Britanski časopis The Guardian je danes objavil novico, da je ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) razvila močno orodje, ki omogoča beleženje in analiziranje obveščevalnih podatkov glede na njihov izvor. To pa kljub temu, da agencija nenehno kongresu zagotavlja, da ne more beležiti vseh nadzorov, ki jih opravlja v komunikacijah.
Guardian je pridobil strogo zaupne dokumente o orodju NSA, ki je namenjen rudarjenju podatkov, imenuje pa se brezmejni informator (angl. Boundless Informant). Ta omogoča celo poglobljen vpogled v podatke, zbrane po državah. Podatke lahko zbira na računalnikih ali prek telefonskih povezav.
Glavni namen orodja je kategorizirati in zabeležiti zapise o komunikacijah, ki jih imenujejo metapodatki in ne toliko zbirati vsebine elektronskih sporočil in pogovorov.
Dokumenti o omenjenem orodju kažejo, da je agencija v dobrih 30 dneh (do konca marca 2013) zbrala tri milijarde obveščevalnih podatkov z ameriških omrežij. "Orodje omogoča uporabniku, da si na zemljevidu izbere državo in vidi obseg metadata podatkov, nato pa si lahko ogleda podrobnosti o izbrani državi," je zapisano v navodilih za uporabo orodja, ki jih je dobil Guardian. Med drugim lahko uporabnik izve, koliko podatkov je bilo zbranih v določeni državi.
Z računalnikov po vsem svetu pa je samo v marcu NSA zbral kar 97 milijard podatkov. Najbolj aktivna je agencija v Iranu, kjer je bilo zabeleženih 14 milijard, 13,5 milijarde podatkov so zbrali v sosednjem Pakistanu, 12,7 milijarde podatkov pa so zbrali v Jordaniji, ki je sicer ena tesnejših ameriških zaveznic. Na četrtem mestu je Egipt (7,6 milijarde podatkov) in na petem Indija (6,3 milijarde podatkov).
Na zemljevidu so države obarvane glede na aktivnosti zbiranja podatkov. Zeleno obarvane države so najmanj izpostavljene temu sistemu, rdeče pa najbolj.
Razkritje tega sistema pa prihaja ravno v času, ko se NSA in njeni nadzorniki v senatu prepirajo o tem, ali agencija lahko sledi podatkom, ki jih zbira na ozemlju ZDA. Na zaslišanju pred senatnim odborom za obveščevalne dejavnosti je direktor NSA James Clapper na vprašanje demokratskega senatorja Rona Wydena odgovoril, da NSA ne zbira nikakršnih podatkov o Američanih.
Predstavnica agencije Judith Emmel pa je za Guardian odgovorila, da NSA že ves čas trdi, da nima orodja, s katerim bi lahko zagotovo potrdila identiteto ali lokacijo vseh sodelujočih v določeni komunikaciji.
Vendar pa Guardian dodaja, da NSA prestrežene komunikacije analizira in bi s tem lahko ugotovil, koliko sodelujočih prihaja iz ZDA, saj so komunikacije zajete tako, da vsebujejo tudi IP številko sodelujočih. Prav na podlagi le-te pa je po navadi vedno mogoče ugotoviti, iz katerega mesta in države prihaja določena oseba.
Informator ni edini način vohunjenja
Že v četrtek sta Guardian in ameriški časopis Washington Post razkrila obstoj tako imenovanega programa "Prism" po katerem NSA zbira podatke o uporabnikih interneta. Časopis Wall Street Journal pa je poročal o programu, ki zbira podatke o transakcijah s kreditnimi karticami. Odziva vlade na to razkritje še ni.
Clapper je takrat sporočil, da se program nadzora izvaja s pooblastilom kongresa ter sodišča Fisa. Vlada ne sme kar tako vsevprek brskati za podatki, ampak lahko to počne le, če obstaja utemeljen sum na osnovi določenih dejstev, da je temelj za preiskavo povezava s tujo teroristično organizacijo.
"Le posebej izurjeno osebje ima dostop do podatkov," je zagotovil in dodal, da zbrane informacije potem nadzirata pravosodno ministrstvo in Fisa, pri čemer dejansko pregledajo le majhen del podatkov.
"Zmerni posegi v pravico do zasebnosti, ki so povezani s pridobivanjem podatkov o telefonskih klicih brez njihove vsebine, so vredni rezultata," je v petek v odzivu dejal ameriški predsednik Barack Obama in zagotovil, da nihče ne prisluškuje telefonskim klicem.
Obama je dodal, da obveščevalci gledajo le telefonske številke in trajanje klica. Ne iščejo pa imen in ne gledajo vsebine, ampak se prebijajo skozi te podatke, ki lahko privedejo do določenih sledi, ki lahko oblastem pomagajo preprečiti teroristične naklepe. "Program ni tajen, ampak zaupen in člani kongresa so s tem seznanjeni," je zagotovil Obama.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.