Ameriški državni sekretar Colin Powell je ob tem ocenil, da se je položaj človekovih pravic po svetu izboljšal, vendar so še vedno države, kjer te pravice močno kršijo.
Poročilo je izdelal Urad za demokracijo ter človekove in delavske pravice v okviru State Departmenta v sodelovanju z osebjem ameriških veleposlaništev po svetu, novinarji, vladnimi uradniki, pravniki, sindikalisti, vojaki in drugimi, ki so bili zaradi tega ponekod izpostavljeni osebni nevarnosti. State Department mora tovrstna poročila pripravljati po zakonu iz leta 1961 in poročilo predati kongresu.
Uvod v letošnje poročilo pravi, da so ZDA dobile več priložnosti za ohranjanje standardov človekovega dostojanstva in svobode. Leto 2002 se je začelo z vojno v Afganistanu, kjer ZDA pomagajo odstranjati posledice talibanskega režima, vendar si tudi drugje po svetu prizadevajo "širiti blagoslov svobode in varnosti". ZDA na to gledajo kot na pravico, ki jo vsak posameznik dobi z rojstvom. "Poročilo temelji na prepričanju, da se mora probleme oceniti objektivno, pri čemer ni izvzeta nobena država, saj vsem koristi iskanje napak in pomanjkljivosti v tem manj kot popolnem svetu," piše v poročilu.
Splošni pregled poročila se začenja s pozitivnimi novicami, kot je razvoj demokracije na Vzhodnem Timorju, Tajvanu, v vzhodni Evropi, kjer so najbolj pozitivno vplivala prizadevanja za članstvo v Evropski uniji, npr. v Bosni in Hercegovini in Makedoniji, ter Bahrajnu, kjer so oktobra ženske prvič sodelovale na volitvah v občinske svete, in Katarju, kjer pišejo novo ustavo.
Poročilo pohvali ruski zakon o kazenskem postopku, ki daje sodiščem pristojnosti nad odločanjem o usodi osumljencev. Omenjene so kitajske gospodarske reforme, ki pomagajo pri pravnih reformah, vendar pa je Kitajski še vedno namenjeno največ pozornosti zaradi kršitev človekovih pravic. Rusija si je prislužila kritike zaradi postopkov vojske v Čečeniji, Kuba je deležna kritik, odkar obstajajo tovrstna poročila. Afganistan je ocenjen mešano. Pohvaljena je odprava režima talibanov, vendar tudi nova oblast v Kabulu ustanavlja ministrstvo za odgovornost in verske zadeve, ki kaže na vračanje fundamentalizma, zato State Department opozarja, da bo spremljal njegovo delo.
Najpomembnejša zaveznica ZDA v vojni proti terorizmu Pakistan je v splošnem pregledu ocenjen prizanesljivo, saj poročilo pravi, da je vojaški režim začel obnavljati civilno oblast, vendar pa podrobnejše poročilo o državi ne izpusti ničesar. Med pozitivnimi dogodki leta 2002 je omenjena rešitev krize na Madagaskarju, miren prenos oblasti v Keniji in ukrepi hrvaške vlade za boj proti trgovini z ženskami.
Kritik je deležna Savdska Arabija, ki drugim veram, razen islamski, ne omogoča javnega bogoslužja in zatira šiite. Režimu Sadama Huseina poročilo očita, da je v preteklem letu ubil več častnikov, civilistov in opozicijskih plemenskih voditeljev. Samo v prvih dveh mesecih leta 2002 naj bi iraški režim zaradi domnevnih zločinov proti Sadamu Huseinu ali vladajoči stranki Baas usmrtil 1500 ljudi. Države, o katerih State Department nima dobrega mnenja, pa so poleg Iraka še Severna Koreja, Zimbabve, Turkmenija, Kazahstan, Uzbekistan in druge.
Celotno poročilo je objavljeno na spletni strani www.state.gov.