Tujina

ZDA in EU z ukrepi proti sirskemu režimu

Damask, 30. 04. 2011 08.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
11

Medtem ko je sirska vojska zavzela znano mošejo v Dari, je bilo ubitih najmanj šest oseb. Ker se nasilje nadaljuje, so ZDA proti sirskemu državnemu vrhu uvedle sankcije, verjetno pa se bo temu kmalu pridružila tudi Evropska unija.

V sirskem mestu Banias se je na ulicah zbralo več tisoč ljudi, ki nosijo sveče in vzklikajo protivladna gesla. S tem so želeli izkazati podporo protestnikom v Dari. V Damasku pa so varnostne sile aretirale 11 žensk, ki so se pridružile protestu, na katerem so bile samo ženske, ki so v tišini izražale podporo Dari.

Sirska vojska je danes zjutraj po poročanju očividcev ob podpori tankov, težkega topništva in helikopterjev zavzela znano mošejo v Dari, ki je bila pod nadzorom lokalnega prebivalstva. V 90-minutni operaciji je bilo ubitih najmanj šest ljudji, poroča BBC. Šlo naj bi za sina glavnega imama mošeje ter tri ženske, ki so umrle, ko je granata zadela njihovo hišo v bližini.

Mošeja Omari v starem mestnem jedru Dare je bila od ponedeljka, ko je sirska vojska v tem mestu sprožila obsežno operacijo, pod nadzorom lokalnih prebivalcev.

Po včerajšnjih množičnih protestih je sirska vojska davi v Daro, središče več tednov trajajočega upora v državi, poslala dodatne okrepitve - vsaj štiri tanke in kakih 20 oklepnih vozil. Mesto je od ponedeljka pod udarom vojske in se sooča s pomanjkanjem vode, hrane in zdravil, prebivalci pa so tudi brez elektrike in telefonskih zvez ter se zaradi ostrostrelcev bojijo stopiti iz svojih domov.

Protestniki v mestu Dara
Protestniki v mestu Dara FOTO: Reuters

Najbolj krvavo je bilo v mestih Dara in Homes

V Siriji so se po petkovih molitvah kljub opozorilom vlade, naj tega ne storijo, v več mestih z režimom nezadovoljni državljani spet podali na ulice. Tako je po državi protestiralo na desettisoče ljudi, po navedbah aktivistov pa je bilo v spopadih z varnostnimi silami ubitih najmanj 62 ljudi. Najbolj krvavo je bilo v mestih Dara in Homes.

Največ civilistov – najmanj 33 – so varnostne sile ubile v Dari, v Homsu pa najmanj 27. Protesti so sicer potekali v vseh večjih mestih, med drugim v prestolnici Damask ter mestih Latakija in Banijas. V spopadih v Latakiji ob sredozemski obali sta bila po trditvah aktivistov ubita vsaj dva protestnika.

Sirske oblasti so medtem sporočile, da je bilo s strani "terorističnih skupin" v petek ubitih devet pripadnikov varnostnih sil, od tega pet vojakov in en policist v Dari ter trije vojaki v bližini Homsa.

Že pred petkovim "dnevom gneva" je bilo sicer v protivladnih protestih, katerih glavna zahteva je odstop sirskega predsednika Bašarja al Asada, od sredine marca ubitih več kot 450 protestnikov.

Obama ukazal sankcije

Ameriški predsednik Barack Obama je medtem v petek obvestil kongres, da uvaja nove sankcije proti državnemu vrhu Sirije zaradi kršitev človekovih pravic in nasilja nad protestniki.

Sankcije sicer niso doletele predsednika Asada, vendar pa jih je deležen njegov brat Maher al Asad, ki poveljuje zloglasni brigadi četrte oklepne divizije. Sankcije so doletele tudi predsednikovega sorodnika in vodjo direktorata za politično varnost v provinci Dara Atifa Nadžiba ter šefa sirske obveščevalne službe Alija Mamluka.

Poleg posameznikov so sankcije uvedene tudi proti celotni obveščevalni službi in iranski republikanski gardi, ki naj bi pomagala pri zatiranju protestov. Sankcije zajemajo zamrznitev premoženja omenjenih v ZDA in prepoved poslovanja z ameriškimi podjetji.

Plakat z napisom "Rusija in Kitajska, hvala, mi tu umiramo". Rusija in Kitajska nasprotujeta ukrepom proti sirskemu režimu.
Plakat z napisom "Rusija in Kitajska, hvala, mi tu umiramo". Rusija in Kitajska nasprotujeta ukrepom proti sirskemu režimu. FOTO: Reuters

Z ukrepi bo sledila tudi Evropska unija

Prav tako v petek so se v Bruslju sestali veleposlaniki držav članic EU in sprožili priprave na uvedbo sankcij proti Siriji, med katerimi je embargo na prodajo orožja in druge opreme, ki bi lahko bila uporabljena za nasilno zatrtje protestov.

