Tujina

Z ebolo okužena francoska medicinska sestra ozdravela, prav tako tudi Senegalec

Washington, 04. 10. 2014 08.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ameriška vojska bo svoje enote, ki v Afriki pomagajo v boju proti eboli, okrepila z dodatnimi 1800 vojaki. Sicer pa ameriške oblasti skušajo pomiriti javnost in zatrjujejo, da bodo tudi ta, sicer najbolj smrtonosen izbruh, ustavila. Iz Francije in Nemčije pa prihajajo dobre novice.

Francoska medicinska sestra, ki se je okužila z virusi ebole med prostovoljskim delom v organizaciji Zdravniki brez meja v Liberiji, je ozdravljena, je sporočila francoska zdravstvena ministrica.

''Medicinska sestra je že zapustila bolnišnico,'' je dejala ministrica Marisol Touraine. Okuženo Francozinjo so iz Liberije v domačo državo pripeljali 19. septembra, v vojaški bolnišnici na obrobju Pariza je bila nato deležna eksperimentalnega zdravljenja, ki je bilo, kot kaže, uspešno.

Tudi iz Nemčije poročajo o prvi ozdravitvi po okužbi z ebolo. Moški iz Senegala se je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) okužil v laboratoriju v Seirra Leoneju, konec avgusta pa so ga prepeljali v Hamburg.

Medtem v Frankfurtu od petka naprej zdravijo drugega obolelega z ebolo. Trenutno zdravstveno stanje zdravnika iz Ugande, ki se je očitno okužil v Sierra Leoneju, za zdaj ni znano.

ZDA bodo v Afriko poslale nove vojake

Ameriško transpornto letalo v liberijski prestolnici
Ameriško transpornto letalo v liberijski prestolnici FOTO: Reuters

V zahodno Afriko, ki se bori proti virusu ebole, bodo ZDA poslale še dodatnih 1800 vojakov, ki se bodo pridružili 1400 vojakom, ki so že na terenu. Obrambni minister Chuck Hagel je sicer odobril, da se na območje vse skupaj pošlje, 4000 vojakov, tako, da bodo morda kmalu na ogrožena območja poslali še dodatne okrepitve.

Večina vojakov je strokovnjakov za logistiko in inženircev, ni pa znano, kam bodo dodatne vojake poslali. Prva skupina je namenjena v Liberijo. Zaradi prvega primera ebole v Dallasu se preplah pred boleznijo širi tudi po ZDA.

Direktor nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni Anthony Fauci je prepričan, da obstaja zelo majhna verjetnosti izbruha ali širjenja bolezni v ZDA, ker je na voljo dovolj dobra zdravstvena infrastruktura, da se to prepreči. Fauci je priznal, da je veliko strahu, kar je razumljivo zaradi kataklizmične narave bolezni.

Predsednikova svetovalka za domovinsko varnost Lisa Monaco je odločno zavrnila vse pogostejše pozive k večjemu nadzoru nad potniki, ki prihajajo iz zahodne Afrike oziroma jim sploh prepovedo dostop. To bi le preprečilo učinkovito pomoč Afriki, je menila in dodala, da je od marca, ko je ebola izbruhnila iz zahodne Afrike v ZDA pripotovalo več tisoč ljudi, prvi primer pa so doživeli šele sedaj.

Pojasnila je, da so se ZDA pripravljene soočiti s krizo, tako doma, kot na tujem. "Doslej smo uspešno zaustavili vsak izbruh ebole v zadnjih 40 letih. Vemo kako to storiti in bomo storili znova," je zagotovila.

Bolnišnica sprva bolnika zavrnila

Če želi Bela hiša pomiriti državljane, pa zmešnjava v Dallasu kaže drugačno podobo. Center za nadzor nad boleznimi in preventivo (CDC) je v zadnjih mesecih povečal zmogljivosti za testiranje za ebolo, zdravstvenim delavcem in bolnišnicam po ZDA pa je šestkrat poslal navodila za ukrepanje in informacije.

V Dallasu so strokovnjaki za nevarne materiale razkužili in očistili stanovanje z ebolo okuženega moškega, ki je tam več dni preživel skupaj s člani njegove družine. Moški se sedaj zdravi v bolnišnici, njegovo družino pa so začasno iz stanovanja izselili.
V Dallasu so strokovnjaki za nevarne materiale razkužili in očistili stanovanje z ebolo okuženega moškega, ki je tam več dni preživel skupaj s člani njegove družine. Moški se sedaj zdravi v bolnišnici, njegovo družino pa so začasno iz stanovanja izselili. FOTO: Reuters

Kljub temu je bolnišnica v Dallasu 25. septembra zavrnila Thomasa Duncana, čeprav je medicinskim sestram povedal, da je prišel iz Liberije, njegovi simptomi pa so bili klasični za ebolo. Tri dni kasneje se je vrnil in takrat so ga dali v izolacijo. Prezbiterijanska bolnišnica se vleče iz godlje s trditvijo, da pacienta niso takoj sprejeli, ker medicinske sestre in zdravniki uporabljajo različne računalniške sisteme.

