Tujina

ZDA: Nič več obljubljena dežela

Washington, 07. 05. 2011 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prebivalci ZDA se soočajo z vse hujšimi socialnimi stiskami. Le 66 odstotkov jih ima službo, od tega pa jih 41 odstotkov dela na zelo slabo plačanih delovnih mestih. Kar 20 odstotkov otrok živi v revščini.

Ameriško gospodarstvo predstavlja nočno moro za vsakogar v srednjem razredu, ki poskuša najti delo ali pa zgolj preživeti ob naraščajočih življenjskih stroških. Včasih je bil rezervni načrt teh ljudi delo v verigah restavracij s hitro prehrano, dandanes pa jim tudi ta panoga ne zagotavlja več dela.

Življenje večine prebivalcev ZDA je zelo težko.
Življenje večine prebivalcev ZDA je zelo težko. FOTO: Reuters
Življenje v ZDA pa ni tako grenko za vse, ''le'' za veliko večino. Stopnja neenakosti v ameriški družbi je prav neverjetno visoka. Po podatkih delovne skupine za skrajno neenakost ima najbogatejši odstotek prebivalcev ZDA v lasti več kot tretjino vsega bogastva v državi. Spodnja polovica, torej 50 odstotkov najrevnejših prebivalcev, pa ima skupaj v lasti le 2,5 odstotka ameriškega bogastva.

Tako je na primer nazadnje veriga McDonalds zaposlila le 6,2 odstotka ljudi, ki so jim poslali prošnjo za delo. Medtem pa je celo prestižna univerza Harvard sprejela več prosilcev, okoli sedem odstotkov, navedbe televizije CBS2Chicago povzema spletna stran rt.com.

Malo služb, še te slabo plačane

To je zgolj ilustracija, s kakšnimi težavami se vsakodnevno sooča večina prebivalcev prve velesile sveta. V letu 2010 je le okoli 66 odstotkov Američanov imelo službo, poroča USA Today. To je najmanj v zgodovini ZDA. Mnogi tisti, ki pa imajo službo, so zelo slabo plačani.

Raziskava, ki so jo opravili v fundaciji The New America, je pokazala, da je število slabo plačanih delovnih mest dramatično naraslo in sedaj predstavlja že 41 odstotkov vseh delovnih mest. Spodobno plačane službe v ZDA izginjajo.

Revščina v ZDA
Revščina v ZDA FOTO: Reuters

Vladno pomoč prejema kar 59 odstotkov ameriških gospodinjstev, ob tem, da je po ocenah Wall Street Journala 5,5 milijona Američanov brez dela in brez kakršne koli socialne pomoči.

Poleg težav z zaposlovanjem Američanom preglavice povzročajo tudi naraščajoče cene življenjskih potrebščin. Cena bencina je v zadnjih 12 mesecih narasla za 30 odstotkov, dvignile so se tudi cene za ogrevanje in elektriko.

20 odstotkov otrok živi v revščini

Za kakšne razsežnosti problema gre, kaže dejstvo, da več kot 20 odstotkov otrok v ZDA živi v revščini, medtem ko se ta številka v Zahodni Evropi giblje okoli 10 odstotkov. Število otrok, ki živijo v revščini, je samo v zadnjih dveh letih naraslo za dva milijona, podatke ameriškega cenzusa povzema rt.com.

Dva obraza ZDA: banke in brezdomci.
Dva obraza ZDA: banke in brezdomci. FOTO: Reuters

Višjo izobrazbo si lahko privoščijo le redki, in ti se pogosto ob diplomi znajdejo do vratu v dolgovih. Šolnine v ZDA so se namreč od leta 1978 podražile za 900 odstotkov, zato morajo za njihovo plačilo večinoma najemati kredite. Ob začetku karierne poti se tako znajdejo v dolgovih in s slabimi možnostmi za pridobitev delovnega mesta. Mnogi zaradi tega sprejmejo službe, ki sploh ne zahtevajo višje izobrazbe.

ZDA dolarje potrebujejo za vzdrževanje položaja velesile.
ZDA dolarje potrebujejo za vzdrževanje položaja velesile. FOTO: Reuters

Medtem pa se zvezne države in ameriška vlada spopadajo z uravnavanjem javnih financ in še naprej ukinjajo programe pomoči revnim družinam ter srednjemu razredu oziroma tistim, ki zaslužijo najmanj.

