Tujina

ZDA podpirajo iraško opozicijo

Washington/Bagdad, 10. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Predstavniki iraške opozicije v izgnanstvu nadaljujejo obisk v ZDA. Zaenkrat so zadovoljni s podporo Busheve administracije v boju proti režimu iraškega predsednika Sadama Huseina.

"Zaznali smo več resnosti in zavezanosti, da se zruši režim Sadama Huseina," je dejal eden izmed predstavnikov opozicije po začetnih srečanjih v ZDA.

Pogovori so del poudarjene protiiraške kampanje, ki je v zadnjih mesecih pripeljala do odkritega in neposrednega govorjenja o ponovni vojni proti režimu iraškega predsednika Sadama Huseina. Namenjeni so predvsem osvetlitvi položaja v Iraku ter vključitvi opozicijskih sil v kampanji proti aktualnemu iraškemu režimu. Predstavniki iraške opozicije ZDA in mednarodno skupnost prosijo za pomoč, da bi se lahko iraško ljudstvo samo uprlo Huseinu in ga strmoglavilo s položaja. Danes so se sestali z ameriškim obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, udeležili pa so se tudi videokonference, na kateri je sodeloval ameriški podpredsednik Dick Cheney. "Govorili smo o skupni viziji svobodnega, pluralističnega Iraka," je po pogovorih, ki so potekali na sedežu ameriškega podpredsednika v neposredni bližini Bele hiše povedal Šarif Ali Bin Al-Husein, tiskovni predstavnik Iraškega narodnega kongresa. "ZDA so poudarile svojo odločnost glede zamenjave režima v Iraku," je še dejal Šarif, ki je pogovore označil kot plodne in izrazil upanje po poglobitvi sodelovanja z ameriškimi oblastmi.

Želimo pomoč mednarodne skupnosti in ZDA, da bi zaščitili iraško ljudstvo, tako da bo ljudstvo sposobno strmoglaviti Sadama," je povedal.

Predstavniki opozicije - združeni pod krovno organizacijo Iraškega nacionalnega kongresa - so po pogovorih s Powellom izjavili, da bodo v kratkem nekje v Evropi organizirali konferenco o Iraku in spremembi tamkajšnjega režima. Cilj naj bi bil zaključiti trenutni diktatorski režim in vzpostaviti demokratične oblasti po federalnem principu. Iraška opozicija se zavzema, da je potrebno v državi izvesti demokratično revolucijo in ne samo nekakšnega udara proti Sadamu Huseinu. To je v petek po pogovorih z ameriškimi predstavniki v Washingtonu povedal Hamid Al-Bajati, član Vrhovnega sveta islamske revolucije v Iraku.

Potrebnih bo prek 250 tisoč vojakov ZDA
Potrebnih bo prek 250 tisoč vojakov ZDA FOTO: Reuters

"Strinjali smo se, da bosta iraško ljudstvo in iraška opozicija s pomočjo mednarodne skupnosti in v skladu z resolucijami Združenih narodov delala na tem, da strmoglavita Sadama," je še dejal Al-Bajati. "Analitiki napovedanega napada na Irak sporočajo, da bo potrebnih najmanj 250 tisoč ameriških vojakov, predsednik Bush pa naj še ne bi imel konkretnega časovnega načrta napada. Organizacije iraške opozicije naj bi kontrolirale slabih 50 tisoč oboroženih mož, ki bi jih lahko ZDA in njeni zavezniki uporabili v napadu.

Nekdanji ameriški general Zinni za iraško opozicijo nima lepih besed
Nekdanji ameriški general Zinni za iraško opozicijo nima lepih besed FOTO: Reuters

Imajo pa ZDA z njimi, podobno kot tudi iraška opozicija z ZDA, slabe izkušnje. General Anthony Zinni, sicer ameriški posebni odposlanec za Bližnji vzhod, je nekoč označil predstavnike Iraškega nacionalnega kongresa za "fante v svilenih oblekah in z Rolexi iz Londona", ki bi povzročili katastrofo, če bi bili na oblasti. Morebitni načrt invazije iraške opozicije je Zinni takrat primerjal s polomijo, ki so jo ZDA doživele leta 1961 v Prašičjem zalivu na Kubi, le da bi tokrat šlo za "zaliv kozlov", je dejal Zinni.

Iraški tisk opozarja na posledice napada

Iračani so odločeni, da se bodo branili
Iračani so odločeni, da se bodo branili FOTO: Reuters

Časniki opozarjajo na posledice, ki bi jih v regiji povzročil morebitni ameriški napad na Irak, obenem pa vrnitev strokovnjakov ZN za razorožitev v Bagdad pogojujejo z ukinitvijo embarga proti Iraku. Iraški časnik Babel, ki ga vodi sin Sadama Huseina, tako ocenjuje, da bi uresničitev ameriških groženj z napadom na Irak škodila ne le Iraku, ampak tudi Američanom samim, pa tudi regiji. "Morebitni napad bi ogrozil tudi prizadevanja ameriške administracije, da ohrani koalicijo z evropskimi in drugimi državami pod pretvezo protiterorističnega boja," piše časnik. Vrnitev inšpektorjev ZN za razorožitev v Irak pa ostaja, še navaja Babel, pogojena z ukinitvijo embarga ZN, ki velja že 12 let, in spoštovanjem suverenosti Iraka. "Ostajamo naklonjeni dialogu z ZN, vendar smo se obenem pripravljeni braniti," poudarja časnik.

Po ocenah uradnega iraškega časnika al-Kadisija Bush izreka neodgovorne obtožbe proti Iraku, pri čemer se poslužuje smešnih laži. Kot poudarja časnik, bi bila morebitna vojna proti Iraku "iskra, ki bi v regiji vodila v krog nevarnosti z nepredvidljivi posledicami". Busha časnik še obtožuje, da ogroža mednarodno varnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10