Danes je zgodovinski dan za Sarajevo. Ne samo zato, ker mineva 73 let od njegove osvoboditve izpod fašistične okupacije, pač pa zato, ker so po 26 letih znova zagnali kabinsko žičnico, ki je vse od leta 1959 povezovala središče mesta s priljubljeno izletniško točko planino Trebević. Več kot 40 let je bila eden simbolov glavnega mesta BiH, nato pa je bila uničena med vojno leta 1992.
Slabe štiri milijone evrov za njeno obnovo je doniral 58-letni podjetnik in filantrop nizozemskega porekla Edmond Offerman, ki je lani, ko je postal častni meščan Sarajeva, dejal, da je najboljšo odločitev v življenju sprejel pred 30 leti, ko se je poročil z diplomirano inženirko nuklearne fizike iz Sarajeva.
"Pisalo se je leto 2008, ko sem poklical človeka, ki je bil zainteresiran za obnovo žičnice. To je bil profesor ekonomske fakultete v Sarajevu Anto Domazet. On se je pozanimal o tem, kaj vse mora biti storjeno, da bi žičnico lahko obnovili. Moj življenjski moto se glasi: Vedno lahko dobiš vse, kar si želiš. Poklical sem profesorja in mu dejal: Lahko to naredimo! In tole danes je rezultat tistega telefonskega klica," je na svečani otvoritvi, ki jo je pospremila množica ljudi, povedal Offermann.

Prav Edmond in njegova soproga Maja sta bila danes prva potnika, ki sta se v spremstvu župana Abdulaha Skaka, bivše županje Semihe Borovac, predsedujočega mestnemu svetu Igorja Gavrića in premiera FBiH Fadila Novalića z žičnico popeljala na vrh, od koder sta znova lahko občudovala razgled na mesto in njegovo okolico. "To je nek poseben občutek, navdušen sem! Že leta 1998, ko sem prvič obiskal Sarajevo po vojni, sem vedel, da mora ta žičnica nekoč spet delovati!" je še dejal po poročanju Radia Sarajevo.
"To je velik projekt mojega moža. Fenomenalno je, da se spet lahko vozimo s to žičnico. Upam, da se boste še veliko let lahko vozili vi, vaši otroci in vaši vnuki," pa je povedala Maja.
Za njima so se z žičnico, ki ima 33 kabin, v vsaki pa je prostora za deset ljudi, brezplačno lahko popeljali tudi drugi, zato se je ob vznožju cel dan vila dolga vrsta ljudi, ki so si želeli doživeti to edinstveno izkušnjo. V Sarajevo je ob tej priložnosti prispel tudi zagrebški župan Milan Bandić.
Slabih deset evrov za 14 minut vožnje

Vožnja iz starega mestnega jedra do 1160 metrov visoke razgledne točke na Trebeviću, traja okoli sedem minut. V eni uri lahko prepeljejo do 1200 potnikov. Povratna vozovnica za turiste stane nekaj manj kot deset evrov, medtem ko bodo domači potniki plačali približno trikrat manj.
Sarajevski župan Skaka je ob tej priložnosti povedal, da obnovljena žičnica predstavlja "spomenik ljubezni" med zakoncema Offerman. Po njegovih besedah je znova zaživel poslednji med vojno porušeni simbol Sarajeva, kar predstavlja prispevek miru in razumevanju med ljudmi.
Spregovoril je tudi 82-letni Muhamed Hamamdžić, ki je dolga leta delal na žičnici. S solznimi očmi je povedal, da je to njegov drugi rojstni dan in da mu je žal, ker njegovi prijatelji niso več živi, da bi to lahko videli. Dal je tudi povelje za zagon žičnice.
Tudi svetovni mediji, kot sta Guardian in AFP danes pišejo o tem, da sta zdaj obnovljena dva najpomembnejša simbola Sarajeva – Vijećnica in žičnica na Trebević.
Stara žičnica je imela sicer 50 kabin, v katerih so bile lahko po štiri osebe. V eni uri so lahko prepeljali 800 potnikov. Trasa je bila popolnoma uničena leta 1992, v času začetka obleganja Sarajeva, obnova pa je potekala več kot desetletje.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.