Država namreč potrebuje denar za ohranjanje svoje pozicije velesile. Izdatki za vojsko in vojne so se pognali v nebo ter nič ne kaže, da jih bodo kmalu klestili. Ameriška administracija beleži velik javnofinančni primanjkljaj in je nesposobna poskrbeti za svoje državljane. Kljub temu pa najdejo denar za financiranje nevladnih organizacij v državah, kjer takega primanjkljaja nimajo, prav tako pa denar ameriških davkoplačevalcev porabljajo za financiranje političnih skupin v Latinski Ameriki, vojaške operacije v Pakistanu in programe za javno upravo v Iraku. Med drugim.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (113)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rossi66
09. 05. 2011 16.52
Priznati moram, da je tale clanek dokajpristranski, vsaj glede povelicevanja brezposelnosti. Dela je v ZDA ogromno, res pa je, da se stremi k pospesenem zaposlovanju profilov, ki delajo na podrocjih z veliko dodano vrednostjo. High-tech, inzenirstvo, bazicne znanosti..., dober kader, pa ceprav komaj s fakultete, takoj najde zaposlitev. Primer: pred meseci sem poskusal pridobiti dva diplomanta z lokalne univerze, drugace vrhunske tehnicne sole, za delo na mojih industrijskih R&D projektih. Ponudili smo jima dobrih $80k na leto. In to je bilo se pred njuno diplomo, saj sem sam njune dosezke poznal se iz stidentskih casov... V nekaj tednih po diplomi, sta poba (sicer oba res vrhunski kapaciteti) dobila vec ponudb iz konkurencne industrije, vse v rangu six-figure numbers in zdaj oba delata za velike korporacije s financnimi paketi $100k... Je ze tako, da se dober in perspektiven kader v ZDA se vedno zelo isce inj tudi zelo dobro placuje. To dejstvo se tudi v casu recesije ni kaj prida spremenilo. Je res, da trenutno doloceni profili inzenirjev, npr. kemijski inzenirji, malce dlje cakajo na sluzbo (cca. 6 mesecev...) ampak to so naravna nihanja, ki so obstajala od nekdaj... No priznati pa je treba, da je konkurenca vedno hujsa (zelo veliko je izjemnih Azijcev) in dejansko imajo potencialni zaposlovalci moznost zelo selektivne izbire...
Krimsky
07. 05. 2011 20.08
Poglejte – če trener želi medaljo s tekmovanja – ne rabi 5 takih, ki v višino skočijo po pol metra, rabi enega takšnega, ki bo skočil dva metra in pol. ZDA so ta princip prignale do vrhunca in ga povzdignile na oltar. Razvijajo tehnologijo jutrišnjega dne, prodajajo najmodernejše orožje, vrhunsko elektroniko, vrhunski software in holivudske sanje. Na ta račun je nekaj Američanov tako bogatih, da si sploh ne znajo predstavljati svojega premoženja npr. v bankovcih po en dolar. In na drugi strani imamo tiste “enakopravne« državljane ZDA, ki od Amerike nimajo nič. Razen mogoče odpadkov, med katerimi brskajo, če je še kaj užitnega. Tolikšnega kontrasta med bliščem in bedo najbrž ni nikjer na svetu. (Ko peljem psa na sprehod in se po poti pogovarjava, imenujeva to »kultura na izpadanje«). Tudi najbolj utemeljena kritika prihaja iz ZDA, od kje pa drugod. Bodo pa valjda sami najbolje vedeli. In nekateri od državljanov ZDA (npr. Naomi Klein, Noam Chomsky, Peter Joseph, Jacque Fresco, Alex Jones, Michael Moore, ...) vpijejo na vso moč, da jim TREND, da bi na koncu 1% svetovnega prebivalstva imel v lasti 99% Zemlje – NI IN NE MORE BITI VŠEČ. In da socialnega razvoja ni mogoče še naprej voditi v to smer. Nekoč bomo spoznali, da sploh ni treba skakati v višino, da so medalje ničvreden pleh in da štejejo druge stvari. To pa je že tista tema preseganja kulture na izpadanje, o kateri se pogovarjava z Rexom.
