Riceova je v nedeljskih nastopih na televizijah Fox in NBC potrdila, da se ZDA z zaveznicami pogovarjajo o novi resoluciji, vendar hkrati zavrnila domneve, da skupaj z Veliko Britanijo že izdelujejo njen osnutek. Ne glede na novo resolucijo pa so ZDA pripravljene na vojaško ukrepanje proti Iraku tudi brez sodelovanja ZN, ker bo nadaljevanje razprav le sprostilo pritisk z Iraka, ki se ne bo razorožil.
Dejala je , da resolucija 1441 daje dovoljenje za sprostitev resnih posledic, če bodo te potrebne, zato bodo ZDA podprle le resolucijo, ki bi potrdila tisto, kar piše v resoluciji 1441, nikakor pa ne resolucije, ki bi pomenila nepotrebno zavlačevanje.
Inšpekcije ne delujejo?
Riceova se ne strinja z oceno, da je ZDA v petek v varnostnem svetu doživela udarec, ko sta voditelja inšpekcij UNMOVIC in IAEA Hans Blix in Mohamed El Baradej podala uravnoteženo poročilo o napredku inšpekcij in vrgla senco dvoma na nekatere dokaze, ki jih je pred dvema tednoma o Iraku predstavil ameriški državni sekretar Colin Powell. Dogodke v New Yorku je ocenila kot del diplomatskega procesa. Inšpekcije naj ne bi delovale, kar dokazuje to, da inšpektorji govorijo o potrebi po večjem iraškem sodelovanju. Inšpektorji sicer delajo najbolje, kar lahko, v teh težkih okoliščinah, vendar niso detektivi, da bi iskali skrito orožje in Irak bi moral razkriti vse kar ima.
Francija in Nemčija delata uslugo Iraku?
Condoleezza Rice se je spretno izogibala neposrednemu odgovoru na vprašanja o politiki Francije. Zatrdila je, da je Francija zaveznik in da se ne sme dovoliti, da se iraška kriza sprevrže v prepir med zaveznicami. Po njenem mnenju si iraški predsednik prizadeva spreti zaveznike, kar je počel že v preteklosti. Prav zato odlašanje koristi Sadamu Huseinu, ki upa, da bo s tem osamil ZDA in Veliko Britanijo.
Na vprašanje o 14. marcu, kot datumu naslednje seje varnostnega sveta, ki ga je predlagala Francija, je Riceova odgovorila, da ima Francija pravico sklicevati seje varnostnega sveta kadarkoli hoče.
Izognila pa se je odgovoru na vprašanje, ali bo do vojaškega ukrepanja ZDA proti Iraku prišlo še pred tem datumom. "ZDA ne postavljajo nobenega zadnjega roka," je dejala, kljub temu pa je nakazala, da je vojna verjetno neizogibna, potem ko je na televiziji NBC dobila vprašanje, ali se lahko ZDA še umaknejo. "Glede na dosedanje obnašanje Iraka si je težko zamisliti, da bi izpolnil svoje obveznosti," je dejala in zatrdila, da bodo ZDA ohranile ozemeljsko celovitost Iraka, Iračanom pa zagotovile vso humanitarno pomoč.
McCain: Francija je kot ostarela filmska igralka
Republikanski senator iz Arizone John McCain pa je na televiziji Fox dejal, da se Francija obnaša kot ostarela filmska igralka, ki hoče zaslužiti s svojim videzom, vendar za to nima več dovolj privlačnega obraza. Na vprašanje o tem, kaj misli glede pacifizma nekaterih ameriških zaveznic, je McCain najprej odvrnil, da pozdravlja Veliko Britanijo in Španijo ter druge evropske države, ki stojijo z ZDA in so osamile Francijo in Nemčijo. Ti dve državi zagovarjata politiko zadrževanja Iraka, ki ne bo delovala, ampak bi se končala s širitvijo orožij za množično uničevanje.
McCain je zavrnil predloge nekaterih kolegov o uvedbi ekonomskih sankcij proti Franciji ali Nemčiji. ZDA bodo namesto tega preusmerile svojo vojaško prisotnost in s tem varnost na vzhod Evrope.
Glede Nemčije, ki prav tako nasprotuje vojni z Irakom, je bil veliko bolj prizanesljiv in je dejal, da bo po razpletu iraške krize zagotovo prišlo do obnovitve dobrih odnosov. Glede sobotnih množičnih protestov proti vojni pa je McCain dejal, da spoštuje pravico ljudi do protesta, hkrati pa tudi pravico biti nespameten in norčav. Protestnike je zaprosil, naj nikar ne protestirajo proti vojni v imenu iraškega ljudstva, ki trpi pod Sadamom Huseinom in naj nikar ne mislijo, da Iračanom ne bo bolje po osvoboditvi.
Napovedal je tudi, da bosta ZDA in Velika Britanija v tem tednu predstavili osnutek nove iraške resolucije, ki bo pozvala k jasnemu napredku glede razorožitve Iraka. "Če jo bo varnostni svet zavrnil, nas čakajo težke odločitve. Želimo si delovati multilateralno, vendar pa odločitve glede naše varnosti sprejema naš predsednik," je dejal McCain.
Wesley Clark: Bush ne spoštuje zaveznikov
Nekdanji vrhovni poveljnik zveze Nato, sedaj vojaški analitik televizije CNN, general Wesley Clark, je na televiziji NBC dejal, da je bilo petkovo zasedanje Varnostnega sveta nerodno za ZDA, čeprav meni, da ne gre za resen udarec ameriški diplomaciji. Zmagovalec vojne na Kosovu se strinja z domnevo, da administracija Georgea Busha sedaj pobira plodove "nasilniške zunanje politike" zadnjih dveh let.
Clark meni, da Busheva administracija ne spoštuje mnenja zaveznikov, želijo pa, da zavezniki spoštujejo njeno mnenje. Postopki Busheve administracije po Clarkovem mnenju prav tako vzbujajo občutek, da ZDA sprožajo pretrese v ustanovah, za katere pravijo, da jih podpirajo, kot sta zveza Nato in ZN.