Novozelandski pisatelj in filmski producent Ray Waru je med brskanjem po novozelandskih vojnih arhivih naletel na presenetljivo odkritje. Med arhivskimi papirji je naletel na strogo zaupen projekt Tjulenj (Project Seal), ki so ga vodili Američani in Novozelandci. In sicer gre za serijo tajnih testov, ki so jih izvajali v letih med drugo svetovno vojno. S testi so poskušali ustvariti optimalno 'cunami bombo', katere namen naj bi bilo popolno uničenje obmorskih mest. Tako vsaj pravi Waru v svoji novi knjigi Skrivnosti in zakladi (Secrets and Treasures), v kateri poroča še o drugih zanimivih odkritjih v novozelandskih arhivih, med katerimi so tudi številna poročila o neznanih letečih predmetih.

Poskuse so izvajali v vodah Nove Kaledonije in v okolici Aucklanda. Tako imenovana cunami bomba naj bi postala možna zamenjava za atomsko bombo, če se le-ta ne bi izkazala za dovolj učinkovito. Med testiranjem naj bi eksplodiralo okoli 3700 bomb, prve eksplozije pa naj bi bile v vodah Nove Kaledonije, nato pa v bližini polotoka Whangaparaoa.
Po odkritju je Waru dejal: "Če se atomska bomba ne bi izkazala za tako učinkovito, bi množice pobijali kar z večmetrskimi cunamiji. Povsem sem osupel nad tem, da je sploh nekdo prišel na takšno grozljivo idejo, še bolj pa nad dejstvom, da je Nova Zelandija sodelovala v tem projektu in celo razvila orožje za masovno uničevanje do takšne mere, da bi ga bilo moč tudi uporabiti."

Kot poroča The Telegraph se je projekt, katerega namen je bil s pomočjo več zaporednih močnih podvodnih eksplozij sprožiti vsaj desetmetrski cunami, ki bi povsem opustošil določene obalne predele, začel junija 1944, ko je ameriški oficir med razstreljevanjem koralnega grebena opazil, da podvodne detonacije sprožajo ogromne valove. To idejo so potem razvijali do začetka leta 1945, a so nato projekt prekinili. A ne v celoti. Novozelandske oblasti naj bi projekt nadaljevale na svojo pest, a so ga v 50. letih prejšnjega stoletja pokopale v arhiv, saj so raziskave in testiranja pokazali, da bi za učinkovito 'cunami bombo' potrebovali serijo močnih podvodnih eksplozij v liniji slabih osem kilometrov od obale. Vse skupaj bi morda še bilo izvedljivo, če ne bi za eksplozije potrebovali kar dva milijona kilogramov eksploziva.
Mnogi mu sicer ne verjamejo, saj so prepričani, da je zgodba odličen scenarij za morebitni film. A Waru se brani: "Če bi to videli v filmu Jamesa Bonda, bi rekli, da gre za znanstveno fantastiko, a ne gre. To je čisto resnična zadeva, nad katero sem bil še sam zelo presenečen."
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.