tony_abcde@yahoo.com
07. 05. 2011 19.52
"ZDA: Nič več obljubljena dežela" Saj nikoli ni bila obljubljena dežela, ampak kvečjemu dežela kjer se dela in je potencialno več poslovnih/podjetniških priložnosti za uspeh. Največji napaki sta bili močno preteran neoliberalizem (kapitalistični pohlep) in z njo povezana globalizacija, ki sta popolnoma izrinila ameriški delavski razred na rob preživetja.
neki.stajerc
07. 05. 2011 19.40
ko bote ugotovili da so obe strani podpirali isti ljudje vam bo jasno da zgofbe o kapitalizmu in socializmu niso smiselne vse se se gre vrti okoli dolgov v monetarnem sistemu
neki.stajerc
07. 05. 2011 19.37
NWO prihaja !
neki.stajerc
07. 05. 2011 19.37
Madyy 07.05.2011, 08:54 8 Prihaja čas, njihovega razpada in čas ko bodo njihovi sedeli na sodišču zaradi genocidov na svetu.. o kakem sodisci ti to ??? mislsi v onostranstvu ??? v dansnejm svetu jih nikoli ne bo cakala sodba zal na tvoj komenatr lahko samo recem sanja svinja o kuruzi ki je ni
blazy123
07. 05. 2011 17.36
ze opravicujem za prejsni komentar saj je bil del komentarja zbrisan :S
lolipoly
07. 05. 2011 17.16
Nikhrast Lepo napisano, samo tisti, ki berejo 24ur tega ne morejo razumeti in so veseli ,ce lahko kaj negativnega pisejo in berejo proti Ameriki. Resnica je cisto drugacna, res je bil problem, amak ne taki , kot je v Sloveniji, sedaj ze vecina jih je nazaj zaposlenih, vsaj tisti , ki hocejo biti zaposleni, si najdejo delo in to z dobro placo, ne morete pa primerjati ZDA, kot eno, ker je 50 drzav in vsaka drzava ima svoje proracune in svoje zakone. Se to pri vsaki hisi je vec avtomobilov , pri vsaki drugi hisi pa se rekriacijska vozila, in pocitniske hisice , colni vikend hisice , hrana v restavracija je morda malo drazja, kot bi bila v Sloveniji ali v trgovinah je pa dosti cenejsa, posebno sveza zelenjava in sadnje in meso , bencin je cenejsi , Kot je Nik hrast zapisal, nihce ne dela za minimalno placo, kar je v ZDA $12 na uro, to e morda v Mcdonaldsu ko zacnes , da te trenirajo. Vecina mamic , ki imajo otroke ostanejo kar doma in je same vzgajajo namesto , da bi jih vlacile v vrtece in lahko kar z eno placo izhajajo,,toliko da veste AMERIKA JE SE VEDNO AMERIKA IN VEDNO BO! Ne vem kaj bluzite z tisto policijo?
asdfaasdfdss
07. 05. 2011 16.58
Vse lepo in prav, le nečesa vam novinarji v tem članku niso povedali: 1. v tistih 34% nezaposlenih so všteti tudi mladoletni in upokojenci. Dejanska nezaposlenost je trenutno v ZDA nižja kot v Sloveniji (dejstvo) 2. Meja za revščino v ZDA je letni prihodek pod 22 000 dolarjev ali 15 300 EUR na osebo. Pod to mejo pade kar dosti slovencev, pa treba je tudi upoštevati, da življenje v ZDA ni dosti dražje za izjemo od zavarovanja in šolanja (bencin, hrana, avtomobili, tehnične stvari ipd. so tam precej cenejši). Delež revščine v ZDA skozi leta niha, ampak ne dosti. ... 3. Zakaj omenjate samo ZDA? Ste novinarji kdaj videli situacijo v Sloveniji? ZDA so trenutno še vedno imperialistične in imajo od tega še vedno koristi; četudi jim je recesija oslabila ekonomijo, jih ni spet toliko uničila kot ta članek (skopiran iz neke ruske strani) hoče povedat. Napišite kak podoben članek o Slovencih, ki smo tapravi hlapci, mi mamo kle probleme!
