Donald Trump je v ponedeljek z mešanico tvitov in uradnih sporočil naznanil uvedbo sankcij proti Turčiji. Napovedal je dodatne sankcije, če Ankara ne bo kmalu ustavila ofenzive, ter znova zagrozil s popolnim uničenjem turškega gospodarstva.
Finančni minister Steven Mnuchin pojasnil, da so ZDA uvedle sankcije proti turškim ministrom za obrambo, energijo in notranje zadeve oziroma proti celotnim ministrstvom. Z izvršnim ukazom je Trump uvedel sankcije proti vsem turškim uradnikom, ki bodo vpleteni v kršenje človekovih pravic. Te sankcije pomenijo prepoved vstopa v ZDA in zamrznitev premoženja v ZDA.
Trump se je prav tako odločil znova zvišati carine na uvoz turškega jekla na 50 odstotkov, potem ko jih je pred pol leta znižal. Naznanil je tudi prekinitev pogajanj o trgovinskem sporazumu s Turčijo.
Mike Pence je dejal, da se je Trump za sankcije odločil po ponedeljkovem telefonskem pogovoru s turškim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom, ki ga je pozval, naj takoj sprejme prekinitev ognja, ustavi nasilje in pride za pogajalsko mizo. Pence je opozoril, da bodo sankcije stopnjevali, če se Turčija ne bo odzvala na pozive k prekinitvi ofenzive in pogajanjem. Podpredsednik ZDA je sporočil tudi, da ga je predsednik Trump pooblastil za pogajanja s Turčijo, ki bodo končala prelivanje krvi. Kmalu naj bi odpotoval v Turčijo.
Donald Trump je danes sporočil, da bo podpredsednik ZDA Mike Pence v sredo odpotoval v Turčijo, kjer se bo sestal s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom. V delegaciji bosta tudi državni sekretar Mike Pompeo in svetovalec za nacionalno varnost Robert O'Brien.
Njihova naloga bo prepričati Erdogana, da ustavi ofenzivo na severu Turčije in sprejme mirovna pogajanja. Erdogan je sprožil ofenzivo proti sirskim Kurdom, ki so s pomočjo Američanov na svojem območju porazili Islamsko državo (IS). To je storil, potem ko mu je Trump z umikom ameriških vojakov odprl vrata za ofenzivo.
Rusija, Kitajska ali Napoleon Bonaparte
Turška ofenziva se je začela v sredo, kmalu zatem, ko so ZDA s severa Sirije umaknile svoje vojake. Trump kljub kritikam republikanske in demokratske strani in obtožbam o izdaji kurdskih zaveznikov vztraja, da je bila njegova odločitev o umiku vojakov modra.
"Drugi bodo morda prišli in se borili za eno ali drugo stran. Naj pridejo. Zame je v redu vsak, ki želi pomagati Siriji pri zaščiti Kurdov. Ali sta to Rusija, Kitajska ali pa Napoleon Bonaparte. Upam, da se bodo imeli lepo, mi smo 11.000 kilometrov stran," je tvital predsednik ZDA.
Vodja senatne večine, republikanec Mitch McConnell, je v ponedeljek opozoril, da bo umik ameriških vojakov iz Sirije obrnil koledar nazaj in oživel skrajno sunitsko skupino Islamska država (IS). Senator iz Južne Karoline Lindsey Graham, ki je prejšnji teden obsojal Trumpovo odločitev kot kratkovidno in neodgovorno, je v ponedeljek za vse okrivil turškega predsednika Erdogana.
Demokrati republikance pozivajo, naj podprejo zakon, ki bo predsednika prisilil, da spremeni odločitev o umiku, ampak Grahamov prestop nazaj k Trumpu temu ne daje veliko možnosti.
Trump je pred odločitvijo za sankcije sporočil, da iz Sirije umika vse ameriške vojake, razen nekaj tistih, ki bodo ostali na jugu države oziroma v oporišču Tanf, ki bodo sodelovali z opozicijskimi silami. Okrog tisoč vojakov, ki jih umika s severa Sirije, pa naj bi ostalo nekje v regiji, da pazijo na IS.
Obrambni minister ZDA Mark Esper namerava naslednji teden obiskati Bruselj in pojasniti evropskim zaveznikom v zvezi Nato, kaj se dogaja. Pozvati jih namerava, naj tudi sami uvedejo diplomatske in gospodarske ukrepe proti Turčiji, ki je tudi članica Nata.
Velika Britanija, Španija in Švedska začasno ustavile izvoz orožja v Turčijo
Velika Britanija, Španija in Švedska so danes sporočile, da bodo zaradi turške ofenzive proti Kurdom na severu Sirije začasno ustavile izvoz orožja ali vojaške opreme v Turčijo.
O razmerah se je danes v Londonu z britanskim premierjem Borisom Johnsonom pogovarjal generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. Po pogovoru je dejal, da odločitev več članic Nata za začasno ustavitev izvoza orožja v Turčijo kaže na to, da so mnoge zaveznice v Natu zelo kitične in da obsojajo turško operacijo.
Za začasno ustavitev izvoza so se pred Londonom, Madridom in Stockholmu odločile še številne turške zaveznice v Natu in EU, med drugim Nemčija in Francija.
Turčija kljub sankcijam nadaljuje ofenzivo
Turški predsednik Erdogan je potrdil, da bo Turčija nadaljevala operacijo proti Kurdom na severu Sirije, dokler ne bo dosegla svojih ciljev. To je dejal, potem ko so ZDA znova pozvale Ankaro h končanju ofenzive in proti njej uvedle prve sankcije. H končanju ofenzive je danes Turčijo pozvala tudi Kitajska.
V govoru na regionalni konferenci v Bakuju, ki ga je prenašala televizija, je Erdogan dejal, da so v ofenzivi doslej "osvobodili" skoraj tisoč kvadratnih kilometrov sirskega ozemlja. Dejal je, da bodo "kmalu vzpostavili varno območje od Manbidža do meje z Irakom", kjer bodo v prvi fazi namestili "milijon, nato pa dva milijona sirskih beguncev". Gre za begunce, ki se trenutno nahajajo v Turčiji in jih je skupno 3,5 milijona.
Erdogan je doslej zavrnil že številne pozive h končanju ofenzive, ki so jih na Ankaro ob ZDA naslovile tudi druge članice Nata, pa tudi članice Evropske unije in Združeni narodi.
Danes je Turčijo h končanju ofenzive pozvala še Kitajska, zaveznica sirskega režima v Damasku in Rusije. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang je pozval Ankaro, naj "najde pravo pot politične rešitve". Opozoril je na možnost pobega skrajnežev Islamske države in njihovo okrepitev. Ankaro je pozval, naj se skupaj z mednarodno skupnostjo bori proti terorizmu.
Kitajska je doslej v odzivu na turško ofenzivo pozivala le k ohranitvi ozemeljske celovitosti Sirije, v petek pa je v Varnostnem svetu ZN z Rusijo blokirala sprejem resolucije s pozivom Turčiji k ustavitvi ofenzive.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.