"Združene države Amerike imajo na voljo široko paleto opcij za izvajanje pomoči pri odstavitvi venezuelskega predsednika Nicolasa Madura," je povedal Pompeo in ob tem ni izključil možnosti vojaškega posredovanja, če diplomatski, politični in drugi pritiski ne bi obrodili sadov.
Koliko časa je preostalo Maduru?
"Pripravljamo se na vse scenarije, kajti ko pride do določene situacije, ne želimo ostati bosi," je o strategiji Trumpove administracije glede Venezuele povedal Pompeo. Ob tem je dejal, da ne more napovedati, kdaj bo Madura odneslo s položaja. "Lahko traja nekaj dni ali pa celo tedne in mesece," je priznal.
Pompeo je prepričan, da Maduro čuti pritisk ter da kjub temu, da je še vedno na položaju, ne more povsem izvajati oblasti. "V državi vladata gromozanska revščina in lakota, bolni otroci pa nimajo dostopa do zdravil," je bil dramatičen ameriški državni sekretar, ki je prepričan, da Maduro ne more več biti del prihodnosti Venezuele.
Ameriška administracija se sicer sooča s kritikami, da je poskus aprilskega puča, ki ga je razglasil vodja opozicije in prehodni predsednik Juan Guaido, spodletel. Pompeo jih zavrača. "Za takšne stvari je včasih potrebno več časa," pojasnjuje Pompeo, ki je prepričan, da Madurov režim ne bi obstal brez podpore Kube.
Ruski faktor
Ameriški predsednik Donald Trump je sicer že v petek dejal, da mu je ruski predsednik Vladimir Putin zagotovil, da se Rusija ne želi vpletati v krizo. Do te obljube sta sicer skeptična tako Pompeo kot svetovalec za nacionalno varnost John Bolton, saj sta prepričana, da je ravno Kremelj prejšnji teden prepričal Madura naj ostane na položaju in ne zapusti države.
"Predsednik je bil jasen. Želimo, da se vsi, vključno z Rusijo, umaknejo iz Venezuele," je povedal Pompeo. Na vprašanje, ali bi vojaško posredovanje v Venezueli moral odobriti tudi kongres, je odgovoril, da je prepričan, da bo vsaka sprejeta odločitev v skladu z zakoni.
Medtem je Juan Guaido v soboto izjavil, da ne izključuje možnosti ameriškega vojaškega posredovanja in sodelovanja z njemu zvestimi deli oboroženih sil. "Če bi Trumpova administracija ponudila to možnost, bi o tem moral glasovati venezuelski parlament," je pojasnil Guaido.
Maduro pripravljen na obrambo
Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je pripravljen odbiti vsakršen napad ZDA, pa je danes v Moskvi izjavil njegov zunanji minister Jorge Arreaza. "Pripravljeni smo na vse scenarije," je poudaril po pogovorih z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom.
Kot je nato nadaljeval, ima Venezuela "vojaško silo, ljudi, narodno gardo, ki so se sposobni ne le upreti in boriti, ampak tudi zmagati, če bi se Washington odločil za vojaško pot". Arreaza je to izjavil po propadlem poskusu venezuelske opozicije, ki je ob podpori ZDA nameravala sprožiti vojaško vstajo za odstavitev Madura.
Venezuelski zunanji minister je tudi povedal, da bi lahko v Caracas prispeli dodatni ruski vojaški svetovalci. "Trenutno je v Venezueli komisija strokovnjakov, ki bi se seveda lahko razširila," je dejal za rusko tiskovno agencijo Interfax. Na ruskem veleposlaništvu v Caracasu so sicer zatrdili, da ruski vojaški strokovnjaki v Venezueli niso usposobljeni za ravnanje ob spopadih, temveč da gre predvsem za ljudi, ki venezuelske sile usposabljajo za rokovanje z ruskim orožjem.
Venezuelska ustavodajna skupščina načrtuje odvzem poslanske imunitete opozicijskim poslancem, ki so podprli puč, je sporočil njen predsednik Diosdado Cabello. "Zagotovo bomo sprožili postopke za odvzem imunitete tistim, ki so aktivno sodelovali v tem dejanju."
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.