nikhrast
07. 05. 2011 16.34
Večina osnovnih artiklov je cenejša v Severni Ameriki kot v Sloveniji; minimalna plača se miga okoli $10 na uro, odvisno od države in provincije; v srednji sloj pa spada gospodinjstvo jer so dohodki višji of $45 tisoč, to bi bilo nekaj nad 30 tisoč eurov. Za minimalno plačo nobeden ne bo delal v industriji, podjetja s primitivno industrijsko panogo so že zdavnaj pocrkala, na primer, cela Severna Amerika nima tovarno za izdelavo namiznega stekla. Pa nobenega pogajanja s socialnimi partnerji, to je stalna tema v Sloveniji, samo v Severni Ameriki je podpora za brezposelnost več kot $400 na mesec, v tej krizi pa si jo lahko ponekod, kot v Kaliforniji na primer, dobival 99 tednov.
Frane Šajn
07. 05. 2011 16.28
IJOJ KDAJ JE ŽE V TEM SLOVENIJA PREHITELA ZDA!
periot
07. 05. 2011 16.10
Če se ne bi v vsako vojno vmešavali bi lahko bili najbolj bogata država tako pa denar razmazmetavajo za vojaške operacije ki stanejo!!!!!!!!!
binaural84
07. 05. 2011 15.54
Tam je tipičen monetarni sistem, kjer je bistvo denar kot dolg.Denar je tako rekoč iz lufta narejen. Saj fora ni v tem in me ne moti če je denar iz lufta narejen. Problem je da se dolg povečuje, pa čeprav je denar iz lufta. Cilj elite je, da se dolg povečuje in potem je treba zategovati pas navadni raji. To se je potem razširilo na vse ozemlju sveta od Evrope in preostali del sveta. Tipičen primer je sedaj Evro. V današnje času ni več fizičnih vojn, ampak nevidna vojna. Ta vojna se imenuje monetarizem al z drugo besedo imperializem.
kim llsung
07. 05. 2011 15.53
uporabnik vidi se da nimas pojma o ameriki ti malo bolje poglej kaj se dogaja po ameriki pa bos videl da brcas v temo pozanimaj se o socialisticni jugoslaviji kake pravice so imeli kake imajo v ameriki pravice mislim na reveze POZANIMAJ SE kaksne so razlike med ameriko in sfrj
AlternativeFacts
07. 05. 2011 15.47
Rains 07.05.2011, 12:04 Hahahaha pozabljate kaka beda je v Rusiji in Kitajski. Sej če komu ne paše v kapitalizmu ali pa če ne verjame lahko že jutri odpotuje tja. ZDA je in bo raj ! @ Majster poglej na zemljevid,če si slučajno pozabil....Slovenija ni ZDA,tako da kar izvoli...pot pod noge,pa v ZDA oziroma po tvoje raj.
Frane Šajn
07. 05. 2011 15.38
OBIŠĆITE ENKRAT PRAVO AMERIKO NE HOLLIWOODA! PA ČIM MANJ GLEJTE TO FILMSKO NAVLAKO. čIMPREJ PRESEDLAJTE NA EVROPSKO KINEMATOGRAFIJO NE BO VAM ZAL!
kim llsung
07. 05. 2011 15.31
kapitalizem je 100 hujsi od komunizma
zalitasve?ka
07. 05. 2011 15.29
amerika amerika zemlja velika, ali metar moga sela amerika cela!
Frane Šajn
07. 05. 2011 15.02
Uporabnik007 Toplo ti priporočam obisk na tisto vižo, kamor te prinese, ne pa kar hočejo, da vidiš. Da je v Rusiji beda si videl takoj, za moje pojme bi (reklo) Potemkinova vas bolj pasalo tam čez lužo kot pa v Rusijo. Če nimaš dveh šihtov hkrati ,se ti se črna piše. Če kartica ne krije operacije recimo jeter, te vržejo z mize. Beseda človekov pravice in demokracija ojej mati božja nevem kdo jim jo je položil na jezik.
Frane Šajn
07. 05. 2011 14.51
RAZMERJE JE KOT PRI NAS 10% SE VALJA V DENARJU, OSTALO SE VLAČI VEN KOT VE IN ZNA! DAL SEM PAR NJIHOVIH DRŽAV SKOZI. KAR SEM VIDEL SE NISEM MOGEL NAČUDIT KAJ LJUDJE PREPROSTO VIDIJO V TEJ "OBLUBLJENI DEŽELI"!