Novi trgovinski sporazum se sicer ne bo več imenoval Nafta, temveč Sporazum ZDA–Mehika–Kanada. Dogovor bo ZDA med drugim omogočil boljši dostop do kanadskega trga mlečnih izdelkov, Kanada pa se bo izognila ameriškim carinam na avtomobile. Dosegli so ga po 13 mesecih pogajanj nekaj ur pred iztekom zadnjega roka za dogovor.
Ameriški predsednik Donald Trump je dogovor označil za zgodovinskega, ni pa prepričan, da ga bo potrdil tudi kongres.

"USMCA bo našim delavcem, kmetom, lastnikom rančev in podjetjem zagotovil trgovinski sporazum najvišjih standardov, ki bo prinesel svobodnejše trge, bolj pošteno trgovino in močno gospodarsko rast v naši regiji," sta v skupni izjavi zapisala ameriški trgovinski predstavnik Robert Lighthizer in kanadska ministrica za zunanje zadeve Chrystia Freeland. "Okrepil bo srednji razred in ustvarjal kakovostna, dobro plačana delovna mesta ter nove priložnosti za skoraj pol milijarde ljudi, ki Severno Ameriko smatrajo za svoj dom."
Trump je medtem na družbenem omrežju Twitter izpostavil, da USMCA "odpira trge našim kmetom in proizvajalcem" ter odpravlja številne trgovinske ovire za ZDA. Ocenil je, da bo dogovor združil "tri velike narode" v tekmovanju z ostalim svetom. "Gre za zgodovinsko transakcijo," je dodal.
Popoldne je Trump sklical še novinarsko konferenco, na kateri je ponovil, da je sporazum zgodovinski, ob tem pa dejal, da ni prepričan, da bo predelani sporazum potrjen v kongresu, saj da ga bodo demokrati blokirali. "V mislih bodo imeli predsedniške volitve 2020 in morda ne bodo potrdili enega od velikih trgovinskih dogovorov za ameriško ljudstvo," je dejal Trump in nov sporazum označil za najpomembnejši dogovor v zgodovini ZDA.
Zasluge za dogovor je pripisal svojim protekcionističnim politikam oziroma carinam, ki jih uvaja in s katerimi grozi zunanjetrgovinskim partnericam. Kritike carin je označil za dojenčke, ki samo jokajo, medtem ko njegovi ukrepi spravljajo trgovinske partnerje nazaj za pogajalsko mizo in vodijo v dogovore, ki so bolj pošteni do ZDA.
Kanadski premier Justin Trudeau je na spletnem družbenem omrežju Twitter nedeljo označil za "dober dan za Kanado in naše najbližje trgovinske partnerje". Z ohranitvijo tristranskega dogovora so zadovoljni tudi v Mehiki. "To je dobra noč za Mehiko in za Severno Ameriko," je tvitnil mehiški zunanji minister Luis Videgaray.
"Pozdravljamo tristranski dogovor," je na istem spletnem družbenem omrežju zapisal Jesus Seade, ki je v pogovorih zastopal novoizvoljenega mehiškega predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradorja. "Zaprli smo vrata razbijanju trgovine v regiji," je dodal in izrazil prepričanje, da bo dogovor zagotovil stabilnost in gotovost mehiški trgovini s severnoameriškimi partnerji.
Pogovori so se zavlekli
Z Mehiko so ZDA dogovor o novi Nafti dosegle konec avgusta. Pogovori med ZDA in Kanado pa so se zavlekli, saj sta morali državi najti kompromise na številnih področjih. Najbolj sporni sta bili kanadski strogo nadzorovani trg mleka ter mehanizmi za reševanje sporov in zaščito intelektualne lastnine.
Bela hiša namerava novo Nafto podpisati pred 1. decembrom, ko bo v Mehiki zaprisegel novi predsednik.
Severnoameriški sporazum Nafta je eden največjih sporazumov o prosti trgovini na svetu. ZDA, Mehiko in Kanado povezuje od leta 1994. Pokriva gospodarstvo, ki skupno ustvari 17.000 milijard dolarjev bruto domačega proizvoda letno. V regiji, ki jo pokriva Nafta, živi več kot 444 milijonov ljudi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.