Potem ko so islamski skrajneži v zameno za izpustitev petih talibanov iz afganistanskih zaporov izpustili italijanskega novinarja Daniela Mastrogiacoma, se je na vlado Romana Prodija vsul plaz kritik, tako doma kot po svetu.

V Italiji Prodija kritizira predvsem opozicija, ki je že zagrozila, da prihodnji teden v senatu ne bo podprlea financiranja italijanske misije v Afganistanu. Ker ima vladna koalicija v senatu le dva glasova večine, bo podpora opozicije morda potrebna. Podobno glasovanje je v Italiji nedavno že pripeljalo do vladne krize, saj je Prodi ob zavrnitvi vladnega predloga ponudil odstop.
Pomisleke pa imajo tudi koalicijski partnerji. Ministrica za mednarosno trgovino Emma Bonino je tako izrazila zaskrbljenost zaradi cene Mastrogiacomove izpustitve. Podobno stališče je zavzel tudi italijanski obrambni minister Arturo Parisi, ki je menil, da je bil z izmenjavo postavljen "nevaren presedan".
Z italijanskimi politiki pa se strinjajo tudi v ZDA, Veliki Britaniji in na Nizozemskem, kjer se bojijo, da bo italijanski način reševanja svojih državljanov iz rok ugrabiteljev sprožil nove podobne ugrabitve.

Italijanski zunanji minister Massimo D'Alema, ki ga je takšen odziv presenetil, zato je v telefonskem pogovoru z ameriško zunanjo ministrico Condoleezzo Rice zaprosil za pojasnilo kritik njihovega ravnanja. Riceova je D'Alemi pojasnila, da pričakuje, da podobnih popuščanj Italije v prihodnje ne bo, saj s tem ogrožajo tudi državljane drugih držav, ki imajo na območju svoje ljudi.
Italijanski mediji pa se medtem sprašujejo, zakaj niso ZDA izmenjavi nasprotovale že od vsega začetka. Kot si razlagajo, so ZDA delovale preračunljivo. Smrt Mastrogiacoma bi gotovo prinesla umik italijanskih sil iz Afganistana, kar bi bil za ZDA hujši udarec kot je povečano tveganje za ugrabitve sklepa italijanski tisk.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.