Evropski komisar za širitev Olli Rehn je na Bledu, kjer poteka srečanje Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE), ponovil, da pričakuje pozitiven odgovor Hrvaške na predlog o mediaciji EU v sporu glede meje med Slovenijo in Hrvaško. Ne zna si predstavljati, da bi ena ali druga država a priori zavrnila tovrstno posredniško vlogo unije.
"Namen Evropske komisije je, da se razreši vprašanje glede meje med Slovenijo in Hrvaško ter da se deblokirajo pristopna pogajanja, da lahko delamo naprej v skladu s časovnico ter s tehničnimi pogajanji zaključimo do konca tega leta," je poudaril Rehn.
Kot je spomnil, so bili vsi prejšnji poskusi za rešitev vprašanja meje med državama v 18 letih neuspešni. Zato ne vidi druge realne možnosti za napredek, kot je ta z mediacijo. "Od obeh držav pričakujem pozitiven odgovor brez postavljanja nekih nemogočih pogojev, ki bi na koncu pomenili zavrnitev naše pobude," je dejal Rehn, ki vidi mediacijo kot edino pozitivno rešitev v danih razmerah. Opozoril je, da je pomembno najti način, kako rešiti mejna vprašanja in s tem tudi blokado pristopnih pogajanj Hrvaške z EU.
Žbogar in Jandroković na sestanek z Rehnom
Evropska komisija je jasno povedala, kako si zamišlja mediacijo – ne kot pot do nečesa tretjega, je v Bruslju poudaril zunanji minister Samuel Žbogar. "Kot razumem, je Martti Ahtisaari pripravljen posredovati glede vprašanja meje, ne glede institucije, ki bi reševala vprašanje meje," je pojasnil. "Najprej moramo dobiti odgovor Hrvaške, ki pa ne bo odgovor nam, ampak odgovor Evropski komisiji," je poudaril minister.
Minister je ob robu zasedanja zunanjih ministrov Nata povedal, da je danes v razpravi o širitvi zavezništva samo ena država izrazila željo, da bi bili vsi postopki ratifikacij sklenjeni čim prej. "Pri tem ni posebej omenjala držav, ki tega še nismo opravile, temveč je predvsem izrazila željo, naj se ratifikacije čim prej sklenejo," je pojasnil minister Žbogar.
"Sam sem v nastopu poudaril, da si slovenska vlada prizadeva in da bo naredila vse, kar je politično in pravno mogoče za to, da bi pravočasno končala ratifikacijski postopek in da bi lahko novi državi sodelovali na vrhu Nata aprila," je povedal minister.
Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je dejal, da se je z Žbogarjem dogovoril, da se prihodnji teden znova sestanejo skupaj z Rehnom.
Odgovor Hrvaške znan v ponedeljek
Medtem ko je Slovenija že načelno sprejela Rehnov predlog za mediacijo pod vodstvom nekdanjega finskega predsednika Marttija Ahtisaarija, ki naj bi do konca leta predlagala rešitev vprašanja meje in omogočila nadaljevanje pogajanj Hrvaške z EU, bo Hrvaška svoje stališče predstavila v ponedeljek.
Generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer je v uvodnem nagovoru na zasedanju posebej izpostavil, da zavezništvo na jubilejnem vrhu ob svoji 60. obletnici upa, da bo lahko med svoje vrste sprejelo novi članici – Hrvaško in Albanijo.
Slovenski del komisije prenehal z delom
Vlada je na današnji seji obravnavala poročilo slovenskega dela mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov za slovensko-hrvaško mejo in odločila, da slovenski del komisije preneha z delovanjem, je po seji vlade sporočil premier Borut Pahor.
Kot je pojasnil, je vladi danes poročilo predstavil vodja slovenskega dela komisije Miha Pogačnik, vlada pa je nato na podlagi njegovih ugotovitev odločila, da slovenski del komisije preneha z delovanjem. "Gre za odločitev, utemeljeno na ugotovitvah slovenskega dela komisije, da so izčrpali svoj mandat in predlagali vladi, da prenehajo s svojim delom," je povedal Pahor.
"Ukinitev te komisije vsekakor ni dobra odločitev," je menil hrvaški premier Ivo Sanader. Dodal je, da Hrvaška ne bo razpustila svojega dela komisije. "Komisija bi se morala ponovno sestati in uskladiti sporne točke ter pravni okvir," je še poudaril Sanader.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.