS v sirskih provincah Raka in Deir Ezor. V teh napadih je poleg ZDA sodelovalo več arabskih sunitskih držav – Savdska Arabija, Jordanija, Združeni arabski emirati, Bahrajn in Katar.
Po zadnjih podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo v napadih ubitih več kot 70 pripadnikov IS ter še kakih 50 teroristov Al Kaide. Že pred tem je observatorij poročal tudi o osmih civilnih žrtvah, med njimi trije otroci in ženska. Med ubitimi teroristi so bili po navedbah observatorija večinoma tujci.
Kdo so pripadniki skupine Horasan?
Kot so pojasnili v Washingtonu, skupino Horasan sestavljajo izkušeni veterani Al Kaide, ki so pripravljali napade na ZDA in druge zahodne cilje. V Siriji si je skupina vzpostavila varno zatočišče in tam pripravljala svoje akcije v tujini ter med drugim rekrutira Zahodnjake. Te napade so Američani izvedli sami in kot je dejal tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby, ocenjujejo, da so bili napadi zelo uspešni in so uspeli z njimi odstraniti pripadnike skupine Horasan.
Visok predstavnik poveljstva ameriške vojske, general William Mayville je medtem zatrdil, da so obveščevalni podatki kazali na to, da so bili člani Horasana že tik na tem, da dejansko izvedejo velik napad na zahodne cilje, morda celo na ozemlje ZDA.
Kaj so bombardirali v Raki?
V Raki so večinoma ciljali stavbe, v katerih so potekale rekrutacije skrajnežev, tarča je bila tudi stavba pošte in nekaj vladnih poslopij, v katerih so se zadrževali skrajneži, je ameriškim medijem zaupal sirski opozicijski aktivist.
Sirsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da so ZDA sirskega predstavnika pri Združenih narodih predhodno obvestile, da bodo izvedle zračne napade proti teroristični organizaciji IS v Raki na severu države.
ZN: Zaradi IS bi lahko v Turčijo zbežalo 400.000 Sircev
Združeni narodi (ZN) pa opozarjajo, da se begunska kriza na severu Sirije nadaljuje. Napadi skrajnežev IS na desetine kurdskih vasi na severu Sirije bi lahko ustvarili množični eksodus in v sosednjo Turčijo bi se lahko zateklo kar do 400.000 ljudi, so opozorili. V to številko je zajeta celotna populacija kurdskega mesta Kobane in okoliških vasi, pa tudi 200.000 notranje razseljenih Sircev, ki so zaradi državljanske vojne zatočišče poiskali v tem mestu nedaleč od meje s Turčijo. Oceno so pripravili v agenciji ZN za begunce (UNHCR).
"Pri večini novih prihodov gre za ženske, otroke in starejše, ki prihajajo izmučeni, saj so na varno hodili več kilometrov po prašnih, slabih cestah in s prtljago," je danes v Ženevi še povedala tiskovna predstavnica UNHCR Melissa Fleming.
Od petka zvečer je v Turčijo po navedbah uradne Ankare pribežalo 138.000 ljudi. Za ocene, ali se bodo za beg odločili vsi prebivalci območja, je po besedah Flemingove še prezgodaj. Turčija naj bi sicer zaradi vojne v Siriji sprejela že kar 1,5 milijona sirskih beguncev, trdijo v Ankari.
Sirski Kurdi na begu pred skrajneži IS:
Po velikem navalu beguncev od petka zvečer je sicer Turčija v nedeljo zaprla večino mejnih prehodov na območju – vključno s prehodom, ki naj bi ga uporabljali turški Kurdi, ki v Siriji sodelujejo v boju proti IS.
Turčija pozdravlja napade na skrajneže
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes pozdravil letalske napade pod ameriškim vodstvom na skrajneže IS v Siriji in dejal, da bi Ankara lahko lahko nudila vojaško ali logistično podporo v kampanji proti džihadistom. "Na to gledam pozitivno. Narobe bi bilo, če bi se ustavilo. Po tej poti bi morali nadaljevati," je izjavil. Na novinarsko vprašanje, kakšen bi bil lahko turški prispevek v operaciji, je odgovoril, da "bomo naredili vse, kar je potrebno, v boju proti terorizmu". "To vključuje vse vrste podpore, vključno z vojaško in politično. Vključuje politično ali logistično podporo," je dejal Erdogan.
Na Turčijo so letele kritike, da ne naredi dovolj v boju proti vse močnejši Islamski državi, ki je zasedla obsežne predele Sirije in Iraka ter se nevarno približala turški meji. Vlada v Ankari je ves čas poudarjala, da je njena prioriteta varnost 46 turških državljanov, ki so jih pripadniki Islamske države zajeli za talce v iraškem Mosulu. Izpustili so jih minuli konec tedna, zato v Washingtonu zdaj pričakujejo, da bo Turčija spremenila svoje stališče in postala ključen zaveznik v kampanji proti skrajnežem.
KOMENTARJI (240)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.