Združene države Amerike na Bližnji vzhod pošiljajo raketni obrambni sistem Patriot, v času vse večjega stopnjevanja napetosti z Iranom.
Tej pa se bo sedaj pridružila vojna ladja USS Arlington, ki prevaža tudi amfibijska vozila in letala, bombniki US B-52 pa naj bi po poročanju BBC že prispeli v bazo v Katarju, kar je potrdil tudi Pentagon. Napotitev USS Arlington naj bi sicer načrtovali že prej, a so napotitev pospešili. USS Abraham Lincoln pa je v četrtek že prečkal Sueški prekop.
ZDA ob tem sporočajo, da so se za potezo odločili zaradi potencialne grožnje, ki naj bi jo Iran predstavljal za ameriške sile v regiji, a podrobnosti pri tem ne navajajo. Zadnje uradno sporočilo iz Pentagona se glasi, da je Washington "pripravljen braniti ameriške sile in interese v regiji", a da konflikta z Iranom ne iščejo.
Uradni Teheran je na drugi strani je navedbe označil za nesmisel, napotitev sil pa za "psihološko vojskovanje", namenjeno zastraševanju države. V zadnjih dneh pa so iranske oblasti v odgovor na stopnjevanje napetosti sporočile, da bodo prenehale spoštovati nekatera določila iranskega jedrskega sporazuma, od katerega so ZDA pod Donaldom Trumpom že odstopile, evropske podpisnice pa pri njem še vztrajajo.
V skladu s sporazumom se je Iran zavezal, da omeji svoje jedrske aktivnosti in program ter dovoli prisotnost mednarodnih inšpektorjev, v zameno pa so sopodpisnice sporazuma odpravile določene sankcije proti režimu v Teheranu.
A napetosti se v zadnjem času vse bolj stopnjujejo, samo prejšnji mesec so ZDA Iransko revolucionarno gardo uvrstile na seznam terorističnih organizacij. Trumpova Bela hiša naj bi skušala 'prisiliti' Iran k novim pogajanjem in novemu sporazumu, ki naj bi poleg jedrskega programa zajemal tudi iranski raketni program ter, kar ameriški uradniki imenujejo "zlonamerno obnašanje" na Bližnjem vzhodu.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.