
Kot je v haitijski prestolnici Port-au-Prince dejal predstavnik Demokratske platforme Micha Gaillard, je opozicija prejela poziv ameriškega državnega sekretarja Colina Powella, ki jim je tudi zagotovil, da bodo preučili predloge opozicije, tik pred iztekom roka. Gaillard je ponovil, da je mednarodna skupnost izgubila verodostojnost, saj že tri leta podpira Aristidea.
Mirovni načrt, ki so ga minuli teden pripravile ZDA, Kanada, Francija, Skupnost karibskih držav in Organizacija ameriških držav, med drugim predvideva sodelovanje opozicije v vladi. Sedanji predsednik Jean-Bertrand Aristide pa naj bi ostal predsednik do izteka svojega mandata, februarja 2006, kar opozicija odločno zavrača. Ta predlaga, da bi moral Aristide odstopiti do 18. marca, predstavnik vrhovnega sodišča pa naj bi postal začasni predsednik.

Nemiri trajajo že nekaj mesecev
Demokratska platforma poskuša že več mesecev prisiliti Aristidea k odstopu. Sever države je pod nadzorom oboroženih upornikov, ki so v nedeljo zavzeli drugo največje mesto v državi Cap-Haitien, odkoder poročajo o pobojih predsednikovih privržencev, napovedali pa so tudi, da bodo do nedelje zavzeli prestolnico Port-au-Prince. V prestolnici sedaj vlada panika in ministri se pripravljajo na beg, maloštevilni podporniki režima pa se pripravljajo na napad. Vstaja proti režimu je doslej zahtevala najmanj 70 življenj. Zaradi negotovih razmer na Haitiju na Jamajko v ponedeljek pribežalo novih 32 Haitijcev. Skupno je v zadnjih 10 dneh na Jamajko pribežalo 62 Haitijcev
Ameriška administracija je že v ponedeljek poslala na Haiti 50 marincev, ki so utrdili varovanje tamkajšnjega ameriškega veleposlaništva. Potem ko so Američani svojim državljanom že minuli teden ukazali naj se umaknejo, je v ponedeljek podobno storila tudi francoska vlada.