Tujina

'Zavračamo pogajanja s pištolo, prislonjeno na glavo'

Buenos Aires, 22. 07. 2018 13.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, D.L.
Komentarji
4

Srečanje finančnih ministrov držav G20 je minilo v znamenju spora med ZDA in EU. Trgovinske vojne so nova realnost, je ameriško enostransko uvajanje carin komentiral francoski minister Bruno Le Maire in dodal, da pričakuje "spremembo odnosa" ameriškega predsednika Trumpa, saj so "v nasprotnem primeru povračilni ukrepi neizbežni".

V Buenos Airesu se je zaključilo srečanje finančnih ministrov držav članic G20, med katerim je še enkrat prišel do izraza vse večji razkol med sicer še vedno zaveznicama Evropsko unijo in ZDA.

Razlog so carine, ki jih uvaja Washington, ob tem pa se ne strinja s povračilnimi ukrepi. Ameriški finančni minister Steven Mnuchin je v Argentini kolegom ponovil sporočilo, ki ga je na srečanju G7 minuli mesec v Kanadi izpostavil že ameriški predsednik Donald Trump. "Če Evropa verjame v svoboden trg, smo pripravljeni podpisati prostotrgovinski sporazum – brez carin, brez necarinskih ovir in brez subvencij. A vključevati mora vse troje," je poudaril.

Njegov francoski kolega Bruno Le Maire se je na stališče ZDA ostro odzval. "Zavračamo pogajanja s pištolo, prislonjeno na glavo," je dejal in dodal, da morajo ZDA prve narediti korak nazaj. Poleg tega pričakuje "spremembo odnosa" ameriškega predsednika Trumpa, saj so "v nasprotnem primeru povračilni ukrepi neizbežni".

Trgovinske vojne so nova realnost, je v jeznem odzivu še dodal Le Maire in Trumpa obtožil, da z enostranskimi odločitvami o carinah uvaja zakon džungle.

Bruno Le Maire in Christine Lagarde.
Bruno Le Maire in Christine Lagarde. FOTO: AP

Carine na celoten kitajski uvoz v ZDA ostajajo realna možnost

Mnuchin je sicer v svojem nagovoru Kitajsko in EU pozval k spoštovanju "svobodnega, pravičnega in vzajemnega trga". Glede možnosti, da bodo ZDA uvedle carine na celoten kitajski uvoz, ki je lani dosegel vrednost 505,5 milijarde dolarjev, je dejal, da gre za "realistično možnost, ki je ne bi zmanjševal".

Generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde pa je v svojem nastopu izpostavila, da bi "trenutno napovedani in obstoječi ukrepi", kot so uvedba carin ZDA na jeklo in aluminij ter povračilni ukrepi Kitajske in EU, močno okrnili svetovni BDP. Kot je dodala Lagardova, bi se v najslabšem primeru lahko svetovni BDP do leta 2020 zmanjšal za polovico odstotne točke oziroma za 430 milijard ameriških dolarjev. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User416781
22. 07. 2018 18.32
+1
Samo res ne vem, zakaj vsi skupaj enostavno ne ukinejo vseh carin in subvencij in konec...
frako
23. 07. 2018 19.34
k recimo ameriška država subvenciionira svoje kmete da tuji ne morejo konkurirat, je treba pol nekako rešit situacijo.
BogiEmil
22. 07. 2018 16.36
+1
Kako se že reče, komaj čakam vojno, da bo že enkrat mir.
BUONcaffee
22. 07. 2018 14.54
+8
Nekoč prijatelji zdaj tujci smo si. No ja o zavezništvu ni možno več govoriti, zavezništvo ali razkol. Oboje skupaj ne obstaja razen v glavah tistih kateri sanjarijo.