Tujina

ZDA skrbijo dogodki v Španiji

Washington, 15. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Napad na madridsko železnico, v katerem je umrlo 200 ljudi, je pol leta pred volitvami spravil v težave Belo hišo, ki je hotela ob prvi obletnici napada na Irak izkoristiti za prepričevanje, da ves svet varnejši.

Dejstvo, da je v Madridu udarila Al Kaida, ne škoduje le španskim oblastem, ampak tudi možnostim za republikansko kontinuiteto v Beli hiši (Foto: Reuters)
Dejstvo, da je v Madridu udarila Al Kaida, ne škoduje le španskim oblastem, ampak tudi možnostim za republikansko kontinuiteto v Beli hiši (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Predstavnike ameriške administracije je skrbel tudi izid nedeljskih španskih volitev, saj je vodja zmagovitih opozicijskih socialistov Jose Luis Rodriguez Zapatero pred volitvami obljubil, da bo umaknil španske vojake iz Iraka, dokler ne bodo imeli ustreznega mandata OZN. Busheva administracija je večino Američanov že prepričala, da sta vojna proti terorizmu in vojna proti Iraku med sabo povezani, kar pa večina Evropejcev ne verjame, med njimi tudi okoli 80 odstotkov Špancev.

Morebitni umik španskih vojakov iz Iraka bi bil za predsednika zato hudo neprijeten. Tako je razumljivo Powellovo opozorilo nasledniku španskega premiera Joseja Marie Aznarja, naj se ne ustraši odgovornosti za boj proti terorizmu.

ZDA so dobile trdno svetovno podporo za vojno proti Afganistanu in za vojno proti terorizmu zaradi napadov 11. septembra 2001, Irak pa je bil povsem druga zgodba. To je v nedeljo na televiziji Fox priznal tudi španski veleposlanik pri OZN Inocencio Arias, ki je še pred volitvami napovedal, da bo Španija tudi v primeru zmage socialistov ostala trdna zaveznica ZDA v vojni proti terorizmu, vendar se lahko zgodi, da bo umaknila podporo prizadevanjem v Iraku. Ne glede na to je voditelj televizije Fox večkrat dejal, da bo po Ariasovih besedah v primeru zmage socialistov Španija umaknila svojo podporo v vojni proti terorizmu.

Vrh ZDA skrbi obstoj protiteroristične koalicije

Nelagodje glede bodočnosti je bilo opazno tudi pri svetovalki za nacionalno varnost Condoleezzi Rice, državnemu sekretarju Colinu Powellu in obrambnemu ministru Donaldu Rumsfeldu, ki so na jutranjih televizijskih programih opozarjali Špance in druge Evropejce, naj ne popustijo v vojni proti terorizmu, ker bodo sicer, kot je dejal Rumsfeld, hranili aligatorja v upanju, da jih bo požrl kot zadnje. Ločevanje med politiko do Iraka in vojno proti terorizmu skušajo ameriški uradni voditelji zanemariti.

Condoleezza Rice je medtem ko so jo spraševali o dogodkih v Madridu, vztrajno govorila o smotrih napada na Irak (foto: Reuters)
Condoleezza Rice je medtem ko so jo spraševali o dogodkih v Madridu, vztrajno govorila o smotrih napada na Irak (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Condoleezza Rice je za televizijo NBC voditelju Timu Russertu, ki je opozarjal na Madrid, govorila o tem, da je svet brez nekdanjega iraškega diktatorja varnejši in da teroristom vsak dan zmanjšujejo območje delovanja. Kasneje je na istem programu nastopil nekdanji demokratski predsedniški kandidat Howard Dean, ki je dejal, da je še posebej po Madridu naravnost noro zatrjevati, da je svet varnejši brez Sadama Huseina.

Na vprašanja novinarjev, ali je bila vojna v Iraku vredna doslej 564 ameriških življenj, glede na to, da tam ni orožja za množično uničevanje, pa si je le Rumsfeld upal odkrito odgovoriti, da je bila, saj zdaj 25 milijonov Iračanov živi v svobodi. Rumseld je na televiziji CBS zatrdil, da glede iraškega orožja še ni izrečena zadnja beseda in da inšpektorji nadaljujejo delo.

Nedeljski nastop Powella, Rumsfelda in Riceove je bil uvod v teden dni Busheve predvolilne kampanje v počastitev obletnice napada na Irak, ki za Busha po pomanjkanju orožja za množično uničevanje namesto volilnega "jokerja" vse bolj postaja mlinski kamen.

Glede možnosti, da bi nova vlada Španije umaknila vojake iz Iraka, pa je Powell na televiziji ABC dejal, da se lahko po 1. juliju, ko nameravajo predati suverenost Iračanom, kaj lahko zgodi, da bo Varnostni svet OZN sprejel ustrezno resolucijo.

Glede Rusije so ZDA optimistične, Iran jih še naprej skrbi

Powell je govoril tudi o volitvah v Rusiji in izrazil zaskrbljenost zaradi oviranja opozicije s strani predsednika Vladimirja Putina, vendar pa je prepričan, da ruska demokracija ni v nevarnosti. Podobno se je znašla tudi Condoleezza Rice, ki jo je Russert spomnil na Busheve besede po sestanku s Putinom v Sloveniji, ko je dejal, da je ruskemu kolegu videl v dušo in opazil, da je močno predan svoji državi in njenim interesom. Riceova je nerodno oblikovano vprašanje nemudoma izkoristila in zatrdila, da ni nobenega dvoma v to, da je Putin predan interesom Rusije in zaupanja vreden partner ZDA, ki je vedno storil to, kar je napovedal.

Bush v prihodnjih dneh načrtuje obisk ameriških ranjencev in druge akcije, novinarji pa bodo dobili tudi vpogled v jedrske materiale iz Libije, ki naj bi se temu orožju odpovedala iz strahu, da je ne doleti usoda Iraka.

Powell je na televiziji ABC med drugim zagrozil Iranu, da svet ne bo mirno gledal prizadevanj za pridobitev jedrskega orožja, in opozoril Teheran, naj sodeluje z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo. Rumsfeld in Riceova pa sta odgovarjala tudi na vprašanja glede Haitija in zatrdila, da nekdanjega predsednika Jean-Bertranda Aristidea nihče ni prisili v odstop. Priporočila sta mu, naj se iz Afrike ne skuša vrniti v bližino Haitija. Aristide je sicer napovedal, da bo kmalu prišel na Jamajko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10