So pa senatorji odobrili načrt, po katerem bodo nezakoniti priseljenci v ZDA lahko pridobili državljanstvo.
Načrt je sicer sestavni del širše imigracijske reforme. Kot pišejo poznavalci, naj bi senat s tem sledil izhodiščem, ki jih je v televizijskem govoru o reformah v ponedeljek predstavil ameriški predsednik George Bush. V njem je poskušal zadovoljiti tako konzervativce kot zagovornike priseljencev, ko je napovedal možnost za pridobitev državljanstva za nezakonite priseljence ob istočasni poostritvi varnostnih ukrepov na meji.
Senat je z 83 glasovi za in 16 proti potrdil izgradnjo 595 kilometrov dolgega trojnega zidu na strateških točkah na južni ameriški meji, ki bo stala 3,2 milijona dolarjev za miljo (1,61 kilometra), ter postavitev avtomobilskih ovir v dolžini 800 kilometrov.
Manj kriminala ali več žrtev?
“S tem pošiljamo signal, da so naše namere o ustavitvi prehoda nezakonitih pribežnikov preko meje resne,” je dejal senator Jeff Sessions. Poudaril je, da je na območjih, kjer zid že obstaja, opaziti manjšo stopnjo kriminala. Nasprotniki zidu pa poudarjajo, da bo zid povečal število smrti med obupanimi posamezniki, ki se bodo pri prebegu posluževali bolj oddaljenih in slabo dostopnih krajev.
Obenem so senatorji z 66 glasovi za in 33 proti zavrnili predlog, po katerem bi iz predloga zakona umaknili določilo, ki dovoljuje nezakonitim priseljencem pridobitev državljanstva.
Brez ugovora je senat potrdil določilo, ki nezakonitim priseljencem odvzame možnost pridobitve državljanstva, če so bili kdaj obsojeni za kaznivo dejanje oziroma so jih ujeli pri treh prekrških. To bo prizadelo kakšnih 500.000 ljudi, večinoma tistih, ki so jih trikrat ujeli pri poskusu prestopa meje. Določilo predvideva izjeme iz družinskih razlogov in drugih, zato so ga podprli tudi demokrati. Odobrili so tudi poseben program za zaposlovanje nezakonito priseljenih delavcev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.