Satelitski posnetki obveščevalnih služb, ki so jih objavile ZDA, naj bi potrjevali dejstvo, da za napadi na savdsko naftno infrastrukturo minuli konec tedna dejansko stoji Iran in ne hutijski uporniki iz sosednjega Jemna.
Uradni Teheran je medtem že zanikal vpletenost v sobotne zračne napade. Nekateri tuji mediji, kot so New York Times, ABC in Reuters, pa se zdaj sklicujejo na neimenovane vire ameriških uradnikov. Po njihovih navedbah naj bi vpletenost hutijskih upornikov pod vprašaj postavljala smer in obseg sobotnih napadov.
Eden od uradnikov je izpostavil, da je bilo 19 ciljnih točk napadov, ki so bili izvedeni iz smeri zahod oz. severozahod, ne pa z območja v Jemnu, ki je pod okriljem hutijskih upornikov ter leži jugozahodno od savdskih naftnih nahajališč. Dejanska lokacija izstrelitve brezpilotnih letal naj bi bila torej v severnem delu Perzijskega zaliva oz. na območju Irana ali Iraka.
Uradni viri, ki jih navaja New York Times, pa so še povedali, da so bili napadi izvedeni v kombinaciji brezpilotnih letal in raket, vendar vsi menda niso dosegli končnih ciljev na območju naftnih rafinerij.
Vojaška koalicija: Napad na savdsko naftno infrastukturo izveden z iranskim orožjem
Da napadi niso bili sproženi iz Jemna in da so bili izvedeni z iranskim orožjem, pa je danes naznanila tudi vojaška koalicija pod vodstvom Savdske Arabije, ki je objavila prve ugotovitve preiskave napadov na savdske rafinerije nafte.
Tiskovni predstavnik koalicije, polkovnik Turki al-Malki je ob tem še dejal, da preiskava sobotnih napadov še ni končana in da je še treba ugotoviti, od kod je prišel napad. "Začasni rezultati kažejo, da je orožje iransko in sedaj poskušamo ugotoviti lokacijo /.../ Teroristični napad ni izviral iz Jemna, kot to trdijo Hutiji," je na novinarski konferenci v savdski prestolnici Rijad še dejal Malki. Napovedal je, da bodo javnost obvestili o lokaciji, od koder so vzleteli droni, ko bodo to ugotovili.
"Ta strahopeten napad je bil prvenstveno uperjen proti globalni ekonomiji in ne Savdski Arabiji," je še ocenil Malki.
ZDA s prstom takoj pokazale na Iran, EU zadržana
Ameriški zunanji minister Mike Pompeo je sicer s prstom na Iran pokazal že minuli konec tedna, pri tem pa za podkrepitev svojih navedb ni predložil nobenih dokazov. "ZDA bodo v sodelovanju s partnerji in zavezniki poskrbele, da energetski trg ne bo trpel in da bo Iran odgovarjal za svojo agresijo," je dejal Pompeo.
V nedeljo je ameriški predsednik Donald Trump sicer prenehal z neposrednimi obtožbami zoper iranske oblasti in nakazal na morebitne vojaške akcije s strani ZDA, ko bo storilec za napade dokončno znan.
Izvedenost napadov z njihovega ozmelja so že minuli konec tedna zanikale tudi iraške oblasti. Premier Adel Abdul Mahdi je dejal, da mu je ameriški zunanji minister v telefonskem klicu potrdil, da so ZDA stališče Iraka podprle.
ABC navaja izjavo visokega ameriškega uradnika, ki je zatrdil, da je bil Trump seznanjen s tem, da je za napade odgovore Iran.
Kar zadeva iskanje odgovornosti za sobotne napade, Kitajska in EU ostajata zadržani. Britanski zunanji minister Dominic Raab je med drugim dejal, da še ni jasno, kdo je odgovore za to, kar je sam označil za "hudo kršitev mednarodnega prava".
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.