
ZDA ostajajo tudi rekorderka po številu zaprtih, saj je na 100.000 prebivalcev v zaporih kar 715 ljudi. Celo v Rusiji jih je manj (584), ZDA pa se s sosednjo Mehiko (169) in Kanado (116) ne morejo niti začeti primerjati. Zaporniška populacija raste kot gobe po dežju, brezobzirne kazni za posedovanje majhnih količin mamil, omejevanje predčasnih pogojnih izpustov in nesorazmerno velike kazni za majhna kazniva dejanja, pa vse bolj obremenjujejo državne proračune. Pravosodni minister ZDA John Ashcroft je navdušeno dejal, da je naraščanje števila zapornikov izraz pravilnosti ostre politike, saj naj bi Američani v teh časih uživali tako veliko stopnjo varnosti, kot nikoli doslej.
Podatki pravosodnega ministrstva so za leto 2003, ko je zaporniška populacija narasla za 2,9 odstotka v primerjavi z letom prej. Moška je narasla za 2,7 odstotka (1,36 milijona zaprtih), ženska pa kar za pet odstotkov (100.000 zaprtih). V ameriških zaporih je skupaj 2,1 milijona ljudi.
V državnih zaporih je bila rast 1,8-odstotna, v lokalnih šerifovih ječah 3,9-odstotna, v zveznih zaporih pa je bila rast kar 7,1 odstotka. Kar 86 odstotkov zapornikov je pripadnikov različnih manjšin. Najslabše se godi temnopoltim, saj jih je zaprtih kar 12 odstotkov v starosti od 20 do 30 let. V zaporih je tudi 3,7 odstotka pripadnikov latinskoameriške manjšine, belci pa tvorijo le 1,6 odstotka zaporniške populacije.
Le devetim ameriškim zveznim državam je uspelo doseči upadanje števila zapornikov. Med njimi vodijo Rhode Island, kjer je populacija upadla za 3,4 odstotka, Arkansas (2,2 odstotka) in Montana (2,1 odstotka).