
"Pred parlamentom smo že povedali, da želimo konec intifade. To poudarjamo tudi danes in potrjujemo svojo odločenost nadaljevati dialog z gibanji, ki so do nas glede tega kritična, vendar pa nikogar ne obvezujemo k sodelovanju v dialogu," je dejal Abas. Palestinski premier je znova obsodil sobotne napade palestinskih skrajnežev na Zahodnem bregu in v Gazi, v katerih je bilo ubitih pet izraelskih vojakov.
Prepoved vstopa v državo za palestinske delavce
Dan po krvavem napadu na izraelsko vojaško postojanko, v katerem so umrli štirje izraelski vojaki, je Izrael davi palestinskim delavcem prepovedal vstop v državo. Palestinskim delavcem je sicer dovoljen vstop v obmejno mesto Erez, prav tako naj bi se normalno odvijal blagovni promet med Gazo in Izraelom.
Izraelski vojaki naj bi v noči na ponedeljek aretirali 15 iskanih Palestincev. V Hebronu pa so porušili hišo, od koder so v nedeljo streljali na izraelske vojake. Izraelski državni radio poroča, da bo vojska še danes vodjem judovskih naselbin na Zahodnem bregu posredovala seznam naselij, ki jih je treba uničiti. Radio dodaja, da bi se uničevanje naselbin lahko začelo že v noči s ponedeljka na torek. Koliko judovskih naselbin naj bi uničili, ni znano, vendar pa, kot dodaja radio, gre večinoma za tiste, ki niso naseljene. Skupno na palestinskih ozemljih živi okoli 220.000 judovskih naseljencev.
Začeli rušiti judovske naselbine
Izraelske sile so popoldne začele rušiti nenaseljeno nezakonito judovsko naselbino na Zahodnem bregu nedaleč od Ramale. Gre za eno od več deset nezakonitih naselbin, ki jih mora Izrael odstraniti v skladu s časovnim načrtom za Bližnji vzhod, ki ga je pripravila t.i. bližnjevzhodna četverica. Naseljenci trdijo, da vojska odstranjuje več bivalnih prikolic v Neve Erezu med Jerihom in Ramalo.
Vojaški poveljniki so se sešli z vodji naselbin, jim dali seznam naselbin, ki jih je treba porušiti, in jim rekli, naj prostovoljno porušijo naselbine. Vodje naselbin niso privolili v sodelovanje, vendar pa so zagotovili, da ne bodo uporabili sile proti vojakom, ki jih bodo rušili. Trenutno ljudje živijo le še v eni od naselbin na seznamu. Judovski naseljenci pa so že napovedali upor proti rušenju naselbin. "Za vsako porušeno naselbino bomo zgradili deset novih," je zagrozil predstavnik naseljencev Jošua Mor-Josef.
V skladu s časovnim načrtom mora Izrael porušiti več deset naselbin, ki so jih ustanovili po tem, ko je izraelski premier Ariel Šaron marca 2001 prevzel položaj. Po podatkih izraelske skupine Peace Now sta na Zahodnem bregu 102 judovski naselbini, od tega jih je bilo 62 zgrajenih po tem, ko je Šaron postal premier. Šaron je v porušenje judovskih naselbin privolil na bližnjevzhodnem vrhu v jordanski Akabi 4. junija.
Bela hiša: Protiizraelski napadi ogrožajo ustanovitev palestinske države

Ameriški predsednik George Bush je kljub nedeljskemu nasilju izrazil optimizem glede možnosti za mir na Bližnjem vzhodu. Po njegovem mnenju so odgovorni "prejeli sporočilo, da se je treba boriti skupaj proti atentatom, da bi se nato lahko oblikovala palestinska država". Bela hiša je pred tem obžalovala protiizraelske napade in poudarila, da ti napadi ogrožajo oblikovanje palestinske države. Kot je še dejal tiskovni predstavnik Ari Fleischer, je sedanje obdobje zelo pomembno za upanje in mir na Bližnjem vzhodu.
Izrael pritiska na EU in Rusijo
Izraelski premier Ariel Šaron pa je po pogovorih z italijanskim premierom Silviom Berlusconijem v Jeruzalemu pozval Evropsko unijo k izvajanju "jasnejših pritiskov" za ustavitev palestinskih napadov. Berlusconi, ki je danes prispel na tridnevni obisk v Izrael, sicer velja za evropskega voditelja, ki je zelo blizu Šaronu. Palestinski premier Mahmud Abas pa je zavrnil srečanje z italijanskim premierom, potem ko je ta zavrnil srečanje s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom.

Izraelski zunanji minister Silvan Šalom pa je med obiskom v Moskvi Rusijo pozval, naj uporabi svoje tradicionalne vezi z arabskimi državami in na ta način pripomore k rešitvi mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Po pogovorih z ruskim kolegom Igorjem Ivanovom je Šalom tudi menil, da bo zelo težko doseči napredek, če se bo terorizem na Bližnjem vzhodu nadaljeval. "Rusija bi pri tem lahko igrala zelo pomembno vlogo zaradi svojih vezi z arabskimi državami. Rusija bi lahko prepričala Palestince h končanju terorizma, arabske države pa bi lahko napotile svoje predstavnike v Izrael," je še prepričan Šalom.