Aung San Suu Kyi, ki so jo včeraj mjanmarske oblasti izpustile iz hišnega zapora, je v Yangonu, največjem mestu v državi, nagovorila več tisoč glavo množico. Povedala je, da je svoboda govora osnova demokracije. Če pa si ljudje želijo sprememb, potem jih morajo doseči na pravi način, dodaja. Vsak dan je v hišnem zaporu šest ur dnevno spremljala medije in je prepričana, da ve, česa si ljudje želijo.
Zbrane je pozvala, naj ji povedo, svoje želje, ki jih bo poskušala uresničiti prek svoje politične aktivnosti. "Prosim, povejte, kaj vam hodi po glavi. Želim vedeti, kakšne spremembe so se v zadnjih šestih letih zgodile v ljudeh in kaj si mislijo. Prosim, ne izgubite upanja. Ni nobenega razloga, da bi izgubili srce. Tudi, če niste politični, bodo politiki prišli do vas," je v svojem prvem večjem javnem nagovoru na sedežu njene stranke Narodna liga za demokracijo (NLD) povedala Nobelova nagrajenka za mir, ki je bila v zadnjih 21 letih 15 let zaprta.
Po njenih besedah v demokraciji ljudje vlado držijo v šahu, zato bo tudi sama dovolila, da jo bodo imeli v šahu. "Zavzeti se morate za pravo stvar," je pozvala svoje privržence, ki so poslušali njen govor. Glede svojega zapora pa je dejala, da do ljudi, ki so jo varovali v zaporu, ne čuti nobenega sovraštva. Povedala je, da so zanjo dobro skrbeli, prav tako pa je oblasti pozvala, naj dobro skrbi za ljudi. Po govoru pa je na tiskovni konferenci zatrdila, da je pripravljena tesno sodelovati z vsemi demokratično usmerjenimi silami v državi.
Političarka je tudi zatrdila, da je pripravljena navezati stik z Zahodom za dvig sankcij. "Če si ljudje želijo umik sankcij, bom o tem razmislila. V tem času Burma potrebuje pomoč. Zahodni narodi, evropski narodi, ves svet ... vse se začenja z dialogom," je dejala.
Država še čaka na izide volitev
Ker je bila v zaporu, ni smela sodelovati na prvih parlamentarnih volitvah v Mjanmaru po 20 letih, ki so potekale 7. novembra. Mednarodna skupnost in mjanmarski aktivisti za demokracijo menijo, da so bile volitve netransparentne in polne prevar. Čeprav rezultati še niso znani, je pričakovati, da bo na volitvah zanesljivo zmagala režimska Stranka unije solidarnosti in razvoja (USDP).
Suu Kyijeva sicer že od leta 1988 poziva k demokraciji v Mjanmaru. Vojaška hunta, ki v Mjanmaru z železno roko vlada od leta 1962, jo je prvič aretirala leta 1990, po sicer prepričljivi zmagi njene NLD, česar pa hunta ni želela priznati.
Za svoj boj za državo pa je plačala visoko ceno. Njen mož, britanski akademik Michael Aris, ki je umrl leta 1999, je poskušal v zadnjih dneh svoje bolezni še zadnjič videti svojo ženo. Mjanmarska vojaška hunta mu je zavrnila izdajo vize. Svojih dveh sinov ni videla že deset let, nikoli ni spoznala svojih vnukov.
Bono upa, da se začenja čas racionalnega dialoga
V intervjuju za ameriško hišo CNN pa je pevec skupine U2 Bono pozdravil izpustitev Suu Kyijeve. "To je na neki način previdno slavje. Saj zdaj, ko je prosta, je morda še bolj ogrožena. Sicer pa me zelo vznemirja misel, da bi to lahko pomenilo začetek nekega novega racionalnejšega dialoga," je povedal. Dejal je še, da se je že večkrat pogovarjal s člani njene družine, da pa od njene izpustitve z njo ali njenimi sorodniki ni imel stikov.
"Ona je Mandela našega trenutka," je ocenil, s čimer se je dotaknil Nelsona Mandele, ki je bil prav tako desetletja v Južnoafriški republiki zaprt kot politični zapornik. "Njen boj je postal simbol tistega, kar je v človeštvu dobrega in slabega," je dodal. U2 so na čast Su Kyijeve leta 2001 izdali pesem "Walk on" (Hodi naprej). V glasbenem spotu za to pesem je Bono nosil majico z njenim portretom, nekateri oboževalci skupine pa so na koncertih pogosto ob tej skladbi dvignili njene fotografije.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.