Mednarodne sile, ki v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN od sobote uveljavljajo prepoved poletov nad Libijo z namenom zaščite civilistov, so v nedeljo uničile poslopje poveljniškega centra sil libijskega voditelja Gadafija v Tripoliju, ki je del kompleksa, v katerem živi Gadafi. Poslopje naj bi bilo le okoli 50 metrov oddaljeno od šotora, v katerem Gadafi običajno sprejema tuje goste, in je zravnano z zemljo.
Libijska stran sicer trdi, da je šlo za upravno zgradbo, in dodaja, da so bili ogroženi tudi civilisti, saj so se nahajali v neposredni bližini. "To je bilo barbarsko bombardiranje, ki bi lahko zadelo več sto civilistov, ki so se zbrali pred Gadafijevo rezidenco le kakih 400 metrov od stavbe, ki je bila zadeta," je dejal predstavnik Gadafijevega režima Musa Ibrahim.
V ZDA so sicer zanikali, da naj bi bil tarča Gadafi ali njegovo prebivališče. So pa v omenjenem napadu uničili Gadafijeve "zmogljivosti za poveljevanje in nadzor", je povedal predstavnik koalicijskih sil. Kot je pojasnil, koalicijske sile pri uresničevanju resolucije napadajo "tiste cilje, ki predstavljajo neposredno grožnjo libijskemu prebivalstvu in našemu zagotavljanju območja prepovedi letenja".
Prebivalci kot živi ščit
Libijska prestolnica Tripoli je bila po poročanju državne televizije zvečer tarča novega letalskega napada mednarodnih koalicijskih sil. V bližini Gadafijeve rezidence v Tripoliju je bilo slišati glasne eksplozije in strele libijske protiletalske obrambe.
Eksplozije in salve strelov so izbruhnile okoli 20. ure po srednjeevropskem času v bližini vojašnice Bab el Azizija južno od Tripolija. Za zdaj ni jasno, kaj naj bi bila tarča napadov koalicijskih sil.
Koalicijske sile naj bi danes tudi bombardirale vas Seba 750 kilometrov južno od Tripolija, ki velja za trdnjavo plemena Guededfa, iz katerega izhaja libijski voditelj, je sporočil tiskovni predstavnik libijske vlade Musa Ibrahim.
Spopadi za Misrato, ki je v rokah upornikov, pa se nadaljujejo. Gadafijeve sile, ki so obkolile mesto, so streljale na množice v Misrati, je za Reuters dejal prebivalec tega mesta. "Ljudje, ki niso bili oboroženi, so se odpravili v središče mesta, saj so želeli preprečiti vstop Gadafijevih sil. Ko so se zbrali, so Gadafijevi privrženci začeli streljati na njih. Zgodil se je masaker,“ je za Reuters po telefonu dejal prebivalec mesta Saadoun.
Uporniki v Misrati pa so sporočili, da je bilo v napadu Gadafijev sil ubitih najmanj 40 ljudi, 300 pa naj bi jih bilo ranjenih. Libijske sile še niso zavzele Misrate, so pa "zavzele položaje ob glavni cesti, kjer so namestile tri tanke in pa ostrostrelce na strehah zgradb," je še povedal predstavnik upornikov.
Prebivalci tega mesta so sicer že včeraj poročali, da so Gadafijeve sile v nedeljo ubile sedem ljudi. Prebivalce bližnjih mest Gadafijevi privrženci vozijo v Misrato, kjer jih uporabljajo kot živi ščit, je sporočil tiskovni predstavnik upornikov.
Libijske vladne sile so se v noči na ponedeljek umaknile izpred Bengazija, ki velja za trdnjavo upornikov, v Adždabijo, ki leži južno od Bengazija, potem ko so mednarodne sile z letali uničile več vojaških vozil libijskih sil. Al Jazeera je sicer danes poročala, da potekajo siloviti spopadi med Gadafijevimi silami in uporniki na območju Adždabije na vzhodu države. Spopadi naj bi po poročanju Al Jazeere potekali tudi v mestu Az Zintan na zahodu države.
Iz Bengazija pa so uporniki sporočili, da podpirajo letalske napade, ne pa tudi morebitne kopenske intervencije. Pravijo, da njihov cilj še naprej ostaja zavzetje Tripolija, da pa bi to radi dosegli s svojimi silami.
Zdi se, da poročila kažejo na spremembo taktike Gadafijevih sil. Kot kaže, se te pomešajo med civiliste, kar otežuje zračne napade na vojaške tarče. Tako je tudi britansko obrambno ministrstvo sporočilo, da so njihovi lovci prekinili operacijo zaradi bližine civilistov.
''Ko so se letala tornado približala tarči, so dobila nove informacije, ki so kazale na to, da so v njeni bližini številni civilisti. Na podlagi tega so sprejeli odločitev, da tarče ne napadejo z izstrelki,'' je povedal major John Lorimer.
V Beli hiši so še enkrat ponovili, da je cilj vojaške akcije zaščita civilistov, ne pa zrušenje Gadafija. "Ne gre za spremembo režima,“ pravijo. Ameriški obrambni minister Robert Gates je dejal, da bodo ZDA kmalu močno zmanjšale svojo udeležbo v operaciji v Libiji.
Znova se je oglasil tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je dejal, da bodo ZDA vodenje misije v Libiji že v nekaj dneh predale zaveznicam. Še enkrat je ponovil, da je cilj posredovanja varovanje civilistov, ne pa zrušenje Gadafija. A je poudaril: "Gadafi mora oditi."
