Sirska vojska je sporočila, da je v letalskem napadu koalicije pod vodstvom ZDA na vzhodu Sirije življenje izgubilo več sto ljudi, saj so zadeli strupeno snov, ki jo je hranila teroristična skupina Islamska država (IS). Domnevni napad se je zgodil v sredo, cilj pa je bil oporišče IS vzhodno od province Deir Ezor.
Sirska vojska je dodala, da je med mrtvimi tudi več civilistov.
"Letalski napad potrjuje, da imajo teroristične organizacije, med njimi IS in Al Nusra, v lasti kemična orožja," so sporočili.
Ameriška vojska je zanikala sirska poročila. Tiskovni predstavnik koalicije pod vodstvom ZDA je tvitnil, da gre ponovno za namerne lažne informacije.
So pa iz koalicije sporočili, da so v torek izvedli letalski napad južno od mesta Tabka v podporo lokalnim silam, ki se borijo proti IS, vendar pomotoma ubili 18 prijateljskih borcev.
"Napad so zahtevali partnerji, ki so identificirali lokacijo kot bojno oporišče IS," je pisalo v izjavi koalicije. A se je izkazalo, da je bila lokacija bojna pozicija pripadnikov Sirskih demokratičnih sil (SDF).
OPCW: Informacije o kemičnem napadu so kredibilne
Prejšnji teden je sirski režim domnevno izvedel kemični napad na Kan Šejkun, v katerem je življenje izgubilo najmanj 87 ljudi. Sirska vlada je zanikala odgovornost za napad in zatrdila, da so uničili skladišče s kemičnim orožjem, ki je pripadalo džihadistični skupini. Ameriška vojska je minuli četrtek po napadu na Kan Šejkun izstrelila 59 manevrirnih raket na vojaško letališče sirskega režima pod vodstvom Bašarja al Asada.
Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW) je sporočila, da so trditve o kemičnem napadu kredibilne. Kot so dodali, so strokovnjaki analizirali informacije, ki so bile na voljo, in njihova prva ugotovitev je, da gre za kredibilne trditve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ameriška vojska je nato po napadu na Kan Šejkun minuli četrtek izstrelila 59 manevrirnih raket na vojaško letališče sirskega režima pod vodstvom Bašarja al Asada.
Sirski predsednik: Napad s kemičnem orožjem je stoodstotna izmišljotina
Sirski predsednik Al Asad pa je v pogovoru za francosko tiskovno agencijo AFP dejal, da gre za "stoodstotno izmišljotino", ki je služila kot izgovor za ameriški napad na njegovo vojsko.
Dejal je še, "da ima vtis, da so Zahod, predvsem ZDA, sostorilci s teroristi in da so si izmislili to zgodbo, da bi imeli izgovor" za ameriški napad 7. aprila na letalsko oporišče sirske vojske.
To je bil tudi prvi ameriški napad na vojaško oporišče sirskega režima od začetka sirske vojne pred več kot šestimi leti. Zahod za napad s kemičnim orožjem obtožuje Asadov režim. Da je bil v napadu uporabljen bojni živčni strup sarin, so doslej potrdili v Ankari in Londonu.
"Edine informacije, ki jih ima svet, so tiste, ki jih je objavila veja Al Kaide," je dejal Asad. S tem je mislil na džihadistično skupino Fateh al Šam, ki skupaj z uporniki nadzira provinco Idlib, kjer se nahaja Kan Šejkun.
Potem ko so posnetki žrtev pretresli svet, je Asad v pogovoru vztrajal, da ni jasno, če se je napad dejansko zgodil, saj posnetka ni mogoče preveriti. "Ne vemo, če so bili otroci na posnetku ubiti v Kan Šejkunu in če so sploh bili mrtvi," je dejal. Dodal je, da kraj nima strateškega pomena in da sedaj ni bojišče.
Asad, ki Sirijo vodi že 17 let, je zanikal vsakršno vpletenost v napad in zatrdil, da njegov režim nima kemičnega orožja že od leta 2013, ko je predal vse svoje zaloge tega orožja. "Tudi če bi ga imeli, ga ne bi nikoli uporabili, tako kot ga nismo nikoli v naši zgodovini," je poudaril.
Želi si preiskave napada v Kan Šejkunu, a pod pogojem, da bo nepristranska. "Z Rusijo si bomo prizadevali za mednarodno preiskavo. Vendar mora biti nepristranska," je poudaril in dodal, da morajo v njej sodelovati nepristranske države, da bi zagotovili, da ne bo uporabljena v politične namene.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.