Zatajile so tudi mestne oblasti, skupaj s CDC, ki so šele v petek razkužili stanovanje bolnika ter premestili njegovo dekle in njene tri sorodnike v karanteno, kjer so na opazovanju.

CDC je sporočil, da so krog ljudi, ki lahko zaradi Duncana dobijo ebolo, zožili na deset, ki jih pozorno opazujejo. Spremljajo sicer 40 ljudi, vendar je pri večini zelo majhno tveganje okužbe. Simptomi bolezni se lahko sicer pojavijo šele 21 dni po okužbi, nakar se začne virus prenašati s telesnimi tekočinami.

V Washingtonu imajo pacienta, ki bi lahko bil okužen z ebolo.
V Washingtonu imajo pacienta, ki bi lahko bil okužen z ebolo. FOTO: Reuters

Številni lažni preplahi

Od julija, ko je v zahodni Afriki izbruhnila ebola so v ZDA dobili okoli 100 lažnih preplahov za okužbo. Nazadnje so na zdravljenje s sumom ebole v petek sprejeli dva pacienta v Washingtonu. Za enega so hitro ugotovili, da nima ebole, za drugega, ki je pripotoval v ZDA iz Nigerije, pa še opravljajo preiskave.

Tiskovna predstavnica univerzitetne bolnišnice Howard Kerry Ann Hamilton je povedala, da so bolnika izolirali iz previdnosti, vendar do petka zvečer še ni bilo potrditve, da ima res ebolo. "V tem trenutku ni nobenega potrjenega primera ebole v naši ali katerikoli drugi bolnišnici prestolnice," je sinoči zagotovila Hamiltonova.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Krta?a 21
04. 10. 2014 21.27
-1
Hehe. Ibula je hoaks kdaj boste dojel? Samo razlog za vojasko posredovanje. A bo vojska z mitraljezi zdravila ibulo? Hehe
Krta?a 21
04. 10. 2014 21.29
+3
A bo zdaj vojska z mitraljezi zdravila ibulo?
Ramzess
05. 10. 2014 11.19
Nikoli ne veš kakšne ukaze imajo ali dobijo, kadarkoli.
Jožajoža
04. 10. 2014 21.16
+1
čudno, v afriki množično umirajo, v kapitalističnem svetu pa čudežno ozdravijo. nekam čudno se mi to zdi.
Ramzess
05. 10. 2014 11.20
Kdo ve koliko je tu propagande, ne bi bilo prvič.
frako
04. 10. 2014 16.39
+7
jah sej kot prvo ne umre usak ki zboli za ebolo smrtnost je statistično visoka sam je statistika malo ukrivljena ker je večina bolnikou s revnih predelou, smrtnost v evropi bi bla pol manjša pomoje, inm tud nebi se tok hitro širilo.
Klampfman
04. 10. 2014 16.25
-3
Se zavedate, da če zaenkrat ni cepiva še ne pomeni, da je bolezen (ebola) neozdravljiva?
Ramzess
05. 10. 2014 11.20
-1
Ramzess
04. 10. 2014 15.51
+1
Francozinja ozdravela, baje, če je ebolo sploh imela, ... naj raje povedo koliko jih je ozdravelo v Afriki, ne v Evropi ali ZDA, kar malo ali bolj diši po propagandi.
kmg
04. 10. 2014 16.06
+4
Seveda zdravila in cepiva bodo na voljo iz farmacevtskega lobija, a le bogatemu "razvitemu" svetu, medtem, ko reveže v Afriki čaka le odstrel! In to ti je humanitarna pomoč s strani ZN in WHO!
Cmrlj3
04. 10. 2014 20.39
-2
evo ti podatek od 1.10.2014: okuženih 7492 umrlih 3439. ozdravelih ljudi v afriki je torej 4053. ;)
Ramzess
05. 10. 2014 11.21
Ozdravelih od česa, ebole ali ... česa drugega, ... ne moremo vedeti.
jenihvetes
04. 10. 2014 11.34
+1
USA, USA, USA!!!
takje
04. 10. 2014 11.32
+6
Amerikanec še ebolo zdravi z puško. To bo spet čistka na hitro in tiho!!
Ramzess
04. 10. 2014 10.46
+6
