Iz sveta se še naprej vrstijo kritični odzivi na obsodbo nekdanjega egiptovskega predsednika Mohameda Mursija na smrt zaradi množičnega pobega iz zapora v času vstaje proti Hosniju Mubaraku leta 2011. ZDA so izrazile "globoko zaskrbljenost" nad odločitvijo egiptovskega sodišča.
"Vztrajno smo zavračali prakso množičnih sojenj in obsodb, ki se izvajajo na način, ki ni v skladu z egiptovskimi mednarodnimi obvezami in vladavino prava," so sporočili iz ameriškega State Departmenta. ZDA so še izpostavile potrebo po poštenem sojenju in individualnih sodnih procesih za vse Egipčane.
Smrtno obsodbo je ostro kritizirala tudi organizacija Amnesty International, ki trdi, da je smrtna kazen postala orodje za preganjanje politične opozicije.
"Obsodba Mursija na smrt po izredno nepoštenih sojenjih kaže na popolno nespoštovanje človekovih pravic," so v odzivu zapisali v Amnesty International. Namestnik direktorja oddelka te organizacije za Bližnji vzhod in severno Afriko Said Boumedouha je ocenil, da je bilo sojenje Mursiju omadeževano, še preden je ta sploh stopil v sodno dvorano.
"Ker so ga več mesecev zadrževali brez stika z zunanjim svetom in brez nadzora ter ker med preiskavami ob sebi ni imel odvetnika, je bilo to sojenje le farsa," je povedal.
Že v soboto se je odzvalo palestinsko gibanje Hamas in obsodbo Mursija in drugih pripadnikov Muslimanske bratovščine označilo kot pretresljivo in obžalovanja vredno. Kritičen je bil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan.
Številnim obsojenim so v tem primeru sodili v odsotnosti, Mursi pa je bil ob branju odločitve v soboto zaprt v posebni kletki. V skladu z egiptovskim pravom mora sodišče vse smrtne obsodbe sicer predložiti velikemu muftiju, ki v imenu vlade interpretira islamsko pravo. Njegova vloga je posvetovalna, sodišče pa bo končno odločitev izreklo 2. junija.
Obesili šest obsojenih islamskih skrajnežev
Egiptovske oblasti so danes obesile šest moških, ki so jih na smrt obsodili zaradi umora vojakov, je sporočila tamkajšnja policija. Smrtne kazni so izvršili kljub pozivom k pomilostitvi v luči opozoril, da sta bila dva od obsojenih v priporu v času, ko naj bi zagrešila zločine.
Danes usmrčeni so bili obsojeni izvajanja napadov v mesecih po odstavitvi Mursija julija 2013. Tožilstvo je trdilo, da gre za člane džihadistične skupine Ansar Beit al Makdis s Sinaja, ki je lani prisegla zvestobo skrajni Islamski državi.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.