Kot je ob tem povedala visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton, Unija poleg tega razmišlja o sprejetju še dodatnih ukrepov s ciljem "doseči takojšnjo spremembo politike sirskega vodstva". Med drugim so se v EU odločili za prekinitev pogajanj o podpisu pridružitvenega sporazuma s Sirijo ter za revizijo "vseh vidikov" svojega sodelovanja s to državo. Različni programi sodelovanja EU s Sirijo so vredni 210 milijonov evrov letno.

Kot možne sankcije s strani EU se sicer omenjajo tudi ukrepi, kot so zamrznitev premoženja in prepoved potovanj za predstavnike sirskega režima, odgovorne za nasilje v državi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rastan Ra
01. 05. 2011 13.04
zdaj ukrepi proti vladi, nadalje pa bombe na ljudi - postranska škoda pač.
mac4_m
30. 04. 2011 20.38
mac4_m
30. 04. 2011 20.38
kitajska namreč še prdenit ne more brez dovoljenja američanov. Videno na tajvanu, pred kitajskimi obalami in še kje...
mac4_m
30. 04. 2011 20.37
mac4_m
30. 04. 2011 20.36
Martian30.04.2011, 18:300 mac4_m30.04.2011, 12:383 Ker pa sudanska vlada uresničuje 'ameriške interese' so njihova usta pri takem nacističnem pobijanju vestno zaprta. ---- vidim,da se ti bolj malo spoznaš na te zadeve....Tomo Križnar,ki se bolje spozna na razmere tam doli kot pa vsi skupi na tem portalu pravi,da je gospodarica tam doli Kitajska!Sudanska vlada uresničuje kitajske interese,ne pa ameriške....tko da nehi nakladat o zadevah o katerih nimaš pojma... drži. Vendar so američani od upornikov za pomoč zahtevali delež od nafte. Ker so uporniki to zavrnili so se američani obrnili proč od sudana in ga prepustili rusko kitajskim igricam. Tudi ti lahko malo dodatno pobrskaš. Gledati umore in etnično čiščenje, zanje vedeti, pa ne reagirati je zame isto kot sodelovanje pri teh početjih..
Martian
30. 04. 2011 18.30
mac4_m30.04.2011, 12:383 Ker pa sudanska vlada uresničuje 'ameriške interese' so njihova usta pri takem nacističnem pobijanju vestno zaprta. ---- vidim,da se ti bolj malo spoznaš na te zadeve....Tomo Križnar,ki se bolje spozna na razmere tam doli kot pa vsi skupi na tem portalu pravi,da je gospodarica tam doli Kitajska!Sudanska vlada uresničuje kitajske interese,ne pa ameriške....tko da nehi nakladat o zadevah o katerih nimaš pojma...
mac4_m
30. 04. 2011 12.38
hipokriti. Že 20 let v sudanu poteka etnično čiščenje, bombniki bombardirajo vasice iz blata in slame. Ker pa sudanska vlada uresničuje 'ameriške interese' so njihova usta pri takem nacističnem pobijanju vestno zaprta. In vsakič, ko izrekajo besede kot demokracija in človekove pravice gre ljudem na bruhanje. In potem se čudijo, da nihče ne naseda njihovi ceneni propagandi. Tudi goringu ni nihče nasedal, pa če se še tako trudijo kopirat. Resnice dandanes ni več moč skriti. Puščanje sudanskega predsednika pri njegovih nacističnih 'podvigih' je obenem sodelovanje pri vseh teh zločinih in vsak ameriški in evropski politik zadnjih 20 let ima enako krvave roke..
coca.eskim
30. 04. 2011 11.25
Golanske planote*
coca.eskim
30. 04. 2011 11.23
Glede na to, da je trenutni predsednik Asad v "dobrih" odnosih z Izraelom, ni pričakovati za kakšne večje ukrepe z strani zahoda. Ve se, da so ga demonstranti oklicali za revo, ker si ne upa zavzeti nazaj Gotanske planote. Torej ni za pričakovati, da bi zahod preveč podpru protestnike.
skodelica kave
30. 04. 2011 09.36
V resnici ZDA in ostali "zahodni" svet delajo največjo škodo tem državam
cirenij
30. 04. 2011 09.06
Vse ukrepe čuti nič kriv, zaveden, navaden narod. Je pri nas drugače?