ZDA so prekinile neposredne pogovore z Rusijo o prekinitvi ognja v Siriji, je danes sporočil State Department. Kot so ob tem poudarili v Washingtonu, so ZDA storile vse, da bi dosegli dogovor, s katerim bi končali nasilje v Siriji, ki jo že več let pretresa državljanska vojna, a Rusija ni izpolnila svojih obveznosti.
"To ni bila lahka odločitev," je ob tem dejal tiskovni predstavnik State Departmenta John Kirby. Hkrati je Rusijo in njene zaveznike v Siriji obtožil, da stopnjujejo napade na civilna območja.
Kirby je Rusijo in sirski režim Bašarja al Asada obtožil, da napadata ključno infrastrukturo, kot so bolnišnice, ter preprečujeta, da bi prebivalci dobili humanitarno pomoč, ki jo potrebujejo.
Ameriški zunanji minister John Kerry je zaradi vedno hujših razmer v sirskem mestu Alep na severu države že minuli teden zagrozil s prekinitvijo rusko-ameriških pogovorov o Siriji.
V zračnih napadih uničena največja bolnišnica v Alepu
Največja bolnišnica v vzhodnem delu sirskega mesta Alep, ki ga nadzorujejo uporniki, je povsem uničena, je sporočila medicinska organizacija, ki deluje v njej. Bolnišnica je bila uničena v današnjih zračnih napadih, v katerih so umrli najmanj trije vzdrževalci v bolnišnici.
Adham Sahloul iz Sirsko-ameriške zdravstvene družbe je potrdil, da je bolnišnica "povsem uničena ... ni je več." "Bolnišnica ni več uporabna. Ne gre je popraviti, pravijo osebje in zdravniki tam," je dodal.
Sirski observatorij za človekove pravice je prav tako potrdil uničenje bolnišnice. Dodal je še, da so letalski izstrelki bolnišnico zadeli neposredno.
V zadnjih tednih so prav to bolnišnico večkrat zadeli. Napadi so sprožili ogorčenje mednarodne javnosti zaradi obstreljevanja stavb s civilisti.
EU sprožila pobudo za nujno humanitarno pomoč sirskemu Alepu
EU je spričo hude humanitarne krize sprožila pobudo za nujno humanitarno pomoč za sirski Alep. Pobuda predvideva nujne ukrepe, ki bi humanitarnim organizacijam omogočili nemoteno dostavo pomoči ter reševanje in zaščito civilnega prebivalstva. V Bruslju upajo, da bodo humanitarno operacijo podprle tudi vse v konflikt vpletene strani.
Ukrepi vključujejo konvoj za dostavo zdravil, vode in hrane za 130.000 ljudi v vzhodnem delu Alepa ter nujno medicinsko evakuacijo ranjenih in bolnih, zlasti žensk, otrok in starejših iz tega dela mesta.
EU je pripravljena humanitarnim partnerjem nameniti tudi 25 milijonov evrov za nujno zdravstveno pomoč, vodo, hrano in sanitarne ukrepe v Alepu in na drugih kriznih območjih v državi.
Konvoj, ki se trenutno nahaja v zahodnem delu Alepa, ki je pod nadzorom sil predsednika Asada, čaka na dovoljenje oblasti v Damasku, da bi krenil v vzhodni del pod nadzorom protirežimskih uporniških sil.
Humanitarni konvoj bo krenil na pot le, če bodo vse v konflikt vpletene strani dale določena varnostna zagotovila, da konvoja ne bodo blokirali ali napadli, je v Bruslju danes pojasnil visok uradnik Evropske komisije, ki ni želel biti imenovan.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini in evropski komisar za humanitarno pomoč in krizno upravljanje Hristos Stilianides sta zato v skupni izjavi pozvala vse vpletene strani, da humanitarnim organizacijam omogočijo dostavo pomoči in evakuacijo oseb, potrebnih zdravstvene pomoči.
"Razmere v Alepu so v zadnjih dneh s slabega nazadovale na slabše," je še opozoril predstavnik Evropske komisije. Primanjkuje medicinskega osebja, v bombardiranju, ki se je po propadu prekinitve ognja v okviru rusko-ameriškega dogovora nadaljevalo, pa so bile uničene tudi bolnišnice.
"V mestu deloma deluje le šest zdravstvenih ustanov in 35 zdravnikov, ki delajo noč in dan. Okoli 700 bolnikov potrebuje intenzivno zdravstveno oskrbo," je še povedal.
Pri Evropski komisiji poudarjajo, da gre za izključno humanitarno operacijo, ki ni povezana z nobeno politično opcijo ali v konflikt vpleteno stranjo. Prav zaradi tega upajo, da bodo vse strani omogočile, da ta operacija steče.
Glede pobude so v intenzivnih stikih z Združenimi narodi in posebnim odposlancem za Sirijo Staffanom de Misturo kot tudi agencijami ZN, ki delujejo v Siriji. Prav tako se usklajujejo z državami članicami EU, s pobudo pa so seznanili tudi relevantne mednarodne akterje, med njimi Rusijo in Iran, ki imata, kot je znano, vpliv na režim v Damasku.
Mogherinijeva je bila v stiku z iranskim zunanjim ministrom Mohamadom Džavadom Zarifom, s katerim sta imela "plodne pogovore", še danes pa naj bi se po telefonu slišala tudi z vodjo ruske diplomacije Sergejem Lavrovom.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.