Tudi Henri Guaino, eden od svetovalcev francoskega predsednika Nicholasa Sarkozyja, pravi, da cilj zračnih napadov ni zrušiti Moamerja Gadafija. ''Mandat Združenih narodov ne govori o tem. To je najboljši rezultat, ki bi ga lahko dosegli, a libijska revolucija pripada Libijcem.''
Vodja britanskih oboroženih sil David Richards je za BBC prav tako dejal, da cilj zračnih napadov ni zrušenje Gadafija.
Območje prepovedi letov bodo razširili
Koalicijske sile bodo razširile območje prepovedi letov nad Libijo, je napovedal ameriški general Carter Ham, poveljnik poveljstva ameriških sil za Afriko. To je dejal, potem ko so uspeli sile, zveste Gadafiju, odvrniti od Bengazija, glavnega oporišča upornikov.
General Ham je dejal, da pričakuje, da bodo območje prepovedi letov z območja Bengazija razširili bliže prestolnici Tripoli, in sicer južneje do Brege in Misrate, ki ležita kakih 200 kilometrov vzhodno od Tripolija. S tem naj bi območje prepovedi letov razširili na tisoč kilometrov.
"Ne vem, kje se nahaja Gadafi, niti ne vlagamo posebnih vojaških naporov, da bi to ugotovili, naša misija ni napad nanj," je dejal.
Podobno je danes zatrdil tudi britanski premier David Cameron. Pred britanskimi poslanci je poudaril, da imajo v skladu z resolucijo VS ZN v operaciji mandat "omejen na uresničevanje prepovedi letov in prekinitve ognja s ciljem zaščite civilistov", ne pa za akcijo odstranitve Gadafija s položaja z vojaškimi sredstvi.
'Prekinitev ognja kršili'
Gadafi je sicer v nedeljo zvečer vnovič razglasil prekinitev ognja, ki je začela veljati ob 20. uri po srednjeevropskem času.
Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Tom Donilon je povedal, da so Gadafijeve sile začele prekinitev ognja nemudoma kršiti. "Ocenjujemo, da je šlo za laž oziroma da so Gadafijeve sile prekinitev ognja takoj prekršile," je v Riu de Janeiru, kjer spremlja predsednika Obamo, dejal Donilon.
Libija pa je danes obtožila mednarodne koalicijske sile in libijske upornike, da kršijo prekinitev ognja, ki jo je Tripoli razglasil v nedeljo. "Druga stran ni spoštovala prekinitve ognja. Bombe in rakete še naprej napadajo cilje v Libiji, medtem ko teroristi Al Kaide nadaljujejo napade," je poročala libijska tiskovna agencija Jana, ki še navaja, da so bombe in rakete ubile na desetine civilistov v času, ko Libija spoštuje prekinitev ognja.
Tripoli je prvo prekinitev ognja razglasil že v petek, a je tudi tedaj ni spoštoval, mednarodne sile pa so nato v soboto začele letalske napade na cilje v Libiji, da bi zagotovile uresničevanje resolucije Varnostnega sveta ZN o prepovedi letenja nad Libijo.
V letalskih napadih so sprva sodelovale ZDA, Velika Britanija in Francija, v nedeljo pa so se jim pridružila tudi danska in italijanska letala.
Libijske zdravstvene oblasti pravijo, da je v bombardiranju koalicijskih sil v soboto in nedeljo umrlo 64 ljudi, a je njihove navedbe nemogoče preveriti.
Uradni Pariz pravi, da nima podatkov o tem, da bi bili v zračnih napadih na Libijo ubiti civilisti.''Francosko poveljstvo nima podatkov o ubitih civilistih,'' je danes na televiziji Canal+ dejal uradni govorec francoske vlade Francois Baroin.
Gadafi obljublja dolgo vojno in poraz koalicije, EU zaostruje sankcije
Moamer Gadafi se je nazadnje oglasil včeraj zvečer, ko je s pomočjo državne televizije nagovoril ljudstvo. Povedal je, da je operacija Zahoda terorizem. Prepričan je, da bodo njegove sile porazile sovražnike in da bodo njegove kopenske sile slavile zmago. Povedal je, da vsi Libijci nosijo orožje, s katerim bodo branili državo. ''Ne bomo zapustili naše zemlje. Osvobodili jo bomo,'' je povedal in dodal, da se Libija pripravlja na dolgo vojno.
Gadafi je v svojem nagovoru omenil tudi ameriško intervencijo v Somaliji leta 1990. ''Se spomnite, kaj se je zgodilo? Amerika je pobegnila,'' je povedal in dodal, da jo je porazil tudi Bin Laden, ''ta šibak moški'', kot ga je poimenoval. ''Vsa svoja sredstva ste porabili in zdaj ste sprejeli poraz in ste pripravljeni oditi. Nič se ne naučite, zato boste vedno poraženi.''
Gadafi je še povedal, da je za Libijo to zelo vesel trenutek, saj bodo končali kot ponosno ljudstvo. ''Vsi ljudje bodo z nami ... Evropa in Amerika. Celo ženske smo učili vojskovanja, izurjene so, da nosijo orožje in ga uporabijo.''
Libijska vlada naj bi po informacijah predstavnikov libijskega ministrstva za obrambo začela razdeljevati orožje več kot milijonu moškim in žensk.
Zunanji ministri EU pa so danes potrdili nove sankcije proti libijskemu režimu Moamerja Gadafija, in sicer so prepoved potovanja na ozemlje Unije in zamrznitev premoženja razširili na enajst oseb ter zamrznitev premoženja na devet podjetij oziroma institucij, so sporočili v Svetu EU.
KOMENTARJI (552)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.