Univerzo Farmington, s sedežem v zvezni državi Michigan, so vodili tajni agenti z ministrstva za domovinsko varnost, da bi razkrili sporno priseljevanje študentov v ZDA.
Tožilstvo je sporočilo, da so tisti, ki so se vpisali, vedeli, da je univerza nezakonita. Vendar pa indijske oblasti opozarjajo, da so bili študenti morda prevarani. V soboto je indijsko ministrstvo za zunanje zadeve ameriškemu veleposlaništvu v Delhiju poslalo protestno noto, v kateri je izrazilo zaskrbljenost zaradi aretacij in zahtevo po konzularnem dostopu do pridržanih.
Lažna univerza je bila ustanovljena leta 2015, da bi poskušala ujeti tuje državljane, ki so v državo prišli sicer zakonito na podlagi študentskih vizumov, nato pa ostali v državi, ne da bi podaljšali svoj status.
Spletna stran univerze je prikazovala fotografije študentov v razredih in knjižnicah, oglaševala pa je dodiplomski študij, ki naj bi stal 7.400 evrov na leto, in podiplomski študij, za katerega bi študenti morali odšteti 9.600 evrov. Univerza je imela med drugim ustvarjen lažni profil na Facebooku s sporedom študijskih dogodkov.
Toda sodni dokumenti, ki so bili objavljeni prejšnji teden, so pokazali, da so bili zaposleni na univerzi tajni agenti agencije za priseljevanje in carinsko izvrševanje. V obtožnici, vloženi na okrožnem sodišču v vzhodnem okrožju Michigana, piše, da so študenti vedeli, da je shema nezakonita.
130 študentov, od tega 129 Indijcev, so aretirali v sredo. Če bodo obsojeni prevare, jim grozi takojšnja deportacija.

Indija študentom stopila v bran
"Ameriško stran smo pozvali, naj deli popolne podrobnosti primera in redno obvešča našo vlado o stanju študentov. Pozivamo jo, da jih čim prej izpusti iz pripora in naj se ne zateka k izgonu proti njihovi volji," je sporočila indijska vlada.
Nekateri zagovorniki priseljevanja v ZDA pa ob tem opozarjajo, da bi študenti lahko bili žrtve. Ravi Mannam, odvetnik za priseljevanje v Atlanti, je povedal, da so študentom ponujali mamljive ugodnosti – obljubili naj bi jim kredite za plačilo študija.
Ameriško veleposlaništvo v Delhiju je potrdilo, da je prejelo noto protesta, vendar ni dalo nobenih izjav. To pa ni prvič, da ameriške oblasti vodijo takšno operacijo. Leta 2016 so aretirali 21 ljudi, potem ko so tajni agenti ustanovili ponarejeno univerzo v New Jerseyju. Večina tujih državljanov, vključenih v to shemo, je prišla iz Kitajske in Indije.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.