Bahrajn je danes iranskim diplomatom odredil, naj kraljevino zapustijo v 48 urah, je prek Twitterja sporočila uradna bahrajnska tiskovna agencija BNA. Kot so v izjavi navedle oblasti v tej zalivski državici, so odločitev o prekinitvi diplomatskih odnosov sprejeli zaradi strahopetnih napadov na savdske diplomatske misije v Iranu in naraščanja očitnega in nevarnega vmešavanja Teherana v notranje zadeve zalivskih oz. arabskih držav.
Bahrajnsko zunanje ministrstvo je na pogovor poklicalo iranskega odpravnika poslov Murtada Sanavbarija in mu predalo uradno noto o prekinitvi odnosov.
Tudi Sudan odločno zoper Iran
Na napad na savdsko veleposlaništvo v Teheranu in konzulat v Mašhadu se je odzval tudi Sudan, ki je prav tako prekinil diplomatske odnose z Iranom. "Sudanska vlada razglaša takojšnjo prekinitev diplomatskih odnosov z Iranom," so danes sporočili iz sudanskega ministrstva za zunanje zadeve.
Sudan "najostreje obsoja sovražna napade Irana na diplomatske misije kraljevine" Savdske Arabije. "Gre za jasno kršenje mednarodnega prava," so še sporočili.
Združeni arabski emirati so medtem odpoklicali svojega veleposlanika in znižali raven odnosov z Iranom.
Po sobotni usmrtitvi šiitskega šejka Nimra al Nimra je jezna množica v nedeljo napadla savdsko veleposlaništvo v Teheranu in njen konzulat v Mašhadu. Na to se je Rijad odzval s prekinitvijo diplomatskih odnosov.
Namestnik iranskega zunanjega ministra Husein Amir Abdulahian je danes izjavil, da Rijad s prekinitvijo diplomatskih odnosov z Iranom sveta ne more prisiliti, da bi pozabil "strateško napako", ki jo je storil.

Nasilje v Savdski Arabiji in Iraku
Kot je znano, so se razmere med Iranom in Savdsko Arabijo močno zaostrile po usmrtitvi 56-letnega šiitskega klerika Nimra al Nimra v Savdski Arabiji. Nimr, ki je bil pobudnik protivladnih protestov v Savdski Arabiji leta 2011, je bil usmrčen skupaj s še 46 šiitskimi aktivisti in sunitskimi skrajneži, ki so bili po navedbah savdskega notranjega ministrstva vpleteni v napade teroristične mreže Al Kaida, v katerih je bilo leta 2003 in 2004 ubitih več deset ljudi. Po njihovi usmrtitvi je jezna množica zažgala veleposlaništvo Savdske Arabije. Izstrelili so tudi več strelov, nato pa jih je razgnala policija. Več ljudi so aretirali. Savdska Arabija je na to odgovorila s prekinitvijo diplomatskih odnosov z Iranom in njihovim diplomatom naročila, naj v 48 urah zapustijo državo.
Po usmrtitvi al Nimra pa regijo še naprej pretresa krvavo nasilje. V Savdski Arabiji je bil v nasilju, ki je izbruhnilo v njegovem rojstnem kraju Avamija, ubit civilist, osemletni otrok pa je bil ranjen. Nasilje je po navedbah policije izbruhnilo ponoči, ko so skušale varnostne sile zaseči ukradeno vozilo. Policija je bila tarča obstreljevanja in je na napad odgovorila. Avamija in bližnje mesto Katif sta utrdbi šiitske manjšine v sicer sunitski Savdski Arabiji.
Kot poroča nemški Deutsche Welle, sta bili medtem v Iraku tarča napada dve sunitski mošeji, pri čemer je bil ubit mujezin, kar da je bilo očitno maščevanje za Nimrovo smrt.
ZDA pozvale Rijad in Teheran k zmanjšanju napetosti
ZDA so oblasti v Savdski Arabiji in Iranu pozvale, naj zmanjšajo napetosti v regiji. "Zavedamo se, da je Savdska Arabija ukazala zaprtje iranskih diplomatskih predstavništev v kraljevini," je dejal tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta John Kirby. "Menimo, da diplomatska prizadevanja in neposredni pogovori ostajajo ključni pri odpravljanju razlik, zato bomo še naprej pozivali voditelje po vsej regiji, naj sprejmejo odločne ukrepe za umiritev napetosti," je dodal.
Iranski vrhovni vodja, ajatola Ali Hamenej je v odzivu na usmrtitev klerika dejal, da bo Savdsko Arabijo doletelo "božje maščevanje". Namestnik iranskega zunanjega ministra Husein Amir Abdulahian pa je danes izjavil, da Rijad s prekinitvijo diplomatskih odnosov z Iranom sveta ne more prisiliti, da bi pozabil "strateško napako", ki jo je storil.
Iz Bahrajna so poročali o protestih, policija je morala posredovati s solzivcem.
Jemen je usmrtitev označil za grobo kršitev človekovih pravic, nove kritike so prispele iz Pakistana, Afganistana in Indije.
Libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah je voditelje Savdske Arabije v odzivu na usmrtitve označilo za "globalne zločince". Al Nimrova usmrtitev je zanje "ostuden zločin".
Evropska unija in organizacija za človekove pravice Amnesty International sta se prav tako odzvali na usmrtitve v Savski Arabiji. V Bruslju so poudarili, da usmrtitve obsojajo, AI pa je izpostavila predvsem usmrtitev znanega šiitskega klerika Nimra al Nimra, ki jo je označila kot poskus njegovega utišanja.
Usmrtitev je obsodil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki je izrazil zaskrbljenost, obenem pa v luči nasilja v Teheranu pozval k zadržanosti. Vse voditelje v regiji je prosil, naj preprečijo zaostritev sektaških napetosti. Zunanja ministra obeh držav je tudi pozval, naj se vzdržita kakršnikoli dejanj, ki bi lahko poslabšala razmere.
Ban se je z zunanjima ministroma Savdske Arabije in Irana, Adelo al Džubirjem in Mohamadom Džavadom Sarifom pogovarjal po telefonu. Generalni sekretar je izpotavil pomen konstruktivne vloge obeh držav pri razvoju in varnosti regije. Savdsko Arabijo je tudi opozoril, da ZN zavračajo smrtno kazen. Teheranu pa je Ban dal vedeti, da je država odgovorna za zaščito veleposlaništev.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.