Ne glede na izid bodo predsedniške volitve v ZDA zgodovinske. Volivci se odločajo, ali si želijo v Beli hiši videti doslej najstarejšega – Johna McCaina – ali prvega temnopoltega – Barack Obama – predsednika.
Kampanja je napeta in medijsko bolje podprta kot vse dosedanje. Zato je razumljivo tudi veliko zanimanje med Američani, ki so se množično podali že na predčasne volitve. Ljudje so na priložnost, da oddajo svoj glas, čakali tudi več ur. Kolone so namreč segale iz volišč na ulice.
V Georgii je do petka zjutraj volilo 1,77 milijona oziroma slaba tretjina vseh tam registriranih volivcev. Predčasne volitve naj bi se zaključile že v petek, a so demokrati tamkajšnje oblasti pozvali, naj volišč ne zaprejo in tako vsem, ki bi radi oddali svoj glas, to tudi omogočijo. V Indiani je volila že desetina upravičencev, velik odziv beležijo tudi v Ohiu, eni od držav, ki naj bi bila za končni izid odločilnega pomena. V Missouriju, ki naj bi prav tako igral odločilno vlogo pri izbiranju ameriškega predsednika, predčasnih volitev ni, zato pa imajo prebivalci možnost glasovanja na daljavo. Tudi tu padajo rekordi.
Demokrati so veliko energije porabili za prepričevanje Američanov, naj se podajo na volišča. Slabša volilna udeležba je namreč boljša novica za njihove nasprotnike. Vse kaže, da so bili še kako uspešni. Drugače pa je z republikanci, ki jih naval na volišča močno skrbi. Opozarjajo namreč, da kampanja še ni zaključena in da mora stranka še izpeljati svoj 72-urni program, s katerim naj bi prepričali milijone.
Če hoče McCain zmagati, mora osvojiti večino izmed naslednjih šestih držav: Iowa, Severna Karolina, Florida, Kolorado, Nova Mehika in Nevada. Raziskave med predčasnimi volivci v vodstvo postavljajo Obamo.
Bush nagovoril volivce
Ameriški predsednik George Bush je v zadnjem radijskem nagovoru Američanom, preden bodo v torek volitve 44. ameriškega predsednika, volilne upravičence pozval, naj se volitev udeležijo in z glasovanjem na predsedniških in kongresnih volitvah dajo dober vzgled vsem nastajajočim demokracijam po svetu.
Bush, ki je na predčasnih volitvah minuli teden glasoval za predsedniškega kandidata republikanske stranke Johna McCaina, je poudaril, da bi morali vsi Američani izkoristiti svojo volilno pravico in oddati glas na volitvah, ki bodo zakoličile prihodnost države.
"Ta torek je dan volitev. Po mesecih ognjevitih razprav in ostre predvolilne kampanje, je prišel čas, da Američani sprejmejo pomembne odločitve o prihodnosti naše države," je dejal Bush, ki svoj drugi predsedniški mandat končuje ob porazno nizki javnomnenjski podpori.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.