ZDA, Velika Britanija in Francija so v Siriji napadle lokacije, kjer naj bi režim skrival kemično orožje. Po poročanju sirskih medijev so bili pri tem ranjeni trije ljudje, smrtnih žrtev pa napadi niso zahtevali.
"Pred kratkim sem oboroženim silam ZDA ukazal natančne napade na tarče, povezane z zmogljivostmi za kemično orožje sirskega diktatorja Bašarja al Asada. Skupna operacija z oboroženimi silami Francije in Združenega kraljestva je v teku. Zahvaljujem se obema. Pokol je bistvena eskalacija vzorca uporabe kemičnega orožja s strani tega zelo groznega režima," je sporočil ameriški predsednik Donald Trump.
Odločitev za napad je bila pričakovana, potem ko so ZDA in zaveznice režim sirskega predsednika obtožile, da je pretekli teden v mestu Duma spet uporabil kemično orožje, ki naj bi pobilo okrog 40 ljudi.
Trump je v napovedi napada na Sirijo Rusijo naravnost obtožil, da ni držala besede, ki jo je dala leta 2013, namreč da bo zagotovila odstranitev kemičnega orožja iz Sirije. "Zadnji napad je neposredna posledica tega, da Rusija ni držala besede," je dejal in dodal, da se mora Rusija odločiti, ali bo nadaljevala po tej temni poti ali pa se bo pridružila civiliziranim državam.
"Zloben in odvraten" napad s kemičnim orožjem v Dumi je označil za dejanje pošasti. Napovedal je, da bodo napadi, ki so namenjeni odvračanju režima od uporabe kemičnega orožja, "trajni", dokler režim ne ustavi uporabe kemičnega orožja. Obenem pa je zagotovil, da si ZDA ne želijo neskončne prisotnosti v Siriji in se bodo od tam umaknile, ko bo Islamska država popolnoma poražena.
Bližnji vzhod je označil za moteno regijo, ki jo želijo ZDA izboljšati, vendar ne bodo mogle zagotoviti trajnega miru in usoda regije je v rokah njenih prebivalcev.
Trump je Rusijo in Iran tudi opozoril pred sodelovanjem z Asadovim režimom in vprašal, kakšna država si želi biti povezana z množičnim morilcem nedolžnih moških, žensk in otrok. "Države sodimo po prijateljih in nobena država ne bo uspešna s promocijo malopridnih držav, surovih tiranov in morilskih diktatorjev," je dejal.
Rusija v Varnostnem svetu ZN zahtevala obsodbo napada na Sirijo
Ruski veleposlanik v Washingtonu Anatolij Antonov je po napadu opozoril, da bodo zaradi tega nastale posledice, za katere bodo odgovorni Washington, London in Pariz. Napade je opredelil kot grožnjo Rusiji in celo kot žalitev ruskega predsednika Vladimirja Putina.
"Žalitev predsednika Rusije ni sprejemljiva," je izjavil in spomnil, da je Rusija opozorila, da takšna dejanja ne bodo minila brez posledic. Dodal je tudi, da imajo ZDA največje zaloge kemičnega orožja na svetu in nimajo nobene moralne pravice obtoževati drugih držav.
Putin pa je napad na Sirijo najostreje obsodil in ga označil za "dejanje agresije".
Rusija je danes sklicala izredno sejo Varnostnega sveta ZN in sestavila predlog resolucije z obsodbo napadov, ki pa ni bila potrjena. Za resolucijo so glasovale tri države, štiri so se vzdržale, osem pa jih je bilo proti.
Mattis zatrdil, da dodatnih napadov ne načrtujejo
Ameriški obrambni minister James Mattis, ki je še v četrtek dejal, da čaka na dokaze, da je režim sirskega predsednika v Dumi uporabil kemično orožje, je na novinarski konferenci v Pentagonu dejal, da ne dvomi v Asadovo odgovornost. Dejal je, da so mu poslali jasno sporočilo, vendar dodatnih napadov za zdaj ne načrtujejo. Zagotovil je, da je povsem prepričan, da je v Dumi šlo za napad s kemičnim orožjem.
Tokratne napade je opisal kot močnejše od tistih lani, ko so ZDA prav tako v odgovor na napad s kemičnim orožjem uničile letališče, s katerega je bil izveden napad. Mattis je dejal, da Asad lani očitno ni razumel sporočila in so napadli znova. "Ti napadi so bili usmerjeni proti režimu in smo se zelo potrudili, da se izognemo žrtvam med civilisti in tujci," je dejal Mattis, pri čemer je mislil na ruske vojake v Siriji.
Rusov o napadih niso predhodno obvestili razen normalne komunikacije med ameriško in rusko vojsko, da bo na določenem območju potekala zračna operacija. Napadli so tarče, kjer naj bi Asadov režim proizvajal kemično orožje.
Načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA, general Joseph Dunford je dejal, da so tarče izbirali na način, da se izognejo ruskim žrtvam.
Pentagon potrdil uspešnost napadov
Tiskovna predstavnica Pentagona Dana White je na današnji izredni novinarski konferenci povedala, da je bila vojaška operacija izvedena pozorno po metodičnem načrtovanju. Storili so vse, da zadenejo le tisto, na kar so merili in jim je uspelo. Ob tem je zagotovila, da ni šlo za spremembo ameriške politike do Sirije ali zamenjavo režima, ampak le za upravičen odgovor na uporabo kemičnega orožja proti lastnemu ljudstvu s strani režima predsednika Asada. Rusijo je pozvala, naj uporabi svoj vpliv in zagotovi, da režim odstrani kemično orožje in ga več ne uporablja.
