Odbor Evropskega parlamenta (EP) je v četrtek v Bruslju zavrnil veljavnost vmesnega sporazuma o prenosu bančnih podatkov državljanov EU ameriškim oblastem v boju proti terorizmu. Če bodo tako odločili tudi evropski poslanci na predvidenem plenarnem zasedanju prihodnji teden, bo to prvič, da bo Evropski parlament prekinil neko mednarodno pogodbo.
To je jasno sporočilo, da je vmesni sporazum zelo slab, ker ne upošteva temeljnih človekovih pravic državljanov EU, temveč gre predvsem za interes ZDA, je po glasovanju poudarila evropska poslanka iz Slovenije Tanja Fajon (S&D/SD), članica omenjenega odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE).
"Problem se pojavlja v tem, ker se resnično mesečno pretakajo podatki o naših bančnih računih, finančnih transakcijah v ZDA brez kakršnega koli nadzora," je opozorila Fajonova po glasovanju. Izpostavila je tudi, da gre za podatke vseh evropskih državljanov, ne samo potencialno nevarnih skupin, ter da lahko ZDA podatke posredujejo naprej tretjim državam, pri čemer je zelo malo varovalk.
Namen Evropskega parlamenta je po poslankinih besedah to, da se čim prej začnejo pogajati skupaj s Svetom, ZDA in Evropsko komisijo o novem sporazumu, ki bo po eni strani učinkovit v boju proti terorizmu, po drugi strani pa bo varoval interese in človekove pravice državljanov EU.
Države so ga podprle, EP bi ga lahko razveljavil
Vmesni sporazum, imenovan Swift, je začel veljati v ponedeljek in se izteče konec oktobra. Države članice EU so sporazum podprle konec novembra lani, tik pred uveljavitvijo Lizbonske pogodbe, ki daje parlamentu več pristojnosti na tem področju.
Tudi to je pomemben razlog za veliko vroče krvi v Evropskem parlamentu na račun tega sporazuma. "Lahko rečem, da je bila sramota, ker je Svet odločal brez vpletenosti Evropskega parlamenta in določitev o začetku veljavnosti tega sporazuma sprejel dan pred začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe, ko bi Evropski parlament dejansko imel moč," je dejala Fajonova.
Če bi vmesni sporazum prihodnji teden zavrnil tudi celoten Evropski parlament, bi se prvič v zgodovini zgodilo, da bi Evropski parlament dejansko ustavil neko mednarodno pogodbo, je še poudarila poslanka.
Četrtkova odločitev, s katero je parlamentarni odbor dejansko priporočil zavrnitev vmesnega sporazuma na glasovanju na plenumu, predvidenem za prihodnji teden v Strasbourgu, sicer nima zakonodajnih posledic.
Podatki v ZDA preko Nizozemske
Tudi v primeru, če bi Evropski parlament prihodnji teden glasoval proti izvajanju sporazuma, naj bi prenos bančnih podatkov v praksi še vedno potekal, in sicer preko Nizozemske na podlagi njenega bilateralnega sporazuma z ZDA.
V Bruslju se sicer že ugiba tudi o možnosti, da glasovanja o Swiftu prihodnji teden ne bo. Predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek naj bi pisal španskemu predsedstvu EU in ga predvidoma pozval k pripravi predloga za izboljšanje vmesnega sporazuma.
Po nekaterih informacijah naj bi se bili evropski poslanci v primeru določenih zagotovil s strani španskega predsedstva pripravljeni odpovedati glasovanju, na katerem bi zelo verjetno prvič zavrnili veljavno mednarodno pogodbo.
Swift je sicer zasebno podjetje, ki upravlja s podatki o transakcijah na tisoče bank. Sedež podjetja je v Belgiji, ima pa tudi podružnico v ZDA. Po terorističnih napadih 11. septembra 2001 je ameriška vlada od podružnice Swifta v ZDA zahtevala dostop do vseh transakcij s ciljem učinkovitega protiterorističnega ukrepanja.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.