
"Samo zato,ker bodo Grki rekli ne, mi, za božjo voljo, ne rabimo dejati da," je danes na slovesnosti pred kadeti dejal Denktaš.
"Tukaj imamo našo zgodovino, našo zastavo in državo, to varovati pa je vaša naloga," je dejal Denktaš in dodal, da soglaša s Papadopulosom, da ciprskega vprašanja ni mogoče rešiti z načrtom, "ki je vsiljen od zunaj".
Ciprski predsednik Tasos Papadopulos je v sredo zvečer rojake pozval, naj na referendumu o ponovni združitvi otoka glasujejo proti. V televizijskem nagovoru je tudi dejal, da zavrača načrt Združenih narodov o ponovni združitvi otoka. "Boleče je, vendar načrt ne ustreza našim predstavam," je dejal Papadopulos in dodal, da "legalizira" turško vojaško intervencijo leta 1974.
"Nevarnosti v primeru sprejema so večje, kot v primeru zavrnitve," je dejal Papadopulos v čustvenem televizijskem nagovoru, v katerem je večkrat tudi jokal. Izrazil je obžalovanje, ker zadnje inačice načrta ne more sprejeti, potem ko so predhodne štiri bile podlaga za pogajanja s ciprskimi Turki. "Zadnja, peta inačica, ni bila rezultat pogajanj in izraz naše svobodne volje," je dodal.
"Pozivam vas, da z odločnim 'ne' zavrnete načrt in s tem obranite našo pravico do svobodne demokracije," je še dejal ciprski predsednik.
Potem ko se na nedavnih štiristranskih pogovorih - ob ciprskih Turkih in Grkih so se jih udeležili tudi predstavniki Turčije in Grčije - o združitvi Cipra v švicarskem letovišču Buergenstock v bližini Luzerna niso uspeli dogovoriti glede združitve razdeljenega otoka, je Annan sporočil, da bodo 24. aprila izvedli referenduma o združitvi Cipra, s katerima naj bi se končala 30-letna razdelitev tega otoka. Če bi obe strani podprli načrt, bi bil Ciper ponovno združen in kot tak 1. maja postal član Evropske unije. V primeru, da bo ena od strani zavrnila načrt, pa bodo regulacijski mehanizmi EU veljali samo na grškem delu otoka.
Načrt ZN sicer predvideva federacijo dveh delnih držav - ciprskih Grkov na jugu in ciprskih Turkov na severu otoka.