Direktor štaba združenih poveljstev general Ken McKenzie pa je povedal, da so v napadu uporabili skupaj 105 različnih raket, s katerimi so napadli skupaj tri tarče. S strani Sirije niso opazili nobenega resnega odgovora, ampak so našteli okrog 40 protiletalskih raket, ki so tavale v zraku, ko je bilo napada že konec. Šlo je za "neumne" izstrelke, ki niso vodeni, in McKenzie je ob zagotovilu, da sami nimajo podatkov, da bi povzročili kakšno civilno žrtev, dejal, da so sirske rakete nekam padle in so morebiti terjale žrtve.
McKenzie je dejal, da je šlo za jasno in nedvoumno sporočilo režimu, da uporaba kemičnega orožja ni opravičljiva. Uvodna ocena Pentagona je, da so zadeli vse tarče brez omembe vrednega vpletanja sirske obrambe. Rusi, ki imajo v Siriji vojake, se niso vpletali. Na vprašanje, ali se bojijo povračilnih ukrepov, je odgovoril, da so pripravljeni na vse.
Macron: Asadov režim je prestopil rdečo črto
Udeležbo v napadih sta potrdila tudi francoski predsednik Emmanuel Macron in britanska premierka Theresa May. Macron je dejal, da je Asadov režim prestopil rdečo črto in niti najmanj ne dvomi, da je napad s kemičnim orožjem pred tednom dni v Dumi izvedla sirska vlada.
Britanska premierka pa je napad opisala kot omejen in merjen. "Ne gre za posredovanje v državljanski vojni niti za spremembo režima, ampak za omejen in merjen udarec, ki ne bo povečal napetosti v regiji in se izogiba civilnim žrtvam," je sporočila Mayjeva. Britansko obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da je bil njihov napad uspešen.
Da je bil napad uspešen, se je pohvalil tudi ameriški predsednik Trump. Na Twitterju se je zahvalil Franciji in Veliki Britaniji ter dodal, da je misija uspela. Kot je še zapisal, je izjemno ponosen na ameriško vojsko.
ZN pozvali k 'zadržanosti'
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je zaradi dogajanja preložil pot v Savdsko Arabijo, je vse države pozval, naj bodo zadržane in se izogibajo vsem dejanjem, ki bi lahko vodila v poslabšanje razmer.
Poudaril je, da je vsaka uporaba kemičnega orožja grozljiva, obenem pa opozoril, da je treba ravnati v skladu z listino ZN in mednarodnim pravom.
Da je treba kar najbolj zmanjšati škodo, ki so jo zaradi napadov zaveznikov na cilje v Siriji deležni civilisti, je pozvala tudi organizacija Amnesty International. Ta je Trumpa še pozvala, naj odpre meje za begunce iz Sirije.
Kako so napad doživeli v Siriji?
Danny Makki, svobodni novinar, ki je trenutno v Damasku, za CNN dejal, da so napadi ljudi zbudili v zgodnjih jutranjih urah. "Najprej je bilo precej strašljivo," je dejal in povedal, da je slišal okoli 12 ločenih eksplozij.
"Nato je sirska zračna obramba začela odgovarjati na napade in skušala prestreči rakete. Jasno smo lahko slišali letala v zraku," je še povedal.
Kot je dejal, napadi niso bili povsem nepričakovani, saj je ozračje v Damasku napeto že vse od napadov s kemičnim orožjem 7. aprila. "Vendar pa se je zadnje dni pričakovanje povračilnih ukrepov poleglo, zato so ljudje pretreseni in šokirani."
Vendar pa prebivalce Sirije po več kot sedmih letih vojne preseneti le še malo kaj: "Po dveh urah kaosa se je življenje vrnilo v normalne tirnice. Po toliko letih vojne so ljudje vajeni že vsega."
Firas Abdullah, sirski protivladni aktivist, ki je bil pred kratkim evakuiran iz Gute, pa je dejal, da so napadi "predstava za javnost". Ocenil je, da "na kraju dogajanja ne bodo imeli večjega učinka in še zdaleč niso dovolj, da se ustavi Asadov režim."
Na drugi strani so podporniki Asadovega režima zjutraj v Damasku pripravili proteste proti zračnim napadom.
Kaj je bilo napadeno in s čim?
General Dunford in McKenzie sta medijem razkrila tarče napada. Napadli so raziskovalni objekt pri Damasku, in to s kar 76 raketami tomahawk, poleg tega pa so uničili še tri bližnja poslopja. S tem naj bi premaknili kemični program režima za več let nazaj. Druga tarča je bilo skladišče pri Homsu, tretja pa bunker, na katerega je padlo le sedem raket.
V spodnji fotogaleriji si lahko pogledate škodo, ki je nastala na omenjenem raziskovalnem centru:
Rakete so letele iz ameriških bombnikov in francoskih ter britanskih letal, kakor tudi z vojaških ladij v Arabskem zalivu, vzhodnem Sredozemlju in Rdečem morju. Vsa zavezniška letala so se varno vrnila v svoje baze.
Britansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so sodelovala štiri letala Tornado GR4. Francija pa je sporočila, da so uporabili fregate v Sredozemskem morju in vojaška letala.
Ruski mediji sicer trdijo, da je bila večina izstrelkov prestreženih. Ruski general Sergej Rudskoj je ocenil, da je trojica držav izstrelila skupno 103 rakete, od katerih jih je sirski sistem zračne obrambe prestregel 71. Sirski protiletalski sistem je bil razvit v času Sovjetske zveze in je star več kot 30 let.
KOMENTARJI (1714)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.