Par iz Kanade, ki se je mudil na počitnicah na ameriških Havajih, ko je žensko presenetil prezgodnji porod, razmišlja o bankrotu, poročajo tuji mediji. Darren Kimmel in Jennifer Huculak sta namreč od ameriškega zdravstvenega sistema prejela račun za poplačilo stroškov poroda, oskrbe porodnice in oskrbe predčasno rojene deklice Reece v višini 950.000 ameriških dolarjev.
Jennifer je pred odhodom na Havaje uredila turistično zavarovanje, njen izbrani ginekolog pa ji je pred pregledom dejal, da je z njo vse v redu in da se lahko odpravi na pot.
A že drugi dan bivanja na Havajih ji je začela odtekati voda. Da bi to preprečili in da bi otrok čim dlje ostal na varnem, je Jennifer naslednjih šest tednov morala zaradi preprečitve prezgodnjega poroda mirovati v bolnišnici. Deklica Reece je bila rojena devet tednov prezgodaj, takoj po porodu pa so jo zdravniki položili v inkubator. Na oddelku za nedonošenčke je otrok preživel dva meseca.
Par je bil prepričan, da bo zavarovanje, ki sta ga uredila pred potovanjem, krilo stroške zdravljenja tako ženske kot otroka. A nato sta prejela uradno obvestilo njune zavarovalnice, da teh stroškov ne bodo poplačali. Kanadska zavarovalnica Blue Cross vztraja, da Jennifer ne bi smela potovati, saj je imela v četrtem mesecu nosečnosti vnetje mehurja, prav tako je krvavela. Ker je imela zaplete v nosečnosti, vsaj tako jih je opredelila zavarovalnica, ji ne bodo pokrili stroškov zdravljenja v tujini. Sami namreč menijo, da Jennifer sploh ne bi smela potovati.
Blue Cross prav tako zatrjuje, kar Jennifer ostro zanika, da je bila ženska že v Kanadi obravnavana kot ženska z rizično nosečnostjo. Pod rizično pa opredeljuje le vnetje mehurja in kratko krvavitev, ki pa se je umirila. Ženska vztraja, da je bila doma obravnavana kot zdrava nosečnica.
"Menila sva, da sva storila vse po pravilih. Da sva se zavarovala in da lahko greva varno na potovanje," pravi razočarana Jennifer, ki poudarja, da se je pred potovanjem posvetovala s svojim ginekologom.
Na Havajih sta sicer skušala organizirati prevoz domov, a nista bila uspešna. Eno podjetje, ki organizira medevac letalske prevoze, ju je takoj zavrnilo, drugo pa ji je sicer odsvetovalo, da v takšnem stanju potuje nazaj v Kanado, so pa sicer bili pripravljeni organizirati polet. A pod pogojem, da je na letalu celotna zdravstvena ekipa – tudi kirurgi -, saj niso želeli zapletov v zraku. Stroški bi bili vrtoglavi, par pa je vedel, da jima tega zavarovalnica ne bi pokrila, saj je bila pogodba v tem delu jasna. Zato sta ostala na Havajih, saj naj bi to zdravljenje zavarovalnica plačala. A sta se motila.
Zavarovalnica je v izjavi za javnost zapisala, da vsak primer posebej preučijo in se odločijo, ali bodo poplačali stroške.
Par je dejal, da bo moral razglasiti bankrot, saj računa v višini skoraj milijona ameriških dolarjev ne moreta plačati. In čeprav sta menila, da sta s podpisom pogodbe o turističnem zavarovanju poskrbela za morebitne zaplete, sta se motila, saj si je zavarovalnica vzela pravico, da ju naknadno zavrne – in sicer zaradi domnevno rizične nosečnosti, o kateri pa očitno ni vedel nič niti izbrani ginekolog omenjene ženske. Vnetje mehurja je namreč težko opredeliti kot rizična nosečnost, prav tako kratkotrajno krvavitev, s katero se soočajo številne nosečnice, ki so popolnoma zdrave in brez težav in se ne uvrščajo v rizično skupino.
Deklica Reece je zdrava in brez težav.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.