Zdi se, da Severna Koreja, kljub nedavni otoplitvi odnosov z Združenimi državami Amerike, nadaljuje z izdelavo novih medcelinskih balističnih raket, naj bi trdili neimenovani ameriški uradniki, obveščevalni viri in civilne organizacije.
Ti po poročanju Washington Posta pravijo, da satelitski posnetki kažejo "nadaljevanje dejavnosti" na mestu, kjer je Severna Koreja v preteklosti že proizvajala balistične rakete oziroma svoj jedrski program. Po njihovih navedbah naj bi bilo s posnetkov vidno, kako ob tovarniškem obratu Sanumdong, blizu severnokorejske prestolnice Pjongjang, gradijo eno ali dve medcelinski balistični raketi (Intercontinental ballistic missiles - ICBMs), delujoči na tekoče gorivo. Sicer je že dalj časa znano, da so ravno v tem objektu proizvedli prvi severnokorejski medcelinski balistični projektil, imenovan Hwasong-15, ki je sposoben doseči vzhodno obalo ZDA.
Tiskovna agencija Reuters medtem navaja ameriškega uradnika, ki pravi, da sicer ni povsem jasno, kako daleč so z delom. A po njegovih besedah balistični projektil na tekoče gorivo naj ne bi bil tako nevaren, kot bi bil na trdo gorivo, saj je potrebnega precej več časa, da se ga napolni. Tiskovna agencija še piše, da naj bi bilo na satelitskih posnetkih vidno premikanje vozil okoli objekta, ne prikazujejo pa tudi domnevnega izstrelka.
"Dostopni komercialni satelitski posnetki tovarniškega kompleksa Sanumdong kažejo na to, da je ta 'aktiven' kot vedno doslej oziroma, da se v kompleksu zagotovo nekaj dogaja," je za Washington Post dejal Jeffrey Lewis, jedrski strokovnjak na Inštitutu za mednarodne študije Middlebury (MIIS). "Objekt zagotovo ni 'mrtev'," je dejal Lewis. "Vidimo ladijske kontejnerje in premikajoča vozila. To je objekt, kjer gradijo medcelinske rakete in vozila za izstrelitev," meni strokovnjak. Podobno po njegovem velja tudi za objekt za plemenitenje urana Kangson.
Podobno trdi tudi Lewisova sodelavka Melissa Hanham, ki je za BBC povedala, da se v okolici objekta redno odvija promet. Ta se po srečanju voditeljev v Singapurju ni nič kaj spremenil, to pa po njenem mnenju kaže na to, da ne v času pogovorov, ne po njih, Severna Koreja jedrskega programa tam ni ustavila. Hanhamova je prav tako ugotovila, da se na satelitskih posnetkih pojavljajo kontejnerji svetle barve, podobni tistim, ki so bili na prizorišču takrtat, ko si je napredek programa v tovarni ogledal Kim Džong Un. Strokovnjakinja sicer dodaja, da pa domnev še ni mogoče z gotovostjo potrditi.
Ugotovitve ameriških obveščevalcev, ki preko časopisa Washington Post pošiljajo sporočilo predsedniku Trumpu, potrjuje tudi neprofitna skupina iz Kalifornije 'Program proti širitvi jedrskega orožja Vzhodne Azije' pri Centru za študije proti širitvi James Martin v Monterreyju.
Je Kim Trumpa 'potegnil za nos'?
To sicer niso prva poročila o severnokorejskem nadaljevanju jedrskega programa, a mečejo še dodaten dvom na učinkovitost junijskega srečanja ameriškega predsednika Donalda Trumpa in severnokorejskega voditelja Kim Džong Una v Singapurju.
Po srečanju je Trump dejal, da Severna Koreja ne predstavlja več "jedrske grožnje". To izjavo je utemeljil na medli obljubi papirja, ki sta ga s Kimom podpisala in v katerem Severna Koreja izraža zavezo denuklearizaciji Korejskega polotoka. Trump je bil doma nato deležen številnih kritik, češ da od Kima sploh ni prejel nobenega resnega zagotovila ali zaveze, da bo Severna Koreja resnično ukinila svoj jedrski program.
Severna Koreja je doslej skupno opravila že šest preizkusov jedrskega orožja, zadnjega septembra lani. Nedvomno je, da so v razvoju jedrskega programa hitro napredovali, a sta se oba voditelja na srečanju v Singapurju strinjala, da si bosta prizadevala za "popolno jedrsko razorožitev Korejskega polotoka".
Kaj točno je bilo mišljeno s tem, sicer ni povsem jasno. Prav tako niso znane podrobnosti glede tega, kdaj in kako točno bi se Pjongjang odrekel jedrskemu orožju ter kako bi se trditve o tem, da so to resnično storili, sploh lahko preverile. Mnogi so hkrati dvomili v pristnost severnokorejske zavezanosti denuklearizaciji.
Tudi ameriški državni sekretar Mike Pompeo je bil junija prisiljen v senatu priznati, da Severna Koreja še naprej proizvaja jedrski material za bombe oziroma nadaljuje s plemenitenjem urana, čeprav je do nedavnega vztrajal, da so dosegli napredek glede razorožitve. Glede raket se Pompeo sicer ni izjasnil.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.