Večina protestnikov je oblečena v črno, zapestni in naglavni trakovi pa so zeleni, kar je barva predvolilne kampanje opozicijskega predsedniškega kandidata Mira Hoseina Musavija. Danes so se zbrali na trgu Haft-e Tir v Teheranu in okoliških ulicah. Večina protestnikov je bila tiho, so pa z rokami kazali znake zmagoslavja.
Musavi je v izjavi na svoji spletni strani Ghalam News obenem izrazil sožalje svojcem "mučenikov in ranjenih" ter ob tem vse pozval, naj v četrtek popoldne izrazijo sožalje družinam na kakršen koli način – "z zbiranjem v mošejah, z mirnimi shodi ali z uporabo znakov žalovanja". "Seveda se bom slovesnosti udeležil tudi sam," je še navedel Musavi.
Obtožbe proti tujim medijem in zapiranje spletnih strani
Iransko zunanje ministrstvo pa je medtem danes tuje medije obtožilo, da so govorci "izgrednikov". Iranske oblasti, ki menijo, da predstavniki tujih medijev ubogajo ukaze svojih držav, so ob tem "določene države" obtožile, da podpirajo "ilegalne proteste", še izhaja iz sporočila iranskega zunanjega ministrstva. Teheran tujim medijem ob tem svetuje, "naj spremenijo svoje delovanje glede dogodkov v Iranu", v nasprotnem primeru pa "sovražnike iranske enotnosti zagotovo čaka šah mat", še navaja sporočilo.
Iran je v torek tujim medijem prepovedal spremljati "nedovoljene" shode. Iransko ministrstvo za kulturo je tujim medijem sporočilo, "naj se izogibajo novinarskega pokrivanja shodov, ki nimajo dovoljenja notranjega ministrstva", to je očitno shodov v podporo Musaviju.
ZDA s Twitterjem proti Ahmadinedžadu?
Ameriška administracija pa v torek prosila spletno stran Twitter, naj preloži predvidena vzdrževalna dela, da bi lahko ohranili komunikacijo z Iranci. Nenavadna prošnja je dokaz, da se Obamova administracija zaveda, kakšno moč imajo spletne socialne mreže, kot sta Twitter in Facebook, pri organiziranju protestov. Iranske oblasti so po volitvah omejile ali preprečile dostop do številnih medijev in spletnih strani.
Ameriški predsednik Barack Obama je sicer v torek izjavil, da so razlike med Ahmadinedžadom in Musavijem minimalne. V pogovoru za televizijsko mrežo CNBC je poudaril, da bo ostal nevtralen glede izida petkovih predsedniških volitev v Iranu. "V vsakem primeru se bomo morali ukvarjati z iranskim režimom, ki je sovražen do ZDA, ki je povzročal težave v soseščini in ki je poskušal pridobiti jedrsko orožje," je poudaril.
Obama se je znašel pod velikim pritiskom konservativcev, naj obsodi domnevno volilno prevaro, s katero naj bi Ahmadinedžad prišel do zmage. Njegov nekdanji tekmec za Belo hišo, senator John McCain je Obamo pozval, naj pove na glas, da so bile volitve v Iranu podkupljene in poneverjene ter da si iranski narod ne zasluži še štirih let pod Ahmadinedžadom. Obama odgovarja, da ZDA ne glede na to, kdo bo izšel kot zmagovalec volitev, čaka "trda diplomacija glede tistih stalnih varnostnih skrbi, ki jih imamo - jedrsko orožje in financiranje terorizma".
Ameriški predsednik je še dejal, da je v rokah iranskega naroda odločitev, koga bo izvolil na volitvah. "Reakcionarne sile znotraj Irana bi reformiste najlažje zatrle z izgovorom, da jih spodbujajo ZDA," je dodal.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.