Med Severno in Južno Korejo je v soboto prišlo do najresnejšega incidenta v zadnjih treh letih, ki je ogrozil prizadevanja za izboljšanje odnosov med državama. V incidentu, ko naj bi severnokorejska vojaška ladja streljala in potopila južnokorejski patruljni čoln, so umrli štirje južnokorejski mornarji, 19 pa je ranjenih, enega pa še pogrešajo. Spopad je trajal kakih dvajset minut.
Severnokorejske ladje, ki so spremljale ribiške ladje so prestopile morsko razmejitveno črto med državama, na kar so jih s signalnimi streli opozorile vojaške ladje Južne Koreje, sledilo pa je obstreljevanje večjih razmer. Po pričevanju visokega pripadnika južnokorejske mornarice, ki je bil udeležen v incidentu, je večina streliva s topov na južnokorejskem patruljnem čolnu zadela severnokorejsko ladjo, pri čemer naj bi po prepričanju južnokorejskega častnika umrlo najmanj trideset severnokorejskih mornarjev, je pojasnil general južnokorejske vojske Ahn Ki-Seok.
Kot je sporočilo poveljstvo južnokorejske vojske, je bilo v incidentu v Rumenem morju ubitih najmanj trideset severnokorejskih mornarjev. Severna Koreja je potrdila žrtve na svoji strani, vendar drugih podrobnosti niso navedli.
Severna Koreja krivi Južno
Severnokorejske oblasti so sporočile, da so z napadom začele južnokorejske vojaške ladje. Zahtevo za opravičilo, ki jo je sprožil Seul, so označile za "višek predrznosti" ter sporočile, da je želela Južna Koreja z incidentom izzvati reakcijo in poslabšati odnose v času svetovnega nogometnega prvenstva.
ZDA pa so obtožili, da poskušajo pripeljati sprti sosedi na rob vojne. Pjongjang je prav tako obtožil Washington, da načrtuje vojaški napad na Severno Korejo.
Mednarodna skupnost je zaskrbljena
Več držav, meed njimi Japonska, Rusija, Kitajska in Nemčija so že izrazile zaskrbljenost zaradi incidenta, ZDA pa so sporočile, da popolnoma podpirajo svojo zaveznico Južno Korejo in obsojajo "oboroženo provokacijo" Severne Koreje. General Leon LaPorte, poveljnik ameriških sil, ki so nameščene v Južni Koreji, je danes obtožil Severno Korejo, da je izsilila spopad, in opozoril pred resnimi posledicami, ki bi ga lahko imel ta incident.
Z južnokorejskega zunanjega ministrstva so sporočili, da je vojska v povišanem stanju pripravljenosti, Poskusili pa bodo tudi dvigniti ostanke čolna. Južnokorejski predsednik je povedal, da tako "očitne kršitve premirja ne bodo spregledali". Predsednik Kim Dae-jung je po sestanku nacionalnega sveta kljub vsemu odšel na Japonsko, kjer bo spremljal zaključek nogometnega prvenstva. "Dolžnosti ne bom zanemarjal, s povečanjem varnosti bomo zagotovili mir na korejskem polotoku," je dejal Kim Dae-jung.
Po sklenitvi premirja med država po korejski vojni leta 1953 so OZN razglasile razmejitveno črto med Severno in Južno Korejo, ki pa jo oblasti v Pjongjangu ne priznavajo. Južna Koreja sicer severno sosedo obtožuje, da je v minulem letu dvanajstkrat kršila mejo ob zahodni obali korejskega polotoka.