
Dan pred iranskimi predsedniškimi volitvami je ameriški predsednik George Bush dejal, da te ne spoštujejo osnovnih demokratičnih načel, saj je prava moč v rokah neizvoljenih islamskih klerikov. Po njegovih besedah teokracija "duši svobodo doma in širi teror po svetu".
Iranski zunanji minister Kamal Harazi je od Busha zahteval opravičilo in dejal, da so Busheve zbadljivke pripomogle k višji volilni udeležbi, ki je bila skoraj 63-odstotna. Iranski zunanji minister se je obregnil tudi ob priljubljenost ZDA v svetu, ki po njegovem mnenju pada. "Pripravljeni smo, da izzovemo ZDA, da izvede javnomnenjsko raziskavo: Iran ali ZDA, kdo je bolj priljubljen? Odgovor bi bil jasen: Iran," je še dejal.
Iran bo imel drugi krog predsedniških volitev
Na petkovih predsedniških volitvah v Iranu sicer noben kandidat ni prejel absolutne večine glasov. Prvič v zgodovini islamske republike bodo morali zato organizirati drugi krog volitev, ki bo v petek, 24. junija, na njem pa se bosta za predsedniško mesto borila nekdanji predsednik Akbar Hašemi Rafsandžani in ultrakonservativni teheranski župan Mahmud Ahmadinedžad. Prvi, ki je že od vsega začetka veljal za favorita, je prejel 21,10 odstotka glasov, presenetljivemu drugouvrščenemu Ahmadinedžadu pa so volilci namenili 19,25 odstotka glasov.
Sicer pa so prebivalci Teherana, med katerimi je zaradi možnosti, da bi predsedniško mesto zasedel Ahmadinedžad, zavladala panika, danes začeli kampanjo z SMS sporočili, s katero naj bi preprečili, da bi v drugem krogu predsedniških volitev zmagal Ahmadinedžad. V iranski prestolnici je ta celo zasedel prvo mesto in dobil skoraj milijon od skupno 2,8 milijona glasov, kar je več kot 200.000 več kot Rafsandžani.