"Nazadnje so na zdravljenje s sumom ebole v petek sprejeli dva pacienta v Washingtonu. Za enega so hitro ugotovili, da nima ebole, za drugega, ki je pripotoval v ZDA iz Nigerije, pa še opravljajo preiskave." Nekam velika razlika, ... v čem je težava pri drugem, ... da še niso potrdili, pri prvem pa tako hitro ovrgli.
Ramzess
04. 10. 2014 10.45
+3
"Center za nadzor nad boleznimi in preventivo (CDC) je v zadnjih mesecih povečal zmogljivosti za testiranje za ebolo, zdravstvenim delavcem in bolnišnicam po ZDA pa je šestkrat poslal navodila za ukrepanje in informacije." Kar šestkrat, očitno ima ta vladni center težave s prepričevanjem zdravnikov v svoja pravila.
Ramzess
04. 10. 2014 10.40
+2
"Sicer pa ameriške oblasti skušajo pomiriti javnost in zatrjujejo, da bodo tudi ta, sicer najbolj smrtonosen izbruh, ustavila." Dvomiti res ne gre, vprašanje pa je kako, ... povečujejo število vojske, kar je na splošno rečeno.
xcom73
04. 10. 2014 10.18
+2
Aids, ebola in še kup drugih bolezni je bilo razvitih v Nasinih laboratorijih v času hladne vojne. Razlog-bolj human način pobijanja ljudi... Ja logično,da sedaj pošiljajo svoje pozkusne zajčke, da rešijo kar se še rešit da... In ne rešujejo črncev in domorodcev, ampak sebe in nas... Nobeden ni pričakoval,da virus mutira, postane bolj odporen,...
Ramzess
04. 10. 2014 10.39
+7
Bolje rečeno v vladnih laboratorijih, tako zanesljivo ne boš kresnil mimo. Je pa res da nobena vladna agencija in organizacija ni samo to kar je videti.
Ramzess
04. 10. 2014 10.41
+3
Narava je nepredvidljiva, in kot rečemo, vedno najde pot.
BioKokos
04. 10. 2014 09.52
+4
To mi pove samo eno ? Da obolele nebojo zdravili ampak pucali. tako pa je naše življenje na planetu zemlja !
Virtuoz12
04. 10. 2014 09.50
+8
V boj proti virusu ! No..nekateri zastopijo to preveč dobesedno... kot vse na svetu.
Ramzess
04. 10. 2014 10.41
+0
kmg
04. 10. 2014 09.29
+2
In le kaj imajo vojaki za počet tam? Ste se mogoče vprašali le zakaj takšno pomoč nudi Amerika? Zakaj ne pošljejo npr. medicinskega osebja? ...svet je pokvarjen do fundamenta...upam, da tale Ebola pride v USA!
Ramzess
04. 10. 2014 10.42
+3
Saj, človek se spomni na Katrino, ... 'na pomoč' ljudem so šli tudi s tanki, ... vemo da je iz tega nastal škandal, ki je majal stol Bushu.
mototurist
04. 10. 2014 13.28
+0
logistiki in inženirci. bolj logično ne more bitri. koga pa naj pošljejo, SCT?
Cmrlj3
04. 10. 2014 20.36
-1
zato, ker vojska mora it tja, kamor jim ukažejo. medtem ko zdravniškega osebja ne more nihče prisilit, da gre tvegat svoje življenje na drug konec sveta.
Sputnik
04. 10. 2014 09.28
+7
jaz sem pa mislil da greš do zdravnika ko si bolan. v ameriki očitno greš v vojsko in orožje ko si bolan. in kako bo vojska pomagala? bo dala vsakemu en naboj in pištolo ali bodo kar sami odstranili obolele?
Ramzess
04. 10. 2014 10.43
+6
Znati morate ločevati med pomočjo in nadzorom, kontrolo.
POŠTENO JEBENO
04. 10. 2014 08.53
+4
Upam, da imajo dosti municije....ker je ta ebola po mojih podatki zelo zelo številna armada in se neboji nikogar.
slovenec09
04. 10. 2014 08.43
+1
amerika ,,vsa cast,,pomaga na vseh zariščih,,hehe
I G N O R A N T
04. 10. 2014 08.39
+8
OH neeeee.VSI BOMO ZBOLELI.Tako se je širil AIDS
slovenec09
04. 10. 2014 08.43
+2