Po besedah ameriške zunanje ministrice Hillary Clinton sta Moskva in Washington dosegla "velik napredek" v pogajanjih o nasledniku sporazuma Start, ki mu je veljavnost potekla decembra lani. "Smo na koncu ravnine in upamo, da bodo pogajalci kmalu razglasili zaključek dela," pa je po pogovorih z ameriško kolegico povedal vodja ruske diplomacije Sergej Lavrov in dodal, da so to besede predstavnikov obeh držav v Ženevi, kjer potekajo pogajanja.
Sprejem naslednice pogodbe Start bi bil za obe strani pomembna potrditev ponovnega zagona odnosov, ki so bili dolgo časa napeti, predvsem zaradi ruske invazije na Gruzijo in načrtov prejšnje administracije Georgea Busha za postavitev delov protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem.
ZDA niso ne sovražnik ne prijatelj
Lavrov je sicer pred pogovori s Clintonovo poudaril, "da ZDA niso več sovražnik, še vedno pa tudi ne prijatelj". Njegov odnos s Clintonovo je po njegovih besedah "konstruktiven in usmerjen k rešitvam", odnos med ameriškim predsednikom Barackom Obamo in njegovim ruskim kolegom Dimitrijem Medvedjevom pa je dvajset let po koncu hladne vojne odnos "zaupanja".
Beseda tudi o Iranu
Kot enega od problemov v meddržavnih odnosih je Lavrov omenil tudi sporni iranski jedrski program. Clintonova se je prav glede slednjega odzvala na današnjo napoved ruskega premierja Vladimirja Putina, ki je dejal, da bo jedrska elektrarna v iranskem mestu Bušer, ki jo gradi Rusija, začela delovati poleti. Po besedah Clintonove je to prezgodaj, saj mora Iran najprej dokazati, da cilj njihovega jedrskega programa ni razvoj jedrskega orožja.
Rusija je sicer doslej podprla tri svežnje mednarodnih sankcij proti Iranu, po dosedanjih podatkih pa naj bi podprla tudi četrtega, če nove sankcije ne bi škodovale iranskemu prebivalstvu. Lavrov je sicer v zvezi z Iranom poudaril, da je ta država ruska soseda, s katero Moskva politično, gospodarsko in vojaško sodeluje.
Clintonova se bo sicer v petek v okviru svojega drugega obiska v Moskvi, odkar je prevzela položaj, udeležila srečanja bližnjevzhodne četverice. Poleg Clintonove in Lavrova bodo na sestanku četverice tudi visoka predstavnica EU za zunanjo politiko Catherine Ashton in generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. Prav tako bo navzoč odposlanec četverice, nekdanji britanski premier Tony Blair.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.