Ameriški predsednik Barack Obama je pozno zvečer po srednjeevropskem času potrdil uvedbo novih ameriških sankcij proti Rusiji in dejal, da bo rusko vodstvo znova spoznalo, da imajo dejanja posledice. Nekoliko milejše dodatne sankcije pa je sprejela tudi Evropska unija.
Obama je dejal, da je sankcije proti nekaterim največjim podjetjem in finančnim ustanovam Rusije potrdil zaradi nadaljevanja provokacij v Ukrajini. "Vedno znova sem opozarjal Rusijo, da mora zaustaviti pretok orožja in borcev čez ukrajinsko mejo, da pritisne na separatiste naj izpustijo talce in sprejmejo premirje, sprejme pogovore z mednarodnim posredovanjem in sprejme opazovalce na meji," je povedal Obama.
"To sem dal jasno vedeti neposredno gospodu Putinu, vendar pa Rusija doslej ni sprejela nobenega od ukrepov, ki sem jih omenil. Sankcije so bistvene, vendar tudi usmerjene. Prirejene so tako, da bodo imele maksimalni učinek na Rusijo in minimalni učinek na ameriška podjetja. Rusko vodstvo bo znova spoznalo, da imajo dejanja posledice," je dejal Obama, pri čemer je predvsem mislil na kolega predsednika Vladimirja Putina.
Rusija že pripravlja odgovor
Putin se je danes že ostro odzval. ZDA je opozoril, da se jim bodo sankcije vrnile kot bumerang in da vodijo rusko-ameriške odnose v slepo ulico. Pojasnil je, da si bo Moskva vzela čas in pretehtala morebitne posledice novih sankcij, preden se bo odločila za odgovor. ZDA je obtožil, da se vedejo agresivno in neprofesionalno, pri tem pa je omenil Irak, Libijo in Afganistan. Hkrati upa, da bosta državi po diplomatski poti uspeli rešili spore. "Žalostno je, da gredo naši partnerji sami po tej poti. Vendar mi nismo zaprli vrat pogajalskemu procesu, da bi izšli iz te situacije," je dodal.
Ruski premier Dimitrij Medvedjev je v odzivu dejal, da sankcije niso na kolena spravile še nobene države. Najnovejše ukrepe, sprejete proti Rusiji, pa je označil za zlobne. Pri tem je opozoril, da bodo okrepile protiameriška čustva, zato meni, da bi se lahko vrnili v 80. leta prejšnjega stoletja, ko je svetu vladala hladna vojna. Dodal je, da te sankcije ne bodo izboljšale položaja v Ukrajini, pri tem pa vidi potrebo po bolj pazljivem trošenju na obrambnem področju.
Razočarani tudi nad Evropo
Rusko zunanje ministrstvo je danes sporočilo, da je razočarano nad Evropsko unijo, ker je "klonila pred izsiljevanem ameriške administracije ter odšla na pot sankcij, s čimer deluje proti svojim interesom".
Namestnik ruskega premierja Dimitrij Rogozin je že prej dejal, da so novi ukrepi proti nekaterim ruskim podjetjem nelegalni. "Ameriški ukrepi proti vodilnim ruskim obrambnim družbam so nelegalni in predstavljajo le na nepošteno konkurenco," je dejal.
Namestnik ruskega zunanjega ministra pa je v odzivu dejal, da bodo ti ukrepi odnose med ZDA in Rusijo še zaostrili. Rusija bo na to odgovorila s protiukrepi, ki bodo "boleči" za Washington, je dodal Sergej Ribakov.
ZDA: Najostrejše sankcije do zdaj
ZDA in EU so se v sredo odločile za zaostritev sankcij zoper Rusijo zaradi Ukrajine. Evropska investicijska banka (EIB) in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) bosta ustavili nove naložbe v Rusijo.
EU bo poleg tega razširila sankcije, ki ciljajo na ruska podjetja, povezana z dejanji, ki spodkopavajo ukrajinsko suverenost, kakor tudi tiste, ki so odgovorni za rusko pripojitev polotoka Krim, je po poročanju agencije še povedal vir. EU je doslej uvedla sankcije proti 72 Rusom in Ukrajincem, proti podjetjem pa ni.
Ameriško finančno ministrstvo je sporočilo, da gre za najstrožje sankcije proti ruskemu gospodarstvu doslej, še posebej obrambnemu, energetskemu in finančnemu sektorju. Sankcije naj bi doletele med drugim ruski banki Gazprombank in VEB ter energetska velikana Rosneft in Novatek. Sankcije omejujejo njihov dostop do ameriških kapitalskih trgov. Med obrambnimi podjetji pa je pod sankcijami tudi Koncern Kalašnikov, ki proizvaja slavno avtomatsko orožje.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.