O tem so se na srečanju ob robu varnostnega foruma v Singapurju dogovorili obrambni ministri omenjenih treh držav Robert Gates, Jasukazu Hamada in Lee Sang Hee. "Zavezali smo se, da bomo pripravili skupen odgovor za takšne primere," je po skoraj uro trajajočem srečanju sporočil Lee. Hamada je dodal, da so se države dogovorile za sodelovanje tudi pri drugih "globalnih izzivih", drugih podrobnosti pa ni razkril.
Analitiki menijo, da bo vsak dogovor ZDA, Japonske in Južne Koreje glede Severne Koreje potreboval podporo regionalne sile in zaveznice Pjongjanga Kitajske.
Oboroževalna tekma na Korejskem polotoku?
Sicer pa je ameriški obrambni minister Robert Gates na varnostnem forumu v Singapurju izrazil mnenje, da bi dejanja Severne Koreje, vključno s ponedeljkovim jedrskim poskusom, lahko povzročila regionalno oboroževalno tekmo.
"Naš cilj je popolna in preverljiva denuklearizacija Korejskega polotoka in ne bomo sprejeli Severne Koreje kot jedrske države," je dejal Gates. "Severnokorejski jedrski program in njena dejanja predstavljajo grožnjo regionalnemu miru in varnosti. Znova jasno izražamo našo zavezo obrambi naših zaveznikov v regiji."
Severna Koreja je za nove napetosti poskrbela v ponedeljek, ko je izvedla drugi jedrski poskus, nato pa izstrelila več raket kratkega dosega. Dejanje so obsodile številne države, jedrski poskus pa tudi Varnostni svet Združenih narodov. Označil ga je za jasno kršitev dosedanjih resolucij ter napovedal novo resolucijo in dodatne sankcije. Ameriški satelitski posnetki so dejavnosti na raketnem izstrelišču v Severni Koreji zaznali tudi v petek, kar bi lahko nakazovalo, da se Pjongjang pripravlja na izstrelitev balistične rakete dolgega dosega.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.