Ameriški proračunski primanjkljaj naj bi se po prvih ocenah v poslovnem letu 2009 potrojil in dosegel približno 1400 milijard dolarjev. To predstavlja 9,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), kar je največ od leta 1945, so sporočili iz urada ameriškega kongresa za proračun.
Proračunski primanjkljaj ZDA v poslovnem letu 2009, ki se je končalo konec septembra, naj bi bil po napovedih tako za 950 milijard dolarjev večji kot v poslovnem letu 2008.
Razlog za povečanje primanjkljaja so protikrizni ukrepi in padec proračunskih prihodkov
Razlog krepkega povečanja proračunskega primanjkljaja je padec proračunskih prihodkov in povečano trošenje države. Država je namreč v času največje krize po Veliki depresiji v 30. letih prejšnjega stoletja namenila vrsto pomoči finančnemu sistemu in fiskalne spodbude.
Proračunski prihodki v minulem poslovnem letu so bili za 420 milijard dolarjev oziroma za 17 odstotkov nižji kot leto prej. Dosegli so najnižjo raven v zadnjih 50 letih. Izdatki so po drugi strani narasli za več kot 530 milijard dolarjev oziroma za 18 odstotkov. V poslovnem letu 2008 je zvezni proračunski primanjkljaj znašal 459 milijard dolarjev.
Prve ocene o proračunskem primanjkljaju v minulem poslovnem letu so bile izdelane na osnovi podatkov ameriškega ministrstva za finance in kongresnega urada za proračun. Finančno ministrstvo bo sicer podatke o primanjkljaju objavilo sredi oktobra.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.