
Bela hiša je prvič uradno sporočila, da bo sirskim upornikom dobavila orožje. Takšna odločitev je bila sprejeta, potem ko je administracija Baracka Obame ugotovila, da so sile pod poveljstvom predsednika Bašarja al Asada uporabile kemično orožje. ZDA so že v preteklosti svarile, da bi z uporabo kemičnega orožja sirske oblasti prestopile "rdečo črto".
Britanska medijska hiša BBC piše, da se zdi, da so Obamo končno prepričali, saj sta Velika Britanija in Francija ves čas trdili, da vladne sile ne smejo prevzeti močne prevlade na bojišču, kot se to dogaja zdaj.
Namestnik svetovalca za državno varnost Ben Rhodes je pojasnil, da ameriške obveščevalne službe verjamejo, "da so Asadove sile v več primerih proti opoziciji uporabile kemično orožje, vključno s sarinom, vendar pa v omejenih količinah". Obveščevalci naj bi imeli veliko mero zaupanja v svojo oceno, da je zaradi uporabe kemičnega orožja umrlo med 100 do 150 ljudi.
Za zdaj ni znano, v kakšni obliki se bo kazalo oboroževanje upornikov. Ameriški časopis New York Times, ki navaja vir blizu oblastem, piše, da naj bi upornikom dali lahko orožje, strelivo, hkrati pa tudi protitankovsko orožje. Nekateri mediji pa celo špekulirajo, da bi lahko ZDA nad Sirijo uvedle območje prepovedi poletov, ki bi ga lahko iz Jordanije nadzirale ameriška vojska in nekatere njene zaveznice. Vendar pa je Rhodes zatrdil, da na samem bojišču območje brez poletov ne bi spremenilo veliko, hkrati pa bi bil nadzor takšnega območja tudi zelo drag.

Sirija: ZDA imajo dvojna merila
Sirsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da so ameriške trditve o uporabi kemičnega orožja le karavana laži, na podlagi katerih želijo ZDA vstopiti v več kot dve leti trajajoči konflikt v Siriji. Ministrstvo se je odzvalo tudi na odločitev Washingtona, da bo oboroževal sirske upornike. V Damasku so prepričani, da takšna odločitev kaže na dvojna merila ZDA pri obvladovanju terorizma.
Nato pozdravlja odločtev ZDA
Na uporabo kemičnega orožja se je odzval tudi generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. "Ta stvar je zelo skrb vzbujajoča. Mednarodna skupnost je jasno povedala, da bo vsakršna uporaba kemičnega orožja popolnoma nesprejemljiva in predstavlja kršitev mednarodnega prava," je povedal.
Rasmussen je pozdravil "jasno odločtev ZDA", vendar pa ni omenil nobenega Natovega odziva na to. Nato je sicer v sosednji Turčiji že namestil protiraketni sistem Patriot, vendar pa je v preteklosti Rasmussen vedno ponavljal, da zavezništvo nima nobenega namena posredovati v sirski državljanski vojni.
Rusija: Obama gre po Bushevi poti
Se je pa zelo ostro odzvala Rusija. Svetovalec ruskega predsednika Vladimirja Putina za zunanje zadeve Jurij Ušakov je dejal, da ameriške informacije o uporabi kemičnega orožja s strani Asadovih sil niso prepričljive. Hkrati je opozoril, da bi ameriška vojaška pomoč sirskim upornikom spodkopala skupne napore za organizacijo mirovne konference za Sirijo. Pri tem je dodal, da se Moskva še ni odločila, ali bo v Sirijo kot odgovor na zadnje novice poslala protizračni raketni sistem S-300.
Predsednik zunanjepolitičnega odbora ruske Dume Aleksej Puškov meni, da je poročilo o uporabi kemičnega orožja v Siriji ponarejeno, ZDA pa naj bi ga uporabile za opravičevanje posredovanja v Siriji. "Informacije o tem, da so kemično orožje uporabile Asadove sile, je bilo ponarejeno tam, kjer so bile izmišljene laži o obstoju Huseinovega orožja za množično uničevanje," je zapisal na družbenem omrežju Twitter. "Obama gre po isti poti kot George Bush," je še dodal.
Poteza ZDA bi lahko vodila v orožarsko vojno v Siriji
Nemško zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da je seznanjeno z odločitvijo ZDA in da jo "spoštuje".
Nemara najbolj tehten pa je odziv Švedske. Njihov zunanji minister Carl Bildt je zaskrbljen, da bi lahko poteza ZDA vodila v orožarsko vojno v Siriji. "Mislim, da pot naprej ni orožarska vojna v Siriji. Obstaja tveganje, da bi to spodkopalo pogoje za politični proces," je opozoril. Bildt je menil še, da bi bila situacija , v kateri bi ZDA zalagale z orožjem upornike, Rusija pa režim, "zelo resna in bi imela še resnejše humanitarne posledice". Švedska se namesto tega zavzema za mednarodni embargo na prodajo orožja Siriji.

V dveh letih že skoraj 100.000 žrtev
Napoved o oboroževanju upornikov pa sovpada z objavo poročila Združenih narodov, ki pravijo, da je vojna v Siriji, ki traja dve leti in tri mesece, terjala že več kot 93.000 žrtev. Med njimi je najmanj 6500 otrok, opozarja ZN, ki se boji, da je dejansko število žrtev še veliko višje. "Pozivam strani, naj nemudoma razglasijo prekinitev ognja, preden bo ubitih ali ranjenih še na deset tisoče ljudi," je dejala visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay. Dodala je, da je samo od decembra lani umrlo skoraj 27.000 ljudi.
Vsak mesec od julija lani so zabeležili najmanj 5000 smrti, medtem ko je še poleti 2011 to število znašalo 1000. Največ smrti so zabeležili v okolici Damaska in Homsa, sledijo regije Alep, Idlib, Dera in druge.
Poročilo je po besedah Pillayeve razkrilo vse hujše razsežnosti konflikta, ki se je razvil iz mirnih protestov proti predsedniku Asadu pred več kot dvema letoma in se sprevrgel v krvavo državljansko vojno.
Velika večina ubitih je moških, pri čemer pa strokovnjakom ni uspelo ugotoviti, v kolikšni meri gre za borce oz. civiliste.

Poleg tega v približno treh četrtinah primerov ni navedena starost, je pa Združenim narodom uspelo zabeležiti smrt najmanj 6561 mladoletnih oseb, med katerimi je najmanj 1729 otrok, mlajših od deset let.
"Poleg tega obstajajo verodostojna poročila o mučenjih in usmrtitvah otrok in celotnih družin, vključno z dojenčki," je še opozorila komisarka.
Kritična je do obeh strani, pri čemer izpostavlja vladno bombardiranje in zračne napade mestnih območij ter napade upornikov na naseljena območja, še posebej v Damasku.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.