Glavna tema srečanja članic ASEAN je terorizem, med pomembnejšimi dvostranskimi pogovori pa je gotovo srečanje ameriškega zunanjega ministra Colina Powella s severnokorejskim kolegom Paek Nam Sunom. Azijski vrh so Združene države izkoristile za najvišje ameriško-severnokorjesko srečanje vse odkar je na oblasti Busheva administracija. Državo z Busheve osi zla je Powell znova opozoril, da mora začeti pogovore o jedrskem orožju. Powell je sestanek ocenil kot dober pogovor ob skodelici kave, obljubil je tudi nova srečanja. Severna Koreja je o tem že obvestila zaveznico Kitajsko.
"Severna Koreja je izrazila dobrodošlico za obisk ameriške delegacije, Združene države pa so prav tako izkazale pripravljenost, da delegacijo pošljejo tja. Zdaj je žogica na ameriški strani," je povedal kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan.
Tang je še sporočil, da Washington in Peking nameravata obnoviti pogovore o človekovih pravicah, enemu najbolj občutljivih vprašanj v odnosih med velesilama, načrt pa so potrdili tudi ameriški predstavniki. Dialog o človekovih pravicah naj bi strani obnovili še letos, je dejal Tang. Kitajska in ZDA nameravata sodelovati tudi pri preprečevanju financiranja terorizma in v boju proti trgovini z mamili v obeh državah. Po besedah kitajskega zunanjega ministra so bili pogovori s Powellom plodni.
Spravljive ZDA
Kot je po srečanju s Powellom povedal ruski zunanji minister Ivanov, Rusija in ZDA aktivno pripravljajo prvo srečanje komisije, ki sta jo ustanovila ruski obrambni minister Sergej Ivanov in vodja ameriške diplomacije Powell. Komisija se bo sestala 20. septembra v Washingtonu, je dejal Ivanov. "Dogovorili smo se o dnevnem redu. Na srečanju komisije bomo obravnavali vprašanja uresničevanja sporazuma o zmanjšanju strateškega orožja, utrditev okvirjev o neširjenju strateškega orožja in vprašanja, povezana s protiraketno obrambo," je izjavil Ivanov. "Dogovorili smo se, da bi morali po tem, ko bosta Moskva in Washington ratificirala sporazum o zmanjšanju strateškega orožja, nemudoma pripraviti srečanje delovne skupine o uresničevanju tega sporazuma," je še povedal ruski zunanji minister.
Združene države so se nekoliko spravile tudi z Indonezijo, ki jim je prej zamerila uvrščanje med države kršiteljice človekovih pravic. Powell, ki očitno išče zaveznike za napad na Irak, pa se je srečal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom. Podpisal bo azijsko-ameriški sporazum o boju proti terorizmu v tem delu sveta: Ameriki bodo azijske države pomagale z informacijami, preiskovanjem pranja denarja in onemogočanjem financiranja terorističnih skupin.