
Ameriški predsednik George Bush je danes zatrdil, da imajo ZDA jasno strategijo, kako narediti iz Iraka "stabilno, pravično in napredno državo". Bush je v rednem tedenskem radijskem nagovoru spomnil, da "je bil pred šestimi meseci v središču Bagdada zrušen kip strmoglavljenega voditelja Sadama Huseina in je Irak začel prehod iz tiranije proti samoodločanju". Sile koalicije v Iraku preganjajo teroriste in še zadnje privržence zrušenega voditelja, je dejal Bush.
Cilj sil koalicije v Iraku je, tako Bush, pomagati Iračanom pri izgradnji stabilne in uspešne države, ki ne bi predstavljala nevarnosti za nikogar. Ob tem je sicer zagotovil, da bi ZDA želele "razširiti mednarodno sodelovanje pri obnovi in stabilizaciji Iraka" in dodal, da ZDA tesno sodelujejo z iraškimi voditelji , ki se pripravljajo na oblikovanje ustave, vzpostavitev ustanov civilne družbe in pripravo svobodnih volitev.
Bush v zvezi s prenosom suverenosti na Iračane ni omenil nobenega časovnega načrta. To sicer sproža nezadovoljstvo pri več članicah Varnostnega sveta ZN, ki trenutno preučujejo ameriški osnutek resolucije ZN o Iraku. Washington skuša sicer od ZN dobiti večjo podporo v Iraku.
V ponedeljek znana usoda resolucije ZDA

Ameriški državni sekretar Colin Powell je dejal, da je prišlo do napredka pri oblikovanju osnutka resolucije VS ZN o Iraku. Kot je povedal v petek v Washingtonu, se večji del svojega časa ukvarja z resolucijo, o kateri se je pogovarjal tudi z vrsto zunanjih ministrov. "Menim, da smo dosegli napredek," je poudaril Powell, ki se je minuli teden pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom.
Annan in več vlad je doslej izražalo pomisleke nad ameriškim osnutkom resolucije o Iraku, ki naj bi predvsem zgladila pot za večjo mednarodno angažiranje v Iraku. Sporna sta časovni načrt predaje suverenosti iraški vladi in vloga ameriških sil v morebitnem sodelovanju ZN v zasedenem Iraku. Washington je doslej vztrajal, da bi imele ZDA vrhovno poveljstvo v Iraku. ZDA si želijo, da bi VS ZN resolucijo sprejel še pred donatorsko konferenco o Iraku, ki bo 23. in 24. oktobra v Madridu.

Po oceni diplomatov iz Varnostnega sveta ZN naj bi ZDA lahko dobile široko podporo za novo resolucijo o Iraku, če bi bile pripravljene pospešiti oblikovanje začasne iraške vlade. Kot je menil kitajski veleposlanik pri ZN Wang Guangya, bi morale ZDA spremeniti celoten koncept, saj v nasprotnem primeru številne članice VS resolucije ne bodo podprle. "Če bi o resoluciji glasovali sedaj, menim, da ne bi prejela potrebnih devet glasov za," kolikor jih je potrebnih za sprejetje, je poudaril Wang. "Brez večjih sprememb bi težko glasoval za."
ZDA in Velika Britanija trdijo, da bi morali imeti v Iraku najprej ustavo in izvesti volitve, preden bi lahko Iračani prevzeli suverenost. Francija, Nemčija in Rusija medtem želijo hiter prenos oblasti na prehodno iraško vlado in večjo vlogo ZN pri nadzoru nad politično tranzicijo Iraka v demokracijo.